Svoje šperky miluje a na trati sa ich vzdať nechce. Lewisa Hamiltona to môže vyjsť draho

Lewis Hamilton.
Zdroj: TASR/AP

Jazdcovi, ktorý odmietne dodržiavať nariadenie, bude po každom porušení udelená vysoká pokuta.

Počas víkendovej Veľkej ceny Miami nabrala na obrátkach téma, ktorá by sa na prvý pohľad mohla zdať malichernou. Opäť sa v hlavnej úlohe nachádza sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton. Dáva najavo svoju nespokojnosť s nariadením, ktoré je v pravidlách už niekoľko rokov.

O čo vlastne ide? Riaditeľ pretekov Niels Wittich už pred VC v Austrálii upozornil na to, že podľa Medzinárodného športového kódexu je zakázané, aby jazdci počas pretekov mali na sebe šperky, piercingy a spodnú bielizeň, ktorá nemá certifikát ohňovzdornosti. V prípade nerešpektovania tohto pravidla hrozia jazdcom vysoké sankcie.

Hamilton dostal dočasnú výnimku

Hlavným dôvodom, prečo Wittich vyžaduje, aby sa toto pravidlo striktne dodržiavalo je vyššia bezpečnosť samotných pilotov. Pokiaľ má totiž jazdec napríklad piercing v nose alebo na jazyku, hrozí, že pri nehode tento predmet vdýchne. Ďalej by šperky na tele mohli spôsobiť výrazne väčšie popáleniny v prípade požiaru. Takisto by mohli prekážať aj v prípade, že by musela byť jazdcovi zložená prilba alebo bezpečnostná kombinéza. Všetky spomínané argumenty, ktorými vedenie pretekov odôvodňuje nariadenia sú logické a zmysluplné. Nie všetci pretekári sú však ochotní ich dodržiavať.

Lewis Hamilton sa odmieta vzdať nosenia svojich šperkov. Brit sa oblieka extravagantne a prstene, hodinky, náušnice či piercing sú neodmysliteľnou súčasťou jeho imidžu. Hviezdny jazdec Mercedesu svoj postoj k tejto veci jasne vyjadril aj počas piatkovej tlačovej konferencie pred Veľkou cenou Miami, kde prišiel s tromi hodinkami, náramkom, ôsmimi prsteňmi, štyrmi retiazkami, dvoma náušnicami a piercingom v nose. „Viac šperkov som si dnes už nemohol vziať,“ povedal.

„Myslím si, že my ako šport robíme veľké pokroky a toto je len taká malichernosť. Pretekám tu už šestnásť rokov a šestnásť rokov nosím šperky. V aute mám len náušnice a piercing v nose, ktorý neviem dať dolu. Celá táto škriepka sa mi zdá byť zbytočná,” cituje Hamiltonove vyjadrenie f1online.sk.

„Toto je o vašej osobnosti, o tom, kým ste. V minulosti to nebol žiadny problém,“ pokračoval Brit. Bol dokonca ochotný vynechať veľkú cenu, aby sa nemusel vzdať svojich šperkov, čo sa však zatiaľ nestalo. Od Nielsa Witticha dostal výnimku, a tak ešte aj na nasledujúcom podujatí v Španielsku bude môcť sedemnásobný víťaz seriálu mať v monoposte na sebe šperky. Čo však nastane potom je otázne, keďže ani jedna zo strán nie je ochotná zo svojho postoja upustiť.

Jazdcovi, ktorý odmietne dodržiavať spomínané nariadenie, bude po každom porušení udelená pokuta. Najvážnejšie následky to bude mať, ak tretíkrát nastúpi na štart aj so šperkami. Vtedy sa výška pokuty vyšplhá na 250 000 eur a jazdec príde aj o 10 bodov v hodnotení šampionátu.

Vettel vtipne podporil Brita

Nariadenie sa netýka len zákazu nosenia šperkov a piercingov, ale aj spodnej bielizne, ktorá nemá certifikát ohňovzdornosti. Práve na tento bod poukázal ďalší skúsený jazdec Sebastian Vettel, ktorý sa zastal Hamiltona. Pod kombinézou piloti nemôžu mať spodnú bielizeň bez certifikátu. Nemec toto pravidlo zobral do slova. Spodky, ktoré nemajú certifikát si nasadil na svoju jazdeckú kombinézu. Tento čin mnohých pobavil, avšak Vettel uviedol, že ide o to, aby mali piloti väčšiu slobodu, aj keď to môže byť na úkor bezpečnosti.

„Do určitej miery je to záležitosť osobnej slobody a sme dosť starí, aby sme sa rozhodovali sami, v aute aj mimo neho. V tejto fáze je to podľa mňa skôr osobná záležitosť zo strany FIA a cítim, že je to namierené zvlášť proti Lewisovi,“ uviedol Nemec.

„Vzbura“ skúsených jazdcov je detinská

Dodržiavanie pravidla o zákaze nosenia šperkov vychádza najmä z dôvodu bezpečnosti pilotov. To, že sa proti tomu najviac búria práve Hamilton s Vettelom sa môže zdať trochu nezvyčajné, keďže obaja skúsení piloti sú mimoriadne aktívni v rôznych organizáciách, ktoré sa týkajú aj vyššej bezpečnosti počas podujatí.

Vettel je zaangažovaný do environmentalistiky. Často upozorňuje na riziko globálneho otepľovania, podporuje rôzne projekty v tejto oblasti a vyzýva k dôležitosti dodržiavania environmentálnych zásad. Brit zase má takisto viacero aktivít, v ktorých bojuje za práva menšín a vyvíja snahu v rôznych ďalších oblastiach. Preto je jeho postoj k pravidlu o šperkoch prinajmenšom prekvapujúci.

Bývalý pretekár F1 Ralf Schumacher považuje správanie oboch za detinské. „Poviem úprimne, mne to príde dosť detinské. Lewis Hamilton aj Sebastian Vettel by sa práveže mali postaviť za to, pretože tu ide o bezpečnosť,” povedal. „Aj piloti vo Formule 3 alebo vo Formule 4 by mali vidieť, že aj veľkí chlapci dodržiavajú pravidlá. V prvom rade tu ide o bezpečnosť. Je trápne, že takí skúsení ľudia, ktorí zažili už množstvo incidentov, si z toho robia žarty. Je to hanebné,” cituje Schumachera f1online.sk.

Zákaz šperkov platí aj v iných športoch

Formula 1 nie je prvým športom, ktorý zakázal nosenie šperkov počas súťaženia. Basketbalisti v NBA majú toto pravidlo v platnosti od roku 2005. Nariadenie v NBA bolo prvým pre profesionálnu športovú súťaž, ktoré upravuje aj to, čo hráči môžu mať oblečené počas hracích dní.

Vo futbale je nosenie šperkov a náramkov počas zápasu takisto zakázané. „Hráč nesmie nosiť  nič, čo je nebezpečné pre neho alebo iného hráča (vrátane akéhokoľvek druhu šperkov),“ uvádza sa v pravidlách FIFA.

Naopak, NFL umožňuje nosiť hráčom šperky aj počas zápasov, ak sú riadne zakryté pod odevom a na všetkých hranách. Nosenie šperkov je povolené napríklad aj v bejzbale alebo tenise.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Formula 1

Dôležité udalosti