Pochádza z hokejovej rodiny, on ho však dlho odmietal. Teraz má v mladučkom veku titul

Pochádza z hokejovej rodiny, on ho však dlho odmietal. Teraz má v mladučkom veku titul
Alex Šotek vo februárovom dueli s Michalovcami. Zdroj: LSZ Photography

Ako 18-ročný sa dočkal svojho premiérového titulu medzi seniormi. Sezóna 2021/2022 bola pre Alexa Šoteka nielen hektická, ale aj nečakaná. Počas rozbehnutého ročníka opustil klub, v ktorom pôsobil odmalička a musel si zvykať na nové prostredie.

To sa mu postupom času podarilo a čerešničkou na torte bol triumf v Tipos extralige so Slovanom Bratislava. „Nesmierne si tento úspech vážim. Nečakal som, že sa táto, už skončená sezóna, bude pre mňa vyvíjať takto. Verím, že tento titul nie je posledný v mojej kariére,“ rozhovoril sa talentovaný útočník pre tvnoviny.sk.

Ten síce nebol prítomný na celej spanilej jazde belasých, keďže mal počas vyraďovacích bojov aj reprezentačné povinnosti (s výberom do 18 rokov vybojoval postup medzi svetovú elitu – pozn. red.), ale predsa len už pričuchol k tvrdým zápoleniam. „Všetky zápasy, v ktorých som nastúpil, mi prišli náročné, ale o tom je play off,“ hovorí.

Zmiešané pocity

Alex už mal rozhovory aj s trénermi, aby zbilancovali tímovo úspešnú sezónu. „Chválili ma, že som urobil progres, avšak zároveň upozorňovali, aby som na sebe pracoval aj naďalej.“ Z individuálneho hľadiska má zmiešané pocity. „Nebolo to ideálne, najmä z hľadiska bodovania. Na druhej strane, herne na sebe cítim, že som sa zlepšil.“

Alex v zápase proti Zvolenu v decembri 2021. Zdroj: LSZ Photography

​Viacerí chalani v jeho veku by s takýmto priebehom sezóny asi boli spokojní, to však neplatí v Alexovom prípade. „Úprimne musím povedať, že som mal trochu vyššie predsezónne ciele. Chcel som dať viac gólov a častejšie bodovať medzi mužmi, ale už to nezmením. Tímový úspech je však pre mňa dôležitejší,“ doplnil.

Náročná sezóna

Správa o jeho výmene z Popradu do metropoly Slovenska prišla nečakane. „Bol som trochu prekvapený, že odchádzam do Slovana, vôbec som to nečakal a aj mi bolo ľúto, že opúšťam Poprad, kde som všetko poznal. Nakoniec som však za to rád. Musím sa poďakovať Marošovi Krajčimu (generálny manažér Slovana – pozn. red.), že mi takto pomohol,“ zdôveril sa tínedžer.

Pre neho bol ročník 2021/2022 pomerne hektický, keďže okrem prvých tímov Slovana a Popradu si zahral aj v prvej lige a v juniorke. „Bolo náročné chodiť hrať kade-tade, trochu som sa túlal. Potom som sa však viacmenej usadil v Slovane. Občas sa ešte pozastavím nad tým, či si dobre uvedomujem, že kde som,“ priznáva.

Budúcnosť je jasná

V Slovane sa očividne cíti dobre, preto niet divu, že už má jasno aj o budúcnosti. „Mojou prioritou je zostať v Slovane. Nad odchodom by som uvažoval len v prípade, ak by sme sa s klubom nedohodli na ďalšej spolupráci, respektíve že by mi nevedeli garantovať dostatočný priestor,“ vysvetlil.

Alex Šotek na archívnej snímke v drese Popradu. Zdroj: Facebook/HK Poprad

​Ako vzápätí dodal, jeho názor neovplyvní ani nadchádzajúci draft do zámorských juniorských líg. „Po prvé, musel by si ma niekto vybrať. A ak by som túžil po odchode, jedine v prípade, že by sme mali so Slovanom rozdielne názory.“

Potenciálna šanca na draft

V júli je na programe zo slovenského pohľadu očakávaný draft do NHL, kde máme viacero želiezok v ohni (Slafkovský, Nemec, Mešár, Sýkora či Petrovský). K nim by mohol pribudnúť aj Šotek, ktorému niektoré rebríčky predpokladajú, že by v Montreale mohlo zaznieť aj jeho meno.

Ako sa nám zdôveril, určitý záujem cíti. „Komunikoval som s viacerými tímami, ale nemám vysoké očakávania. Ak si ma nikto nevyberie, svet sa pre mňa nezrúti. Pozerám sa na to triezvym pohľadom,“ vysvetlil.

V tom, čo skautom na ňom imponuje azda najviac, má jasno. „Odjakživa som bol dobrý v korčuľovaní, aj keď po presune k mužom evidujem, že na tom ešte musím značne popracovať. Dobre mi to ide s pukom a taktiež mám slušné zakončenie, aj keď teraz som mal asi streleckú smolu. Šance som si vytváral, ale nepadalo mi to,“ povzdychol si mladík, ktorý sa podľa vlastných slov ešte musí zlepšiť v obrannej fáze.

Hokej odmietal

Alex sa k hokeju dostal tak trochu paradoxne. Hoci pochádza z hokejovej rodiny, cestu k puku a hokejke si hľadal pomerne dlho. „Otec aj brat hrávali hokej, ja som sa však zo začiatku tomuto športu bránil. Viac som inklinoval k futbalu. Keď som začal chodiť do školy, viacerí spolužiaci sa venovali hokeju. Ako osemročný som sa sám od seba rozhodol, že ho začnem hrať tiež,“ ozrejmil.

Alex s majstrovskou trofejou. Zdroj: Instagram/Alex Šotek

​Na záver priznal, že postupom času sa menili aj jeho vzory. „Z dávnejších čias som doslova 'žral' Pavla Dacjuka, ešte dávno predtým, ako som sa rozhodol pre hokej. Zo súčasných mien sa mi páčia praváci ako ja, či už Nathan MacKinnon alebo Mathew Barzal,“ uzavrel.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti