Postup na MS nie je len v našich rukách. V prípade tejto ojedinelej situácie by sme asi mali smolu

Postup na MS nie je len v našich rukách. V prípade tejto ojedinelej situácie by sme asi mali smolu
Zdroj: TASR

Súboje v základných skupinách na hokejovom šampionáte vo Fínsku pomaly vrcholia. V pondelok je na programe predposledný hrací deň úvodnej fázy MS. V ňom uvidíme v akcii aj Dánsko, nášho priameho konkurenta v boji o postup do štvrťfinále. Severania o 19.20 hod. nastúpia proti topfavoritovi z Kanady. Už o necelých 24 hodín neskôr čaká „levov“ duel práve so slovenským výberom.

Momentálnej je v lepšej východiskovej pozícii náš najbližší a zároveň aj posledný súper v helsinskej A-skupine. Dánsko má totiž na konte päť zápasov (o zápas menej ako Slovensko), rovnaký počet bodov (deväť), avšak o čosi lepšie skóre. Kým Slováci ho majú negatívne (16:18), Dáni značne lepšie (14:9).

Štyri možnosti

1.: Dáni porazia Kanadu v riadnom hracom čase a budú mať 12 bodov. V tom prípade musíme my Dánov poraziť taktiež po 60 minútach, čo nám do tabuľky pridá tri body a vyrovnáme sa (12). Pri rovnosti bodov rozhoduje o postupujúcom vzájomný duel. Tu však nastávajú vážne komplikácie, o ktorých si povieme na konci tohto článku.

2.: Rovnaký scenár ako v možnosti číslo 1 platí aj za predpokladu, ak by Dánsko uchmatlo Kanade dva body za triumf po predĺžení/samostatných nájazdoch (sn). Vďaka tomu by mali na konte 11 bodov, a tak by Slováci museli vyhrať v riadnom hracom čase a so ziskom 12 bodov sa zaradia na štvrté miesto v skupine, ktoré zaručuje postup.

3.: Ďalším postupovým variantom je, že ak Dáni zoberú Kanade hoc aj jeden bod, budú mať desať. Slováci by v takej situácii však v utorok museli vyhrať aspoň po predĺžení, keďže by potrebovali dva body. Ak by to dosiahli, mali by s 11 bodmi postup vo vrecku.

4.: Ak by Dáni nešokovali javorové listy, a teda by s nimi nezískali ani bod, potom už zostáva Slovákom jediné – v utorok neprehrať a získať aspoň dva body za výhru v predĺžení/sn. Potom postúpia do vyraďovacej fázy.

Súvisiaci obsah

​Minitabuľka

Hoci malá, ale teoretická šanca však existuje aj na model, s akým sme sa od premeny turnaja na dve základné skupiny (predtým boli štyri skupiny po štyroch) v roku 2012 ešte nestretli. Môže totiž nastať situácia, že na konci základných skupín budú mať až tri tímy zhodný počet bodov.

Kanada má síce na konte 12 bodov, avšak ak by dnes zaváhala s Dánskom a v utorok aj s Francúzskom a Slováci by porazili Dánov v riadnom hracom čase, znamenalo by to, že tri tímy v A-skupine budú mať na konte 12 bodov – Kanada, Dánsko a Slovensko.

V takom prípade by sa vytvorila minitabuľka zložená len z týchto tímov, pričom podľa pravidiel o postavení rozhodnú nasledovné kritériá:

  • vyšší počet bodov v minitabuľke (zo vzájomných zápasov),
  • lepší gólový rozdiel v minitabuľke,
  • vyšší počet strelených gólov v minitabuľke,
  • lepší vzájomný zápas proti najbližšiemu vyššie umiestnenému tímu mimo minitabuľky (ak sa do minitabuľky dostanú tímy na 4.-6. priečke, rozhoduje vzájomný zápas proti tretiemu tímu základnej skupiny),
  • lepší vzájomný zápas proti druhému najbližšiemu vyššie umiestnenému tímu mimo minitabuľky (napr. ak sú v minitabuľke tímy na 4.-6. mieste, rozhodne vzájomný zápas proti mužstvu, ktoré v základnej skupine skončilo na 2. mieste),
  • lepšie postavenie v rebríčku IIHF pred začiatkom MS

    Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme MS v hokeji 2022

Dôležité udalosti