Sviatok futbalu či ďalší festival násilia? Blížiace sa finále národného pohára sa kvôli chuligánom možno neuskutoční

Sviatok futbalu či ďalší festival násilia? Blížiace sa finále národného pohára sa kvôli chuligánom možno neuskutoční
Sviatok futbalu, či ďalší festival násilia? Zdroj: TV Markíza

Sviatok futbalu či ďalší festival násilia? Slovenský futbal má desať dní na to, aby vyriešil, čo s blížiacim sa finále národného pohára. Bezpečnostný analytik odporúča podujatie zrušiť, obáva sa o bezpečnosť fanúšikov na tribúnach aj v uliciach.

Sviatok futbalu padol minulý rok na 17. október 2021. Najprestížnejšie derby sa razom zmenilo na prehliadku nechutností a brutality. Po hromadnej bitke fanúšikov oboch táborov priamo na trávniku sa zápas nedohral. Rozdávali sa tresty pre kluby, pre fanúšikov aj zákazy a parlament dokonca sprísnil zákony.

Niečo podobné sa možno zopakuje, na programe je totiž finále slovenského futbalového pohára s rovnakými klubmi. Tentoraz sa uskutoční v Bratislave, v nedeľu 8. mája. Krajské riaditeľstvo policajného zboru ho označilo za rizikové, očakávajú totiž narušenie verejného poriadku a komplikácie v doprave.

Podľa analytika na bezpečnosť podujatí by sa tento zápas pri týchto podmienkach nemal konať, podobný názor má v tejto chvíli aj polícia. Odporúča zakázať prítomnosť fanúšikov alebo celého podujatia.

Oba kluby sa k situácii vyjadrovať nechcú, zhodne tvrdia, že rozhodnutie nie je na ich pleciach, ale na pleciach organizátora, a tým je Slovenský futbalový zväz. Ten so zmenami zatiaľ nepočíta, plán B totiž nemajú.

Po minuloročnom fiasku na štadióne Antona Malatinského majú chuligáni v rámci najvyššej súťaže zákaz vstupu na ihrisko súpera. Kontrolovať to má aj organizátor tak, že sa lístky kupujú na občiansky preukaz. Na finále slovenského pohára sa však tento zákaz nevzťahuje a na zápas môže prísť každý, kto si zakúpi lístok.

A to by mohol byť problém, podľa informácií z bezpečnostných zložiek sa na stretnutie chystajú aj tvrdé jadrá chuligánov zo susedných krajín.

Viac sa dozviete z nasledujúcej reportáže.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti