Pred rokom oslavoval titul so Zvolenom, teraz strelecky ovládol playoff v Česku. Miloš Kelemen zažil prelomovú sezónu

Pred rokom oslavoval titul so Zvolenom, teraz strelecky ovládol playoff v Česku. Miloš Kelemen zažil prelomovú sezónu
Miloš Kelemen v reprezentačnom drese. Zdroj: TASR

Mladý slovenský hokejista v minulej sezóne vyletel ako kométa vo farbách materského klubu HKM Zvolen, s ktorým sa pred rokom tešil z majstrovského titulu.

Mladý slovenský hokejista v minulej sezóne vyletel ako kométa vo farbách materského klubu HKM Zvolen, s ktorým sa pred rokom tešil z majstrovského titulu. Rodák z Lučenca k nemu prispel v základnej časti 38 bodmi za 19 gólov a rovnaký počet asistencií. V playoff si pripísal šesť presných zásahov. To neuniklo pozornosti reprezentačného trénera Craiga Ramsayho, ktorý mladíka nominoval na majstrovstvá sveta v Rige, napriek tomu, že neodohral ani jeden prípravný zápas. Jeho premiéra v národnom drese tak prišla na šampionáte proti Rusku. Svoj debut vtedy okorenil gólom a všetkých presvedčil o oprávnenosti jeho nominácie.

Niektorí ho od odchodu do Česka odhovárali

Aj keď Zvolen by si určite rád udržal svojho odchovanca aj v aktuálnej sezóne, Kelemen sa rozhodol prikývnuť na ponuku z Mladej Boleslavi. „Keď som odchádzal zo Zvolena, tak mi veľa ľudí hovorilo, že na odchod ešte nie je ten správny čas, pretože to bola len prvá vydarená sezóna, ale ja som si povedal, že už nie som najmladší, teraz mám 22 rokov. Bol som presvedčený, že mám na to, aby som sa v českej extralige dokázal presadiť. Chcel som si to už vyskúšať a považujem to za správny krok,“ vyslovil sa v rozhovore pre tvnoviny.sk Miloš Kelemen. Svojich bývalých spoluhráčov spod Pustého hradu sleduje aj v aktuálne prebiehajúcom playoff, v ktorom Zvolenčania bojujú v semifinále proti Nitre. „Sledujem aj priebeh playoff na Slovensku. Som srdcom Zvolenčan a verím, že chalani to môžu dotiahnuť aj k obhajobe titulu. Samozrejme, aj Slovan a ostatné tímy sú kvalitné a uvidíme, kto sa napokon prebojuje do finále. Verím, že Zvolen by to mohol zvládnuť,“ vyjadril podporu svojim bývalým spoluhráčom.

Zdroj: Archív TASR

V playoff zafungovala spolupráca s dobrým kamarátom

Sezónu v českej extralige považuje dobre stavaný krídelník za vydarenú. „Celá sezóna bola super jazda. Aj keď nám základná časť príliš nevyšla, tak v playoff sme ukázali charakter a všetci sme išli na doraz. Nakoniec sme to dotiahli až do semifinále, čo je výborné. Mrzí nás, že sme teraz vypadli 4:0 na zápasy, ale sezónu celkovo hodnotím pozitívne.“

Na úspešnom ťažení Mladej Boleslavi vo vyraďovacej časti má výrazný podiel práve slovenský reprezentant, ktorý s deviatimi gólmi ovládol tabuľku strelcov celého playoff. „Moje góly a body boli odrazom toho, ako sa darilo celej našej formácii s Tomášom Fořtom a Máriom Lunterom. Všetci traja sme si sadli a navzájom sme si vyhoveli. Bez nich by som tie góly nedal. Je to vizitka celého nášho útoku,“ pochvaľoval si spoluprácu v útoku Kelemen.

Slovák bodovo explodoval práve v playoff, keďže v základnej časti si na svoje konto pripísal 18 bodov za 5 gólov a 13 asistencii. Vo vyraďovacej časti mal v 14 zápasoch bilanciu 9+3. „Sezónu som začal dobre. Vo formácii s Davidom Šťastným sa nám darilo super. Potom sa David zranil a ku mne hľadali iného hráča. Nejako mi to nesadlo, pretože každý druhý zápas som hral s niekým iným. Celkovo sa nedarilo ani tímu, a preto sa útoky často menili,“ priblížil turbulentné obdobie.

„Potom, keď som opäť hral s Máriom Lunterom, tak ma to naštartovalo, pretože sme si spolu rozumeli aj mimo ľadu. Trávili sme spolu skoro všetok voľný čas. Nakoniec nás aj v playoff dali dokopy a myslím si, že to bolo to rozhodujúce. Šance som si vytváral aj v základnej časti, ale také góly ako mi padli teraz, mi vtedy nepadali,“ ozrejmil slovenský mladík.

Stopku Mladej Boleslavi vystavil v semifinále Třinec, ktorý je podľa slov nášho útočníka aj tento rok hlavným favoritom na titul. „Myslím si, že Třinec opäť získa titul. Ak by som si mohol tipnúť, tak by som povedal, že vyhrajú 4:1 alebo 4:2 na zápasy. Hrajú defenzívne a majú ten systém naozaj dobre zvládnutý. Ich štýl hry podľa mňa nebude vyhovovať ani Sparte. Pre súpera Třinca je to náročné aj na psychiku, pretože sa len ťažko dostáva do šancí.“

Slovenskí hokejisti po zisku bronzu na ZOH v Pekingu. Zdroj: TASR - Martin Baumann

Naštartoval ho bronzový úspech v Pekingu

Útočník, ktorý dokáže byť platný na oboch stranách klziska bol dôležitou súčasťou bronzového tímu na olympiáde v Pekingu. „Celú olympiádu som si mimoriadne užíval. Môžem povedať, že ma to aj naštartovalo. Keď som sa vrátil do klubu, povedal som, že základná časť nám veľmi nevyšla a v playoff nám nikto veľmi neveril, ale aj tam sa ukázalo, že vyraďovacia fáza je iná súťaž. Nastavili sme sa hlavami na svoj cieľ. Keď porovnám situáciu v klube a na olympiáde, tak to bolo dosť podobné. Porazili sme favoritov. V Pekingu sme prešli cez USA a v extralige sme vyradili Hradec Králové. V týchto fázach je to vždy o celom tíme a zomknutí sa všetkých pre spoločný cieľ. Tak to bolo aj v Pekingu, všetci sme sa zomkli a hrali sme jeden za druhého,“ našiel paralelu v reprezentácii a v klube.

Obrat vo štvrťfinále si zapamätá do konca života

Z podujatia v čínskej metropole mu najviac utkvel v pamäti záver zápasu vo štvrťfinále proti USA. „Najkrajšie bolo vyrovnanie v závere zápasu proti USA a následne úspešné nájazdy. To bolo pre mňa niečo, čo si zapamätám do konca života,“ opísal moment, ktorý rozjasal celé Slovensko. V Pekingu sa zúčastnil aj záverečného ceremoniálu, ktorý mu takisto utkvel v pamäti. „Ceremoniál bol krásny. Je to iné v porovnaní s majstrovstvami sveta, pretože je to niečo obrovské a nádherné, celé som si to veľmi užíval,“ priznal robustný útočník.

Oslavy pokračovali aj na Slovensku na zaplnenom námestí v Bratislave. „Tie oslavy s fanúšikmi na námestí, to bolo niečo neskutočné. Prajem to zažiť každému športovcovi, pretože to je zadosťučinenie pre každého. Celý život hráme hokej kvôli takýmto úspechom. Bolo to krátke, lebo každý sa musel vrátiť do klubu, ale všetci sme si to užili,“ pripomenul nezabudnuteľné chvíle po návrate z Číny.

Miloš Kelemen v drese materského Zvolena. Zdroj: TASR - Michal Svítok

Česká extraliga patrí medzi najlepšie v Európe

Pre Kelemena bol tento ročník prvým za hranicami Slovenska. „Nerád porovnávam jednotlivé súťaže, ale v českej extralige sa hrá iný systém hry a ťažšie sa tam presadzuje. Padá tam menej gólov ako u nás. Každá súťaž je však špecifická. Musí to sadnúť konkrétnemu hráčovi. Niekomu lepšie vyhovuje Fínsko ako Česko a opačne. Ja považujem českú extraligu za jednu z top líg v Európe,“ priznal odchovanec Zvolena.

Počas sezóny u našich západných susedov najviac voľného času trávil s krajanmi Máriom Lunterom a Adamom Jánošíkom. „Už aj vo Zvolene som býval sám, už dlho nebývam s rodičmi, takže som už dlhšie samostatný. V Česku ani nie je žiadna jazyková bariéra, takže som nijako nepociťoval, že som v zahraničí. S Adamom Jánošíkom a Máriom Lunterom som trávil veľa času. Veľmi mi to pomohlo, nebol som len zatvorený na izbe a nečakal som na ďalší tréning, ale boli sme tam veľmi dobrá partia,“ povedal Miloš Kelemen.

Štart na majstrovstvách sveta je otázny

Majstrovstvá sveta sú už za dverami a Miloš Kelemen je tiež jedným z hráčov, ktorý by sa mohli predstaviť na záverečnom turnaji. „Vedenie reprezentácie ma už kontaktovalo, ale ešte uvidíme, ako to všetko dopadne. Určite by som rád išiel. Pre mňa je možnosť reprezentovať pocta, ale nie som stopercentne fit, takže uvidíme. Zdravie je vždy na prvom mieste. Ešte nekončím kariéru a musím si dať do poriadku nejaké veci. Uvidíme, ako to celé dopadne,“ povedal k svojej možnej účasti na šampionáte.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti