Šport

Hossa má 1000 bodov. Dosiahne ešte nejaký Slovák túto métu?

Hossa
Zdroj: TASR

Hossa má na dostrel aj métu 500 gólov. Ak mu vydrží zdravie a forma, mohol by sa k nej prepracovať do dvoch rokov.

Slovenský hokejista Marián Hossa sa výrazne zapísal do histórie zámorskej NHL. Útočník Chicaga Blackhawks zaznamenal v nočnom zápase v Ottawe pri víťazstve 5:4 po nájazdoch gól a asistenciu a ako 80. hráč v histórii sa dostal na hranicu 1000 bodov v základnej časti.

Je len tretím mužom so slovenskými koreňmi, ktorému sa to podarilo. Pred ním métu zdolali len Stan Mikita (1467 bodov) a Peter Šťastný (1239 bodov).

Hossov príbeh je o to krajší, že významný míľnik dosiahol na mieste, kde svoju skvelú kariéru v NHL naštartoval. Senators ho draftovali v roku 1997 v 1. kole z 12. miesta a v drese tímu z kanadskej metropoly odohral sedem sezón.

"Je skvelé, že sa mi to podarilo v Ottawe, nemohlo to dopadnúť lepšie. Zažil som tu sedem krásnych sezón, v klube boli vynikajúci ľudia a cítil som sa tu vždy perfektne. Na časy v Senators spomínam len v tom najlepšom. Je pre mňa obrovská česť, že som sa ako 80. hráč dostal na túto métu," povedal 35-ročný útočník.

Ak mu vydrží zdravie a strelecká forma, mohol by do dvoch rokov pokoriť aj hranicu 500 gólov. Aktuálne má na konte 466 zásahov, pričom v posledných piatich sezónach mal strelecký priemer 25 gólov (výsledok trochu skresľuje skrátený ročník 2012/13, keď mal k dispozícii menší počet zápasov a skóroval 17-krát).

Hossa je zároveň nadlho zrejme posledným Slovákom s takou skvelou bilanciou v NHL. Za ním je na 212. mieste Marián Gáborík so 705 bodmi (347 gólov - 358 asistencií), no má už 32 rokov a býva často zranený (sezónny bodový priemer  posledných piatich ročníkov približne 53 bodov).

Nuž a mladíci Tomáš Tatar (23 rokov - spolu 48 bodov) či Tomáš Jurčo (21 rokov - spolu 17 bodov) sa zatiaľ až v takej miere, ako za mladých čias Hossa, presadiť nedokážu.

OTTAWA/TASR, TVNOVINY.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.