Exkluzívna spoveď 17-ročného Adama Sýkoru: Tieto dva tímy NHL o mňa prejavili záujem

Premiérový strelec gólu Adam Sýkora bol v zápase proti Taliansku vyhlásený za najlepšieho hráča Slovenska.
Premiérový strelec gólu Adam Sýkora bol v zápase proti Taliansku vyhlásený za najlepšieho hráča Slovenska. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Do vstupného NHL draftu, ktorý by mal byť jedným z najúspešnejších v slovenskej histórii, zostáva necelý mesiac. Tímy profiligy si pred pár dňami mali možnosť na vlastné oči pozrieť najväčšie nádeje na prestížnom NHL Scouting Combine, kde sa predstavili aj štyria Slováci – Juraj Slafkovský, Šimon Nemec, Filip Mešár a Servác Petrovský.

Medzi veľké želiezka slovenského hokeja však v súvislosti s draftom v kanadskom Montreale patrí aj 17-ročný Adam Sýkora. Piešťanský rodák prežíva sezónu ako z ríše snov. Pred sezónou len málokto počítal s tým, že by mohol pravidelne nastupovať v prvom tíme Nitry.

Výkony tohto postavou menšieho, za to bojovnosťou veľkého tínedžera gradovali až tak, že si postupne vybojoval miestenku na juniorskom šampionáte a v máji sa senzačne prebojoval aj do nominácie na seniorské majstrovstvá sveta. Na turnaji vo Fínsku ukázal veľmi dobrý dojem, a tak nečudo, že sa predsa len dočkal vábenia mužstiev z najlepšej ligy sveta.

Adam Sýkora ďakuje po januárovom zápase s Prešovom, v ktorom skóroval.
Zdroj: Facebook/HK Nitra/Miroslav Slávik

​Adam sa len pred pár dňami vrátil z Kanady, kde absolvoval event podobný spomenutému NHL Scouting Combine. Jeho schopnosti si totiž na vlastné oči chceli pozrieť dva kluby.

„Už počas majstrovstiev sveta vo Fínsku mi prišla pozvánka z dvoch tímov, a síce z Arizony a Montrealu, aby som sa zúčastnil ich vlastného Combine. V každom klube som absolvoval viacero rozhovorov a špeciálnych cvičení. Nesmierne som si to užil,“ prezradil exkluzívne pre tvnoviny.sk usmievavý útočník.

Potešilo ho, že oba kluby mali o neho veľký záujem. Na rovinu mu povedali, čo sa im na ňom páči a, naopak, na čom ešte musí zapracovať. „Vyzdvihli moju dravosť, energiu a hru pre tím. Na druhej strane, vytkli mi prácu s pukom a tiež, že musím mať lepší ťah na bránku.“

S Arizonou strávil dva dni. „S nimi som sa však stretol v Toronte, kam prišli za mnou. Prvý deň ma čakali rozhovory s členmi klubu a následne som podstúpil aj lekárske vyšetrenia. Kontrolovali, či mám zdravé srdce, v poriadku cievy a či som neutrpel nejaké otrasy mozgu. Druhý deň pozostával z cvičení, aké mali chalani na hlavnom NHL Scouting Combine v Buffale,“ priblížil „Syky“.

Sýkorov dres, ktorý mal na sebe počas testov s Arizonou.
Sýkorov dres, ktorý mal na sebe počas testov s Arizonou. Zdroj: archív A.S.

​Následne sa presunul do Montrealu, kde s tamojšími Canadiens pobudol rovnako dva dni. „Všetko som absolvoval sám, bez agenta či rodiny. Z Európy tam bol so mnou ešte jeden Švéd. Potešilo ma aj to, že som si poradil aj s angličtinou. V poslednom čase som na nej dosť zapracoval, takže nenastali žiadne jazykové komplikácie,“ hovorí pyšne.

Agent mu však pred odchodom prízvukoval jednu dôležitú vec. „Na testovaní nešlo ani tak o to, koľko sa mi počas cvičení podarí opakovaní. Kluby si viac všímajú prekonávanie sa hráča v momentoch, keď už nevládze. Snažil som sa preto drieť a spraviť počas testov niečo navyše, aby videli, že mi na tom záleží,“ dodal.

Zástupcovia oboch organizácií boli podľa jeho slov prekvapení, ako sa mu darilo na MS. „Špeciálne vyzdvihli premiéru proti Kanade, ale že moje výkony sa postupne zlepšovali. Priznali, že som počas ročníka urobil veľký progres a aby som v ňom pokračoval,“ ozrejmil Sýkora, ktorý nerieši, ktorý klub 8. júla vysloví jeho meno (v ten deň sú na programe zvyšné kolá draftu, úvodné kolo sa uskutoční o deň skôr – pozn. red.).

„Určite by som bol nesmierne šťastný, ak by si ma niekto vybral medzi druhým alebo tretím kolom. To, aký klub by to mal byť, však neriešim. Je to NHL a v nej je každý klub pojem.“

Adam Sýkora v príprave pred MS 2022. Zdroj: Profimedia.sk

​Sýkora bol v ročníku 2021/2022 neoddeliteľnou súčasťou tímu spod Zobora, kde už pôsobí viac rokov. „Stále mám zmluvu s Nitrou a momentálne to vidím tak, že tam ešte chcem zostať. Dostal som tam veľký priestor, s čím som pred uplynulou sezónou ani nerátal, za čo som vďačný.“

Situácia sa však môže zmeniť po blížiacom sa drafte. „Ak mi klub, ktorý si ma náhodou vyberie, povie, že by som mal ísť hrať tam alebo hentam, tak zrejme zmením pôsobisko. Samozrejme, ak ma Nitra uvoľní.“

Objav našej najvyššej súťaže Sýkora si vie predstaviť, že by sa teoreticky vrátil späť medzi juniorov. „Kluby mi totiž na Combine naznačili, že ak by si ma vybrali, boli by radi, ak by som sa vydal cestou zámorských junioriek. Treba však dodať, že v Nitre sa cítim skvele a myslím si, že jedna sezóna by mi tu ešte prospela.“

Ako na záver priznal, vážnych kandidátov, ktorí by po ňom mohli siahnuť, je viac. „Po majstrovstvách sveta ma kontaktovali ďalšie tímy, s ktorými v posledných dňoch mávam online rozhovory. Snažím sa komunikovať s každým záujemcom a upútať ho. Chcem totiž, aby to pre mňa dopadlo čo najlepšie,“ uzavrel.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti