Adam Húska si na MS užil najmä atmosféru. Prezradil, čo si cení na trénerovi Ramsaym

Adam Húska si na MS užil najmä atmosféru. Prezradil, čo si cení na trénerovi Ramsaym
Na snímke slovenský brankár Adam Húska chytá puk do lapačky vo štvrťfinále MS 2022 proti Fínsku. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovenskí hokejoví reprezentanti majú za sebou úspešný šampionát v Helsinkách, kde sa nášmu tímu podarilo postúpiť do štvrťfinále. V ňom však vo vyrovnanom zápase podľahli domácim Fínom 2:4. Neskorší majstri sveta sa na postup poriadne natrápili. Výraznou mierou k tomu prispel aj Adam Húska, ktorý sa po zranení Patrika Rybára stal našou brankárskou jednotkou.

Jeho príchod do Helsínk sprevádzali menšie komplikácie. „S Hartfordom sa nám celkom darilo, ale potom sme vyhrali iba štyri alebo päť zápasov z 25 a do play off sa nám nepodarilo postúpiť. Bolo to veľké sklamanie. Rangers sa v NHL prebojovali do vyraďovacej časti, ale dohodli sme sa, že pôjdem na majstrovstvá sveta, aby som chytal a nesedel,“ rozhovoril sa pre tvnoviny.sk Húska.

„Tesne pred mojim odchodom začal Kinkaida (tretí brankár Rangers, poz. red.) bolieť chrbát, a tak som tam musel ešte zostať. Chápem to, klub nemal na výber. Trochu ma mrzí, že som nestihol odchytať ani jeden zápas v príprave, ale nevadí,“ priblížil okolnosti svojho príchodu do Fínska.

Začal na tribúne, potom sa stal oporou

Úvod turnaja náš brankár nakoniec stihol a tréneri s ním mohli počítať už v prvom zápase. V ňom sa však zvolenský odchovanec ešte nepredstavil. „Sám neviem, v akej pozícii som začínal turnaj. Bola to náročná situácia. Paťo Rybár mal za sebou skvelú olympiádu. Matej Tomek chytal dobre počas prípravy. Nevedel som, do čoho idem. Prvý zápas som ostal iba na tribúne. Nakoniec som rád za to, ako to dopadlo a vážim si, že som mohol chytať. Je to dôležité pre každého gólmana,“ priznal.

Adam Húska nakoniec odchytal väčšinu zápasov na turnaji a vyhlásili ho ako jedného z troch najlepších hráčov nášho tímu. „Veľmi si vážim, že som sa do tejto trojice dostal. Ukázal som, že dokážem hrať na najvyššom leveli. Pridalo mi to na sebavedomí. Ubezpečil som sa v tom, že na to mám a takisto, že patrím aj do NHL.“

Sprava brankár Adam Húska a Kanaďan Dawson Mercer v zápase na MS 2022. Zdroj: TASR/Martin Baumann

​Dvadsaťpäťročný brankár predviedol vo Fínsku niekoľko skvelých momentov, ktorými držal Slovensko v hre o víťazstvo. „Počas šampionátu som mal viacero naozaj dobrých zákrokov, napríklad v zápase proti Kanade. Takisto som dokázal zneškodniť niekoľko samostatných nájazdov. Dostal som aj nejaké góly, niektoré boli aj vlastné, takže to sa všetko musí rátať. Každý by chcel stále podávať lepšie výkony, ale vždy to môže byť aj horšie, takže som spokojný,“ povedal.

„Myslím si, že v každom zápase som urobil nejaký zákrok, ktorý bol v danom stretnutí kľúčový. V poslednej minúte zápasu proti Kazachstanu sa mi podaril veľmi dôležitý zásah. Dokázal som urobiť dôležité zákroky, ktorými som pomohol tímu, a to ma teší,“ pokračoval.

Kto sa chce presadiť, musí ukázať niečo navyše

Slovák patril medzi brankárov, ktorí výdatne pomáhali spoluhráčom v rozohrávke a stále ukazoval svoju výbornú pracu s hokejkou. „Držím sa toho, že keď sa chce brankár presadiť musí ukázať aj niečo navyše. Dnes už každý vie chytať, takže ja sa snažím stále pomáhať obrancom s rozohrávkou. Je to niečo, s čím sú spoluhráči spokojní. Dalo by sa povedať, že vtedy je brankár šiestym hráčom na ľade, takže sa stále snažím zlepšovať aj v tejto činnosti.“

Výkony Slovenska postupom času gradovali a každým zápasom sa hra zlepšovala. Pochvalu od brankára si vyslúžil mladý útočník Adam Liška. „Bolo vidieť, že postupne šli naše výkony hore. Chcel by som pochváliť Adama, ktorý v každom zápase drel a odvádzal skvelú prácu. Príliš sa o ňom nehovorí, ale mne sa jeho hra veľmi páčila. Hráči stále napredujú a ja sa už teším na ďalšie sezóny,“ priblížil gólman, ktorý si v decembri minulého roka odkrútil premiéru v NHL.

Ocenil prístup Tomeka

Jediným mužom v maske, ktorý sa na turnaji nedostal do slovenskej bránky, bol Matej Tomek. Jeho prístup a profesionalitu okrem Jána Lašáka vyzdvihol aj Húska. „Pred zápasom a počas tréningov sa sústredím predovšetkým na seba, aby som mal svoju pohodu, aby som sa dokázal prispôsobiť svojej pozícii. Maťo Tomek je veľký profesionál a zvládol to výborne, musím ho pochváliť. Držím mu palce, aby sa mu darilo v ďalších sezónach. S každým sa mi pracovalo veľmi dobre.“

Stopku Slovensku vo štvrťfinále vystavilo domáce Fínsko, s ktorým tak pokračuje naša už 18 rokov trvajúca séria prehier na vrcholných podujatiach. „Mali sme fantastický vstup do zápasu, keď sa nám podarilo streliť dva góly. Fíni hrali veľmi bezpečne a aj keď prehrávali, stále si hrali svoju hru a verili si. Mali skúsené mužstvo a nakoniec nám dva zásahy na postup nestačili. Fínsko vyhralo zaslúžene,“ vrátil sa k vyrovnanému duelu náš brankár.

Na snímke vpravo slovenský brankár Adam Húska, vľavo obranca Mário Grman a uprostred fínsky hokejista Jere Sallinen vo štvrťfinále MS 2022. Zdroj: TASR/Martin Baumann

V Rige a Helsinkách nastala podobná situácia

Rodák zo Zvolena je dvojnásobným účastníkom majstrovstiev sveta. Prvýkrát sa predstavil pred rokom v Rige a účasť si zopakoval aj teraz v krajine tisícich jazier. „Majstrovstvá sveta v Lotyšsku boli pre mňa premiérové a nevedel som, do čoho idem. Bolo to bez divákov s obmedzeniami, takže to bolo čisto len o hokeji. Na minuloročnom šampionáte so mnou boli starší gólmani ako teraz. Nastala podobná situácia ako tento rok, keď sa jeden z nás zranil. Teraz som už chytal viac a som za to veľmi rád. Vo Fínsku bola vynikajúca atmosféra, ktorú som si naozaj užíval,“ porovnal svoje dve účasti na vrcholnom reprezentačnom fóre.

Ramsayho osobnosť ho oslovila

Kanadskému odborníkovi Craigovi Ramsaymu končí zmluva pri slovenskej reprezentácii, ale väčšina odbornej aj laickej verejnosti si želá jeho zotrvanie pri národnom tíme. „Mne sa Craig Ramsay páči najmä ako osobnosť. Vždy nás vie veľmi dobre motivovať. Nie je to vždy iba o taktike, ale dokáže sa s nami aj porozprávať a má naozaj ľudský prístup. Vždy nám hovorí veci pravdivo a na rovinu. To si veľmi vážim. Oba roky, kedy som bol súčasťou tímu, sa nám podarilo postúpiť zo skupiny. Myslím si, že hráme celkom dobrý hokej, takže je to super,“ pochvaľoval si spoluprácu so skúseným Kanaďanom Húska.

Adam Húska pred debutom v NHL.
Zdroj: TASR/AP

Rád by videl Stanley Cup v New Yorku

New York Rangers, ktorý nášho brankára draftoval a stále je jeho zamestnávateľom sa prebojoval až do finále konferencie a snaží sa o postup do finálovej série Stanley Cupu. Húska svoj klub na diaľku sleduje. „Zápasy Rangers sledujem a držím im palce, aby to dotiahli čo najďalej. Igor Šesťorkin podáva vynikajúce výkony ako počas celého ročníka a aj vďaka tomu vyhrávajú zápasy. Myslím si, že majú na to, aby porazili každého. Budem rád, ak sa im podarí priniesť Stanley Cup do New Yorku,“ povedal Húska.

Vyjadril sa aj k situácii kanadského gólmana Matta Tomkinsa, ktorý bol trojkou krajiny javorového listu a svoje jediné minúty na turnaji odchytal vo finálovom zápase, keď nútene vystriedal zraneného Chrisa Driedgera. „Niečo také som ešte nezažil, aby som naskočil do tak dôležitého zápasu, bez jedinej odchytanej minúty. V takejto situácii už nie je čas na nejaké rozmýšľanie. Brankár si musí povedať, že idem do toho a sústrediť sa na svoj výkon. Vtedy ho nemôže nikto nejako riešiť. Každý je profík a pripravuje sa na všetky zápasy. Myslím si, že to zvládol dobre. V zámorí sa stáva dosť často, že nastane nečakaná situácia pred zápasom a brankári sú na to pripravení. Určite to bola pre neho veľká škola.“

Zľava Šimon Nemec, Adam húska a Samuel Takáč smútia po prehre s Fínskom vo štvrťfinále MS 2022. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Letná príprava na Slovensku

Adam si v súčasnosti užíva voľno po náročnej sezóne. „Aktuálne som doma na Slovensku. Oddychujem, regenerujem, venujem sa rodine. Potom už začnem opäť trénovať a pripravovať sa na ďalší dôležitý ročník, na ktorý sa už teraz teším. Dúfam, že bude ešte lepší ako tento skončený.“

Letnú prípravu plánuje odštartovať na prelome júna a júla. „Začnem pomalšie s nejakými kompenzačnými cvičeniami a postupne budem veci pridávať. Aj tento rok by som chcel absolvovať letnú prípravu pod vedením trénera Romana Švantnera. Spolupracoval som s ním aj pred rokom a veľmi sa mi to páčilo, pochvaľujem si to, takže aj teraz chcem na našu spoluprácu nadviazať,“ uzavrel  Adam Húska.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti