Z Fínov ide strach a hrôza. Toto hovoria vzájomné zápasy a aktuálna forma

Slovenskí hokejisti hrali pri Fínom na OH v Pekingu
Slovenskí hokejisti hrali pri Fínom na OH v Pekingu Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovenskí hokejisti sa druhý raz po sebe prebojovali do štvrťfinále. Z pohľadu posledných rokov už teraz možno tento výsledok považovať za úspech. Mladučký tím má určite vyššie ambície, veď len pred pár mesiacmi naša reprezentácia si vybojovala bronzové medaily na zimných olympijských hrách.

V ceste im však stojí azda najviac nepríjemný súper – Fínsko. Hovorí o tom vzájomná história zápasov, ale aj súčasné výkony fínskych hokejistov.  

Pri pohľade na historické tabuľky môžeme skonštatovať, že Slováci si s Fínmi nevedia dať rady. Naposledy sa na vrcholnom podujatí tešili z víťazstva pred 18 rokmi. Vtedy ich porazili v základnej skupine na MS 2004. Odvtedy sme vo vzájomných zápasoch – a nebolo ich málo – ťahali za kratší koniec.

Najhoršie spomienky na Fínov majú slovenskí fanúšikovia z olympiád. Najprv vo Vancouveri 2010 sme prehrali súboj o tretie miesto, keď sme si sami v tretej tretine prehajdákali dvojgólový náskok.

Druhá zlá spomienka má len krátke trvanie, a to z tohtoročného pekinského turnaja. Fíni nás totiž paralyzovali svojou hrou v semifinále a odsunuli nás do boja o bronzové medaily.

Z hore uvedeného vyplýva, že historické štatistiky hrajú absolútne proti Slovákom.

Súvisiaci obsah

​Ani pohľad na ich súčasnú formu neveští nič dobré. Suomi sú totiž aktuálnymi olympijskými víťazmi a hrali vo finále na posledných dvoch majstrovstvách sveta. Na tohtoročnom domácom šampionáte zatiaľ zaváhali len raz, aj to pri prehre so Švédmi, ktorým podľahli až po nájazdoch.

Neuveriteľná je aj štatistika ich brankára Jussiho Olkinuoru, ktorý v štyroch zápasoch vychytal čisté konto a v piatom inkasoval len raz. Jeho úspešnosť sa vyšplhala k viac ako 99 percentám. Navyše, Fíni nedostali na turnaji gól z hry už takmer 200 minút.

Napriek tomu sa na majstrovstvách sveta vždy objavia veľké prekvapenia. A Slováci by sa vo štvrtok o jedno mohli pokúsiť.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme MS v hokeji 2022

Dôležité udalosti