Šport

Pistorius až v utorok bude vedieť, na koľko pôjde za mreže

Oscar Pistorius pri vypočutí verdiktu - "vinný z neúmyselného zabitia".
Oscar Pistorius pri vypočutí verdiktu - "vinný z neúmyselného zabitia". Zdroj: TASR

Právnici chceli trojročné domáce väzenie, prokurátor žiada 10 rokov.

Juhoafrický hendikepovaný atlét Oscar Pistorius (27) si musí počkať na verdikt v prípade zabitia svojej priateľky Reevy Steenkampovej ešte niekoľko dní. Sudkyňa Thokozile Masipová v piatok oznámila, že sa tak stane v utorok 21. októbra.

Pistoriusa pred mesiacom uznal súd vinným z usmrtenia z nedbanlivosti. Horná sadzba za tento čin v JAR je trest odňatia slobody na 15 rokov, v menej závažných prípadoch aj podmienečný trest odňatia slobody. 

Jeho obhajoba má za cieľ ochrániť šesťnásobného paralympijského víťaza pred väzením, citujúc jeho postihnutie ako jeden z hlavných dôvodov obáv z násilím neslávne známych a preplnených juhoafrických nápravných zariadení.

Jeden z návrhov jeho právnikov znel na trojročné domáce väzenie spojené s verejnoprospešnými prácami

S tým však dôrazne nesúhlasí žaloba. Hlavný prokurátor prípadu Gerrie Nel v piatok uviedol, že minimum pre Pistoriusa musí byť 10-ročný pobyt za mrežami.

"Je to minimálny trest, s ktorým bude spokojná aj väčšina verejnosti. Ide o závažný trestný čin, ktorý musí byť potrestaný," povedal Nel.

Dvadsaťsedemročný športovec s amputovanými dolnými končatinami zabil Steenkampovú vlani vo februári na deň svätého Valentína štyrmi strelnými ranami v čase, keď bola zamknutá na toalete ich domu. Prokuratúra tvrdila, že sa tam zavrela po hádke s Pistoriusom a že ten následne strieľal s úmyslom vraždiť. Šesťnásobný paralympijský víťaz trval na tom, že si svoju priateľku pomýlil so zlodejom a zastrelil ju omylom.

Do histórie športu sa zapísal, keď ako prvý športovec s oboma amputovanými končatinami súťažil na klasickej olympiáde. Na OH 2012 v Londýne štartoval v pretekoch na 400 m a v štafete na 4x400 m.

PRETORIA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.