Najväčšie hviezdy MS: Pozrite si, ktorí hráči by mali ťahať svoje tímy

Najväčšie hviezdy MS: Pozrite si, ktorí hráči by mali ťahať svoje tímy
Slovenský hokejista Juraj Slafkovský, Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Svetový šampionát vo Fínsku odštartuje prvými zápasmi už dnes, a na Slovensku už panuje pravá hokejová horúčka. Po historickej medaile na olympijských hrách v Pekingu sa najmladší výber Slovenska pokúsi o ďalšie úspešné pôsobenie.

Pod piatimi kruhmi chýbali hráči z NHL, ktorá ich do reprezentácií neuvoľnila. Na majstrovstvách sveta sa však hráči z najprestížnejšej hokejovej súťaže pravidelne predstavujú. Všetci účastníci už zverejnili záverečné nominácie, ktoré sa však počas šampionátu môžu ešte meniť. 

​SKUPINA A

Náš tím ide na šampionát s najmladším kádrom v histórii. A to aj pre najväčšie talenty slovenského hokeja – 18-ročného Juraja Slafkovského a rovnako starého Šimona Nemca. Dopĺňa ich aj o rok mladší Adam Sýkora, ktorý však bude najprv pôsobiť v roli náhradníka.

Našou najväčšou hviezdou je kapitán Tomáš Tatar, ktorý je zatiaľ jediným hráčom z NHL na súpiske. Lídrom obrany by mal byť najmä Peter Čerešňák, naše oči sa však ešte upierajú aj za more, kde v play-off bojujú elitní obrancovia - Erik Černák a Martin Féherváry.  Ak sa im so svojimi tímami nepodarí postúpiť, mohli by slovenský tím posilniť ešte pred rozhodujúcou fázou turnaja.

Najväčším favoritom našej skupiny je podľa papierových predpokladov Kanada. Tá má už tradične najviac hráčov z NHL. Najväčšími hviezdami v nominácii kolísky hokeja sú Matthew Barzal z New Yorku Islanders či Thomas Chabot z Ottawy Senators.

Jedným z vážnych konkurentov Slovenska v boji o postup do štvrťfinále budú Švajčiari. Tí sa budú opierať o spoluhráča Tomáša Tatara z New Jersey Nica Hischiera spoločne s hviezdou San Jose Timom Meierom. Zadné rady helvétov doplnili napríklad Jonas Siegentaler z New Jersey či Dean Kukan z Columbusu.

Neľahkou prekážkou pre našich hokejistov bude aj Nemecko. Nemci majú v aktuálnom kádri trojicu hráčov z najprestížnejšej hokejovej súťaže. Na turnaji v Helsinkách sa predstaví dvojica mladých hviezd - Moritz Seider z Detroitu a Tim Stutzle z Ottawy Senators.  Brankárskou jednotkou bude hviezda Seatlu Kraken Philipp Grubauer.

Náš dnešný súper Francúzsko má na súpiske takisto jedného hráča z kanadsko-americkej súťaže. Ide o útočníka Columbusu Blue Jackets Alexandra Texiera. Ten by mal byť hlavným ťahúňom krajiny galského kohúta. 

Rovnako ako my aj Dáni majú aktuálne jediného hráča z NHL, ktorým je Nikolaj Ehlers z Winnipegu.

Ostatní súperi v našej skupine A - Kazachstan a Taliansko - nemajú žiadneho hráča spoza mora.

​SKUPINA B

Druhá skupina bude papierovo kvalitnejšia. Švédsko a Česko sa budú od úvodu šampionátu spoliehať na zhodný počet siedmich posíl z NHL. Najväčšími osobnosťami v tíme troch koruniek budú Oliver Ekman Larsson z Vacouveru Canucks a Rasmus Dahlin z Buffala.

Tréner českej reprezentácie Kari Jalonen sa zas bude v ofenzíve spoliehať najmä na Tomáša Hertla zo San José a Jakuba Vránu z Detroitu. Lídrom obrany by mal byť Vránov klubový spoluhráč Filip Hronek.

Fíni sa už tradične výraznejšie spoliehajú na hráčov pôsobiacich v Európe. Spoza mora prišli posilniť Suomi hokejisti ako Mikael Granlund z Nashvillu, Joel Armia z Montrealu a Juho Lammikko pôsobiaci vo Vancouveri. Jednotkou Fínska by mohol byť Hari Säteri z Arizony Coyotes..

Američania na šampionát posielajú opäť mladé mužstvo, ktorého súčasťou sú aj štyria hráči z univerzitnej súťaži. Zvyšných dvadsať mien sú hráči pôsobiaci v NHL. Brankár Strauss Mann pôsobí vo švédskej Skelleftei.

Dvojica hviezd doplnila aj Lotyšsko. V bráne sa budú Lotyši spoliehať na Elvisa Merzlikinsa z Columbusu a ofenzívnym ťahúňom by mal byť Rudolfs Balcers zo San Jose Sharks.

V B skupine bez posily z najlepšej ligy sveta budú tri tímy -  Nórsko, Rakúsko a Veľká Británia. Tej navyše bude chýbať aj Liam Kirk, ktorý zahviezdil na MS pred rokom.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme MS v hokeji 2022

Dôležité udalosti