Potenciálny súper v semifinále nie je jasný. O všetkom rozhoduje minitabuľka

Potenciálny súper v semifinále nie je jasný. O všetkom rozhoduje minitabuľka
Slovenskí hokejisti ďakujú brankárovi Adamovi Húskovi po víťazstve nad Kazachstanom po zápase MS 2022. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Majstrovstvá sveta v hokeji vo štvrtok vstupujú do najzaujímavejšej časti. Štvrťfinálovými súbojmi sa totiž vo Fínsku začína vyraďovacia časť. O 19.20 hod v jednom zo súbojov uvidíme v akcii aj slovenský tím, ktorý čaká náročná prekážka. Zverenci trénera Craiga Ramsayho nastúpia proti topfavoritom a vo forme hrajúcemu domácemu tímu.

Slováci nad svojim dnešným protivníkom nevyhrali na veľkom turnaji už 18 rokov. Fínsko prešlo náročnou B-skupinou takmer ako nôž po masle. V konkurencii Švédska, USA či Česka stratilo v siedmich vystúpeniach len dva body za prehru po nájazdoch v severskom derby s „tromi korunkami“.

Na základe týchto faktov je jasné, komu sa dávajú väčšie šance. Staré pravidlo hovorí, že play-off je úplne iná súťaž, obzvlášť, keď o úspechu či neúspechu rozhoduje jediný zápas.

Štvrťfinálové zápasy:

15:20: Nemecko – Česko / Švédsko – Kanada
19:20: Švajčiarsko – USA / Fínsko – Slovensko

Ak by sa Slovákom senzačne podarilo vyradiť Fínov, nevedno, proti komu by si zmerali sily v boji o medaily. V hre je totiž viacero kandidátov. Nejde o chybu, skutočne je to tak.

Časy, keď bol dopredu známy pavúk, sú už preč. Od roku 2018 došlo zo strany Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) k zmene systému nasadzovania tímov do semifinále.

Súvisiaci obsah

​Kľúčom je v tomto prípade minitabuľka, ktorá zahŕňa výsledky v základnej skupine. S tou majú Slováci skúsenosť už zo základnej skupiny, nakoľko sa riešila pred našim posledným duelom proti Dánsku. Viac sa o tom dočítate TU.

Minitabuľka vzniká podľa piatich kritérií. Prvým je umiestenie v skupine, druhým počet bodov; nasleduje skóre, následne počet strelených gólov a piatym rozhodujúcim faktorom je koeficient. Minitabuľka štvrťfinalistov by teda vyzerala nasledovne:

1. Švajčiarsko
2. Fínsko
3. Švédsko
4. Nemecko
5. Kanada
6. Česko
7. USA
8. Slovensko

Vykryštalizuje sa totiž ešte menšia tabuľka štyroch tímov, ktorá vychádza z tej uvedenej vyššie. Najvyššie umiestnený vyzve tím, ktorý postúpil a nachádza sa v tabuľke postupujúcich najnižšie. Druhá konfrontácia pozostáva s postupujúcich na druhej a tretej priečke.

Hypoteticky: Ak by sa okrem Slovenska ďalej prebojovali napríklad Nemecko, Švajčiarsko a Švédsko, tak my ako najhoršie postavené mužstvo zo všetkých postupujúcich by sme hrali so Švajčiarskom (líder medzi všetkými štvrťfinalistami) a Nemci by čelili Švédom (v extra tabuľke by boli na pozíciách 2-3).

Ak ste sa tešili na prestížny súboj s Českom, sklameme vás. K tomu v semifinále určite nedôjde. My totiž vždy zákonite obsadíme poslednú pozíciu, zatiaľ čo Česi v tabuľke nikdy nemôžu skončiť prví. Do úvahy tak pripadá až finálová konfrontácia.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme MS v hokeji 2022

Dôležité udalosti