Majú Slafkovský a Nemec na to, aby boli draftovou jednotkou? Jasná odpoveď profesionálnych skautov

Majú Slafkovský a Nemec na to, aby boli draftovou jednotkou? Jasná odpoveď profesionálnych skautov
Sprava Juraj Slafkovský a Šimon Nemec počas tréningu reprezentácie pred zápasom proti Francúzsku na MS 2022. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Do tohtoročného vstupného draftu NHL zostáva už len necelý mesiac. Siedmeho júla sa v kanadskom Montreale okrem iného dozvieme, či sa bude prepisovať aj slovenská história. Dvojica spod Tatier majú totiž šancu prekonať rekord dnes už legendárneho Mariána Gáboríka, ktorý je už vyše dve desaťročia historicky najvyššie draftovaným Slovákom. V roku 2000 si ho totiž vtedajší nováčik profiligy z Minnesoty vybral ako celkovú trojku.

Slafkovský si polepšil

Tento rok ho môže pokoriť ako Juraj Slafkovský, tak aj Šimon Nemec. Oba supertalenty sa stále držia v predpovediach odborníkov v elitnej päťke. Prvý menovaný si dokonca o niečo polepšil vďaka februárovému olympijskému turnaju v Pekingu, kde sa so siedmimi gólmi stal najlepším strelcom, ale aj šampionátu vo Fínsku. Osemnásťročný útočník s deviatimi bodmi opanoval štatistiky slovenského mužstva.

Nemca pre zmenu mnohí vidia ako najlepšieho obrancu draftu 2022. Napriek tínedžerskemu veku patrí medzi najväčšie opory Nitry, v drese ktorej tiež patril medzi najvyťažovanejších hráčov. Podobne ako Slafkovský aj on má na konte bronz z Pekingu a účasť na nedávnych majstrovstvách sveta.

Aktuálne rebríčky

Fakt, že ide na slovenské pomery o výnimočné talenty, dokazuje aj pohľad na najprestížnejšie rebríčky z dielne zámorských odborníkov. Treba podotknúť, že väčšina z nich ešte nevydala najaktuálnejšie poradia po MS a aj NHL Scouting Combine, udalosti, ktorá je venovaná stovke najväčších nádejí draftu, kde obaja Slováci boli prítomní.

Tabuľka.

​Práve po týchto dvoch akciách naberajú predpokladané umiestnenia reálnejšie kontúry. Pri tejto príležitosti sme oslovili aj profesionálnych skautov, aby nám bližšie predostreli ich názor. Vzhľadom na ich zmluvy však nemôžu byť menovaní.

Juro môže byť bez problémov druhý

„Keďže poznám súčasné vedenie Montrealu (vyberá si ako prvý tím – pozn. red.), v prípade porovnateľných hráčov asi siahnu po centrovi, a preto jednotkou bude Wright. Slafkovský však úplne bez problémov môže byť dvojka,“ povedal pre tvnoviny.sk dlhoročný skaut z Východnej konferencie.

Jasno má aj v postavení Nemca. „Podľa mňa bude najlepší obranca draftu a zo štvrtej priečky po ňom siahne Seattle. Treba však podotknúť, že hovoríme o súčasnom poradí. Do hry ešte môžu zasiahnuť výmeny aj priamo počas draftu,“ spresnil.

Obraz o Slovákoch sa zmenil

Druhý nami oslovený profesionál sa síce tejto práci venuje len päť rokov, avšak za ten čas si už stihol všimnúť zaujímavú vec. „Kým neprišli na scénu chalani tohto ročníka 2004, tak zámorie slovenské draftové nádeje nebralo príliš vážne. Vzhľadom na výsledky mládežníckych tímov sa tomu niet čo čudovať. Teraz sa to začína obracať,“ vysvetlil.

Dodal, že „ak by bol Slafkovský Kanaďan, poviem otvorene, že by bol jednotkou. Nemca tipujem ako piateho hráča v poradí. Výkonnostne určite má na to, aby patril medzi úplne najlepších.“

Utvrdil ma v tom, že je najlepší

Ako najlepšieho hráča tohtoročného vstupného výberu nováčikov vidí Slafkovského, hrajúceho vo fínskom Turku, aj tretí nami oslovený skaut z NHL. „Tento názor mám už dlhšie. Po olympijskom turnaji a majstrovstvách sveta som sa v tom len utvrdil. Pre mňa v rámci tohto výberu nie je na svete lepší hráč,“ hovorí otvorene odborník, ktorý skautuje talenty takmer dve desaťročia.

Vysvetlil však, že je potrebné pozerať sa na potreby Montrealu, ktorý hľadá skôr centra, a preto je možné, že sa klub prikloní k Wrightovi. „Šimon Nemec pôjde v prvej päťke, hoci bude mať trochu pomalší progres. Bude sa preto asi musieť ešte zdokonaľovať či už v zámorí alebo v špičkovej európskej súťaži. Nič to však nemení na tom, že takéhoto obrancu sme na drafte ešte nemali,“ uzavrel.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti