Skaut bol z jeho výkonu proti Kanade nadšený. Kouč Ramsay dal nášmu veľkému talentu cennú radu

Skaut bol z jeho výkonu proti Kanade nadšený. Kouč Ramsay dal nášmu veľkému talentu cennú radu
Adam Sýkora v príprave pred MS 2022. Zdroj: Profimedia.sk

Na minuloročnom svetovom šampionáte zaujali na slovenskej súpiske dve mená – Šimon Nemec a Juraj Slafkovský. Obaja nesmierne talentovaní hokejisti si napokon na lotyšskom turnaji zahrali, čím sa stali historicky našimi najmladšími reprezentantmi na MS.

Podobná situácia sa opakuje aj tento rok. Tréneri sa pomerne nečakane rozhodli vybrať na majstrovstvá sveta do Fínska ďalšieho tínedžera s rokom narodenia 2004. Adam Sýkora je však oproti spomenutej dvojici o čosi mladší.

Kým Šimon s Jurom dovŕšili plnoletosť vo februári, resp. v marci, piešťanský rodák bude mať 18 rokov až v septembri. To z neho robí jedného z najmladších hráčov tohtoročného výberu nováčikov. Ak by sa narodil o osem dní neskôr, už by musel ísť na draft v roku 2023.

Pri premiére takmer skóroval

Najmladší člen nášho tohtoročného výberu zažil v pondelkovom stretnutí premiéru na takomto fóre, a to teda riadnu. Proti nemu totiž stál azda najväčší favorit na zlato z Kanady. „Keď som sa dozvedel, že nastúpim, nesmierne ma to potešilo. Doteraz som takýto dôležitý zápas nehral a vôbec by mi nenapadlo, že k tomu dôjde tak skoro,“ uviedol pre náš web.

Sprava Adam Sýkora a Kanaďan Travis Sanheim v dueli na MS 2022. Zdroj: TASR/Martin Baumann

​Piešťanský rodák však za tých viac ako deväť minút, ktoré strávil na ľade, podal nesmierne oduševnený výkon. Nechýbalo veľa a mohol ho dokonca vyšperkovať gólom tesne pred koncom duelu. Svoju príležitosť však nepremenil. „Mali sme pred zápasom rozbor kanadského gólmana Thompsona. Zistil som, že často vybieha z bránky. Premýšľal som nad tým, že ak by som sa dostal do príležitosti, budem voliť kľučku. Bola to chyba, mal som voliť streľbu, keďže ľad už nebol najkvalitnejší," vysvetlil.

Pochvala od Ramsayho

Mladé ucho po zápase s javorovými listami pochválil aj samotný kouč Craig Ramsay. „Prišiel za mnou a povedali, že je veľmi spokojný s tým, ako pracujem a že nemám zvoľňovať. Poradil mi, že ak budem takto v tretej tretine mať nájazdy na brankára, aby som radšej volil strelu nad rameno, keďže viacerí gólmani idú príliš rýchlo dole,“ spresnil Sýkora.

Súvisiaci obsah

​Na jeho adresu ide pochvala z každej strany. Platí to aj v prípade profesionálneho skauta zo strednej Európy, ktorý pôsobí pre klub z Východnej konferencie. „Napriek veľmi mladému veku podal vynikajúci výkon. Hral tak, ako som od neho očakával, a síce že dá v každom striedaní zo seba všetko,“ rozhovoril sa exkluzívne pre tvnoviny.sk odborník, ktorého vzhľadom na jeho prácu nemôžeme menovať.

Bez strachu

Dlhoročný skaut vyzdvihuje jeho obrovskú energiu a tímového ducha, ale aj ďalšie atribúty. „Keď mal puk, nebál sa s ním niečo spraviť. Taktiež bol aktívny a nebál sa ísť do osobných súbojov. Príjemne ma prekvapil, keď bez okolkov šiel oproti Adamovi Lowrymu, ktorý je podstatne väčší.“

Vpravo Adam Sýkora, uprostred Travis Sanheim a brankár Logan Thompson (obaja Kanada) v zápase MS 2022. Zdroj: TASR/Martin Baumann

​Príbeh Adama Sýkoru je ako z rozprávky. V už skončenej sezóne postupne stúpal v útočných formáciách Nitry a patril medzi najpríjemnejšie prekvapenia celej Tipos extraligy. Vďaka skvelej sezóne niet divu, že vzrástol aj záujem o neho. „Počas Hlinka Gretzky Cupu (augustový turnaj do 18 rokov – pozn. red.) bol v tieni väčších hviezd slovenského tímu, takže lepšiu pozíciu si vybudoval až vďaka svojim výkonom v Nitre. Myslím si, že teraz ho už väčšina skautov berie veľmi vážne,“ uviedol nami oslovený skaut.

Šance na draft

Ako dodal, MS 2022 ho môžu posunúť ešte vyššie. „Očakávam, že by sa mohol objaviť v druhom alebo v treťom kole. Adam je totiž jeden z najväčších bojovníkov v tohtoročnom drafte,“ uviedol s dôvetkom, že tohtoročný draft nepatrí medzi najsilnejšie. „To je dôvod, prečo takíto hráči pôjdu vyššie. Za normálnych okolností by šli niekde v prostredných kolách.“

Odborník nám ozrejmil, že Adamove skvelé výkony zaujali aj ďalšieho skauta. „Fínsky kolega mi povedal, že by bol veľmi prekvapený, ak by sa Adam neobjavil v zostave na najbližší zápas proti Švajčiarsku, pretože v súboji s Kanadou podľa neho patril medzi našich najlepších hráčov.“

Drie na sto percent

Adam sa nám v nedávnom rozhovore zdôveril, že pre úspech robí všetko, dokonca aj nadprácu. „Často si chodievam ešte navyše zacvičiť. Snažím sa byť prvý na ľade a posledný z neho zísť, chodím na strelnicu, kde zdokonaľujem prácu s hokejkou a streľbu s ňou,“ vysvetlil ‚Syky‘, ktorý eviduje záujem z profiligy. „Vypĺňam dotazníky pre NHL, ale prvoradé je pre mňa to, aby som sa zlepšoval. Až potom budem dúfať, že sa úspech dostaví,“ uzavrel.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme MS v hokeji 2022

Dôležité udalosti