ANKETA: Postúpia Slováci do štvrťfinále? Bráni im v tom jedna vec

ANKETA: Postúpia Slováci do štvrťfinále? Bráni im v tom jedna vec
Radosť slovenskych hokejistov po góle v zápase proti Nemecku. Zdroj: TASR - Martin Baumann

Hokejový šampionát v Helsinkách je v plnom prúde a naši hokejisti majú za sebou úvodné tri vystúpenia na turnaji s bilanciou jedna výhra a dve prehry. Slováci v úvode turnaja herne nesklamali a pripísali si víťazný vstup proti Francúzsku, neskôr tesne prehrali s Nemeckom.

V pondelkovom stretnutí s top favoritom majstrovstiev sveta Kanadou držali krok dve tretiny. V záverečnej časti hry sa však ukázala sila zámorského súpera. Slováci sa v doterajšom priebehu trápia najmä s efektivitou v zakončení, ktorá nám môže zahatať cestu za postupom zo skupiny.

Dôležité vystúpenia na našu reprezentáciu ešte len čakajú, keď sa stretneme postupne so Švajčiarskom, Kazachstanom, Talianskom a Dánskom.

Ako vidia naše šance na postup do štvrťfinále? Ktorý z hráčov ich zatiaľ naviac zaujal svojimi výkonmi? Aký bude prínos Martina Fehérváryho pre reprezentáciu? Aj na tieto otázky odpovedali dvaja bývalí reprezentanti - Branko Radivojevič a Jozef Stümpel. Svoj pohľad pridal aj Miloš Kelemen, ktorý pred nedávnom podpísal kontrakt s Arizonou Coyotes. Z účasti na šampionáte mladého Lučenčana vyradilo zranenie.

Branko Radivojevič, Miloš Kelemen, Jozef Stümpel. Zdroj: TVNOVINY.sk, Profimedia, TASR.

Branko Radivojevič (bývalý reprezentant SR)

Ako hodnotíte doterajšie pôsobenie Slovenska na šampionáte vo Fínsku?

Prvý zápas sme zvládli dobre. Myslím si, že chalani vstúpili do turnaja tak, ako sme si predstavovali. Proti Francúzsku to boli povinné tri body. Bohužiaľ, druhý zápas proti Nemecku bol vyrovnaný. Dá sa povedať, že aj my sme mali šance, ale zradila nás koncovka, a preto Nemci vyhrali. Zápas s Kanadou bol opäť veľmi dobrý. Znovu sme stroskotali na premieňaní šancí. Keď máme príležitosť skórovať, potrebujeme ju využiť. Kanada mala zo začiatku aj trošku šťastia, keď sme si dali vlastné góly, ale oni tomu išli oproti a vyhrala zaslúžene. Teraz musíme dať hlavy hore a ísť ďalej.

Kto z nášho tímu vás zatiaľ najviac zaujal svojimi výkonmi?

Mne sa páči hra Pavla Regendu a takisto aj Juraja Slafkovského. Tomu to tam zatiaľ nepadá, ale dokáže sa dostávať do šancí. Sem-tam spraví nejakú zbytočnú chybu, ale je ho vidieť. Na to, aký je mladý, tak mu to ide veľmi dobre. Táto dvojica ma zatiaľ zaujala najviac.

V čom bude podľa vás najväčší prínos Martina Fehérváryho pre naše mužstvo?

Martin je jeden z našich najtalentovanejších obrancov, ktorý hrá pravidelne NHL. Mal výbornú sezónu a určite nám pomôže. V hre 5 na 5 aj v presilovkách. Bude pre náš tím prínosom. Očakávam, že bude silný na puku, dobrý v obrannej aj útočnej fáze.

Bude podľa vás zápas proti Švajčiarsku kľúčový v súboji o postup do štvrťfinále?

Zápas proti Švajčiarsku potrebujeme vyhrať, aby sme potom nemali na seba nejaký tlak. Švajčiari sú takisto veľmi kvalitné mužstvo. My s nimi potrebujeme bodovať. Ak by sme náhodou aj prehrali, tak stále by sme to asi mali vo vlastných rukách, ale víťazstvo v tomto zápase by nám určite dodalo veľa sebavedomia.

Jozef Stümpel (bývalý reprezentant SR)

Ako vidíte naše šance na postup do štvrťfinále po vstupe do turnaja?

Mali sme ťažké zápasy proti Francúzom a proti Nemcom. Čakal som, že možno prekvapíme aj Kanadu, ale to sa nepodarilo. Teraz máme Švajčiarov, čo bude opäť veľmi náročný zápas. Musíme sa v ňom odovzdať. Potom budeme mať možno papierovo slabších súperov Kazachstan, Taliansko, Dánsko. Každý súper však bude ťažký. Musíme hrať tak, aby sme sa dostali do prvej štvorky a postúpili do štvrťfinále. Postup medzi osem najlepších budem považovať za úspech. Ak sa nám to nepodarí, tak budeme z toho sklamaní. Myslím si, že mužstvo na postup máme.

V čom bude podľa vás najväčší prínos Martina Fehérváryho pre naše mužstvo?

Verím, že pomôže našej obrane. On je aj ofenzívny obranca, takže bude nápomocný aj pri presilovkách. Verím, že jeho príchod dodá mužstvu lepšiu iskru. Dúfajme, že s jeho príchodom po dvoch prehrách príde aj pozitívna energia.

Miloš Kelemen (reprezentant Slovenska)

Ako hodnotíte doterajšie pôsobenie Slovenska na šampionáte vo Fínsku?

Prvé dva zápasy a takisto aj dve tretiny proti Kanade odohrali chalani veľmi dobre. Dá sa povedať, že jediné, v čom sa trápime, je koncovka. Stále je to však len začiatok turnaja a chalani majú čas sa zlepšiť aj v tomto ohľade.

Ako vidíte naše šance na postup do štvrťfinále po vstupe do turnaja?

Šance na postup sú stále. Všetci si asi uvedomovali, že proti Kanade by bol zisk bodov výborný, ale pre nás dôležité zápasy proti Dánsku, Švajčiarsku nás ešte len čakajú. Takisto aj zápasy, čo sme hrali proti Francúzsku a Nemecku. Jeden z nich sme nezvládli. Teraz to bude na chlapcoch, aby zabrali a postúpili ďalej.

Kto z nášho tímu vás zatiaľ najviac potešil svojimi výkonmi?

Veľmi dobre hrá Juraj Slafkovský a takisto aj Pali Regenda či Miloš Roman. Nikto tam nie je taký, čo by hral zle, ale týchto chalanov je na ľade najviac vidieť. Pozitívne ma prekvapili Alex Tamáši a Jakub Minárik. Obaja hrajú veľmi dobrý hokej.

V čom bude podľa vás najväčší prínos Martina Fehérváryho pre naše mužstvo?

„Fehy“ je výborný chlapec do kabíny. V mladom veku to bude jeden z našich lídrov, keďže má za sebou celú sezónu vo Washingtone. Je dobrý dopredu a vzadu vie takisto hrať tvrdo, takže určite bude pre tím veľkým prínosom.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme MS v hokeji 2022

Dôležité udalosti