Slovensko si pripomína dvadsiate výročie zisku titulu majstra sveta. Zaspomínajte si, aká bola cesta „Zlatých chlapcov“

Slovenskí hokejisti - Majstri sveta z roku 2002. Zdroj: TASR

Uplynulo 20 rokov od zisku titulu majstrov sveta.

Rok 2002 sa nezačal z pohľadu slovenského hokeja ideálne. Prvým veľkým turnajom bol pred dvadsiatimi rokmi pre našu hokejovú reprezentáciu olympiáda.  Slováci sa v Salt Lake City hotovali napraviť si chuť po predošlom nevydarenom pôsobení pod piatimi kruhmi z roku 1998, kde sa nám nepodarilo prebojovať sa do hlavnej časti turnaja.

Bohužiaľ, aj pred dvomi dekádami sa naše účinkovanie na OH skončilo už pred začiatkom turnaja. Vtedy ešte totiž fungoval hrací systém, v ktorom tesne pred olympijským turnajom prebiehala kvalifikácia, na ktorej sa musela zúčastniť aj naša reprezentácia. Na hlavnom turnaji sa vtedy počítalo aj s hráčmi pôsobiacimi v NHL. Tá však bola prerušená až po kvalifikácii. Na túto skutočnosť najviac doplatilo práve Slovensko, keďže z mužstiev hrajúcich kvalifikáciu mala práve naša krajina najviac hráčov pôsobiacich v profilige.

Vedenie reprezentácie vtedy vyvinulo snahu, aby na každý zápas v tejto časti mohli v našom národnom drese nastúpiť aspoň niektorí hokejisti pôsobiaci za morom. To malo vplyv aj na samotné výkony tímu v kvalifikácii, keďže chýbala zohratosť a najmä, hráči nalietali tisíce kilometrov v priebehu niekoľkých hodín. Na prvý zápas proti Nemecku nastúpili z NHL Miroslav Šatan a Michal Handzuš, avšak prehrali sme 0:3. Na ďalšie stretnutia postupne prichádzali aj ďalšie slovenské hviezdy, ale vytúžený cieľ v podobe kvalifikovania sa do hlavnej časti turnaja sa naplniť nepodarilo.

Posledný zápas Slovensko odohralo proti Francúzsku o celkové 13. miesto. Aj keď sme už nemohli dosiahnuť lepší výsledok na zápas prišli takmer všetci a zápas vyhrali jednoznačne 7:1. Týmto spôsobom sa olympijský hokejový turnaj hral naposledy, čomu pravdepodobne prispel aj otvorený list, ktorý Slováci adresovali kompetentným. Sklamanie, ktoré nastalo po nezdare bolo veľké a možno aj to prispelo k tomu, čo Slovensko zažilo o tri mesiace neskôr.

Slovenskí hokejisti po úspešnom finále MS v roku 2002. Zdroj: TASR

Základná skupina s jedným zaváhaním

Na šampionát do Švédska prišli z NHL všetci, čo mohli a boli odhodlaní dokázať niečo veľké. V úvode šampionátu Slovensko na čele s kapitánom Miroslavom Šatanom nastúpilo proti Poľsku, ktoré v konfrontácii s našim tímom nemalo nárok. Vstup do göteborského šampionátu vyšiel na jednotku, keď sme zvíťazili 7:0.

V druhom vystúpení na zverencov trénera Jána Filca čakala Ukrajina. Bol to zápas, v ktorom padlo až deväť gólov a Slovensko si pripísalo vydreté víťazstvo v pomere 5:4. Najťažší súper čakal v závere základnej skupiny. S Fínskom sa dlhodobo trápime a inak tomu nebolo ani v tomto prípade. Severania nám na záver skupinovej fázy pripravili prehru 1:3, a tak sme do osemfinálovej skupiny išli so ziskom šiestich bodov z druhého miesta za suverénnymi Suomi.

Osemfinále s dvoma veľkými víťazstvami

Do ďalšej časti turnaja sme vstupovali proti domácim Švédom, ktorí boli hnaní publikom za potrebným víťazstvom. Zápas nepriniesol veľa gólového ovocia, ale partia okolo kapitána Šatana sa napokon radovala po triumfe 2:1. Rakúsko, ktoré bolo vyzývateľom slovenských hokejistov v piatom stretnutí na turnaji, malo byť súperom z kategórie ľahších. Kto však čakal jednoznačný priebeh v náš prospech, mýlil sa. Prvú dvadsaťminútovku sme síce ovládli v pomere 3:0, avšak prostredná časť hry vyšla súperovi, ktorý sa priblížil na rozdiel jediného gólu. V poslednej tretine sa však ukázala sila slovenskej reprezentácie a nad Rakúskom sme zvíťazili konečným výsledkom 6:3.

Poslednou prekážkou na ceste do štvrťfinále majstrovstiev sveta bolo Rusko, ktoré bolo z iného výkonnostného koša ako náš geografický sused. Aj napriek tomu Slováci opäť dokázali skórovať šesťkrát a inkasovali tentoraz štyri góly, čo znamenalo, že si v šiestom vystúpení na turnaji pripísali piate víťazstvo.

Kľúčový zápas zlomila jediná sekunda

V zápase, ktorého výsledok znamená buď boj o medaily, alebo obrovské sklamanie, sa Slovensku do cesty postavila vždy silná Kanada. Práve hráči z krajiny javorového listu vstúpili do dôležitého súboja lepšia a po prvej tretine vyhrávali 1:0. Do ešte horšej pozície nás Kanaďania dostali svojím druhým gólom a razom Slováci museli doháňať výraznejšiu stratu.

Dá sa povedať, že zlomový moment nastal v poslednej sekunde prostrednej časti, keď sa o slovo prihlásil kanonier Washingtonu Capitals Peter Bondra, ktorý znížil na 1:2. Po prestávke už Ján Lašák nepustil za svoj chrbát ani jeden puk. Slováci skórovali ešte dvakrát a dokonale otočili výsledok. Nič na tom nezmenil ani drvivý tlak Kanady v závere stretnutia. Bondra v zápase zaznamenal dva presné zásahy.

Ján Lašák a Rastislav Staňa so zlatými medailami. Zdroj: TASR

Neskutočný zákrok Lašáka a nebojácny Lintner

Pred semifinále už nejeden fanúšik začal tušiť, že po sklamaní na olympiáde Slovensko opäť čakajú pozitívne emócie. V súbojoch o cenné kovy sme nakoniec narazili na dvojicu, ktorú sme už predtým počas turnaja dokázali poraziť.

V semifinále sme sa stretli s domácou reprezentáciou Švédska. Tri korunky sa hotovali oplatiť nám prehru z osemfinálovej skupiny a túžili oslavovať titul majstra sveta na domácej pôde. Podobne ako vo štvrťfinále proti Kanade sa Slovensko dostalo do dvojgólového manka.

Vyšli nám ale závery druhej respektíve tretej tretiny. Najskôr po úspešne ubránenom oslabení sa po naskočení z trestnej lavice dostal do úniku Vladimír Országh, ktorý nechytateľnou strelou prekonal švédskeho brankára. V závere riadnej hracej doby Slovensko dostalo možnosť hrať presilovú hru, ktorú zužitkoval Miroslav Šatan a poslal zápas do predĺženia, v ktorom Ján Lašák predviedol zákrok, ktorý sa natrvalo zapísal do hokejovej histórie Slovenska. Na bránkovej čiare skvelým zákrokom zastavil puk smerujúci do našej siete a poslal zápas až do samostatných nájazdov. Tie zvolenský odchovanec takisto zvládol na výbornú a do priameho súboja o zlato poslal Slovensko premeneným nájazdom obranca Richard Lintner.

Zlatý gól Bondru a historické chvíle

V druhom semifinále si Rusi poradili s Fínskom, a tak nám Zborná chcela takisto vrátiť prehru z osemfinálovej skupiny. Mali sme na dosah historický úspech, ale v ceste nám stál mimoriadne zdatný súper. Do finále sa podarilo lepšie vstúpiť Slovákom a po prvej tretine sme boli o dva góly bližšie k zlatým medailám ako Rusko.

V prostrednej časti hry sa však už presadili aj Rusi, ale za stavu 3:1 v náš prospech sme odchádzali na druhú prestávku. V poslednej časti hry začal byť na našich reprezentantov vyvíjaný obrovský tlak a Rusku sa podarilo stav vyrovnať na 3:3.

Zlatý gól však padol z hokejky slovenské ostrostrelca Petra Bondru, ktorý po úniku so Žigmundom Pálffym prekonal Sokolova a sto sekúnd pred záverečnou sirénou rozhodol o našom víťazstve, keďže Rusom sa už v závere vyrovnať nepodarilo. Vďaka tomu sme prežívali historické chvíle a celé Slovensko oslavovalo zisk titulu majstrov sveta. Finálový zápas sa konal presne pred dvadsiatimi rokmi 11. mája 2002, a tak si práve dnes pripomíname okrúhle výročie historického úspechu slovenských hokejistov.