Šport

Rusko a Katar sú hostitelia MS, Garcia sa chce odvolať

Logo futbalových MS18 v Rusku premietali počas predstavenia aj na moskovskom divadle Boľšoj.
Logo futbalových MS18 v Rusku premietali počas predstavenia aj na moskovskom divadle Boľšoj. Zdroj: TASR

FIFA dnes zverejnila dlhoočakávanú správu etickej komisie. Podľa nej neexistuje žiadny náznak, že by Blatter konal nesprávne.

Futbalové majstrovstvá sveta v rokoch 2018 a 2022 sa budú hrať v Rusku a Katare, tak ako pôvodne rozhodla Medzinárodná futbalová federácia FIFA. Jej etická komisia potvrdila vo štvrtok obe dejiská šampionátu, pretože počas vyšetrovania údajnej korupcie nenašla žiadne dôvody pre nové voľby. Proti tomuto rozhodnutiu ale chce podniknúť kroky Michael Garcia, ktorý viedol vyšetrovanie nezrovnalostí pri voľbe dejísk MS. 

V dlhoočakávanom 42-stránkovom dokumente etická komisia konštatovala, že rôzne nedostatky, ktoré sa počas kandidátskeho procesu vyskytli, nie sú natoľko závažné, aby spochybnili integritu výberového konania dejísk šampionátu ako celku.

Podľa správy komisie neexistuje ani žiadny náznak, že by šéf FIFA Sepp Blatter konal nesprávne s tým, že jedno konkrétne obvinenie voči nemu v tejto súvislosti je "preukázateľne nepravdivé".

Šéf etickej komisie, nemecký právnik Hans-Joachim Eckert po preštudovaní a zhodnotení správy nezávislého vyšetrovateľa Michaela Garciu uviedol, že voľby dejísk z decembra 2010 sa opakovať nebudú, hoci podozrenia z korupcie sa objavili takmer okamžite po pridelení MS 2018 a 2022. Rusko a Katar sa ale podľa etickej komisie neprevinili tak, aby im organizáciu šampionátu odobrali a prípad je tak definitívne uzavretý.

Garcia ale so štvrtkovým verdiktom nesúhlasí a plánuje sa proti nemu odvolať. "Dnešné rozhodnutie šéfa rozhodcovskej komory je v mnohom vecne neúplné s chybnou prezentáciou faktov a záverov, podrobne obsiahnutých v správe vyšetrovacej komisie. Mám v úmysle sa proti tomuto verdiktu obrátiť na odvolaciu komisiu FIFA," cituje agentúra DPA slová amerického právnika Garciu. Ten žiadal zverejnenie kompletných výsledkov vyšetrovania, FIFA to ale odmietla s tým, že odtajneniu dokumentov bráni etický kódex federácie.

Viac kritiky si v súvislosti s voľbou dejísk MS od etickej komisie vyslúžili Anglicko a Austrália, informovala agentúra AP. Anglicko dostalo iba dva z 22 hlasov pri voľbe organizátora MS 2018, Austrália iba jeden pri voľbe MS 2022, Eckert ale pri kandidátskom procese oboch týchto krajín zaznamenal "potenciálne problematické skutočnosti a okolnosti". 

Správa kritizuje najmä neprimeranú snahu Angličanov získať si pred voľbou priazeň bývalého viceprezidenta FIFA Jacka Warnera, ktorý v roku 2011 po obvineniach voči svojej osobe rezignoval na všetky funkcie vo futbalovom hnutí. Anglická Futbalová asociácia (FA) ale kritické závery etickej komisie odmieta a prostredníctvom svojho hovorcu vo štvrtok uviedla, že sa ničím neprevinila a ponúkla "transparentnú kandidatúru".


ZÜRICH/TASR - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.