Francúzski cyklisti spochybňujú konanie Nadala: Toto sa v našom športe považuje za doping

Nadalova radosť zo zisku rekordného titulu.
Nadalova radosť zo zisku rekordného titulu. Zdroj: TASR/AP Photo/Michel Euler

Tenista Rafael Nadal získal v nedeľu rekordný 14. grandslamový titul, keď triumfoval na Roland Garros po finálovej výhre nad Nórom Kasperom Ruudom. Tento významný počin sa fenomenálnemu Španielovi podarilo dosiahnuť aj napriek bolestiam v ľavom chodidle. Pomohli mu v tom injekcie, ktoré dostával na utlmenie bolesti v problematickej oblasti.

Zranená noha Malorčana trápi už od roku 2004. „V Paríži som hral v extrémnych podmienkach. Môj lekár mi podával injekcie, anestetikum, ktoré mi utlmovali bolesť v chodidle, no nesie to so sebou aj riziko a môže spôsobiť aj iné problémy,“ povedal po zisku ďalšieho grandslamu.

Jeho priznanie nezostalo bez povšimnutia. Na jednej strane vzbudilo rešpekt, keďže dokázal uspieť na náročnom turnaji so zdravotným obmedzením. Vyvolalo však aj pobúrenie a pochybnosti u niektorých francúzskych cyklistov. Tí sa na situáciu nepozerali priaznivo. Tvrdia totiž, že takéto injekcie, ktoré dopomáhajú k zlepšeniu výkonu, by sa v cyklistike považovali za doping.

U cyklistu by to v poriadku nebolo

Francúzsky cyklistický pretekár Guillaume Martin sa pre noviny The Team vyjadril: „To, čo urobil Nadal, by bolo v cyklistike nemožné. Zdá sa mi byť normálne, že ak je športovec zranený, nesúťaží. Dáva mi to zmysel z viacerých dôvodov. Po prvé, ide o zdravie športovcov. Nemyslím si, že z dlhodobého hľadiska bude Nadalova noha v poriadku. Taktiež lieky, a obzvlášť injekcie, nemusia mať len liečebný účinok. Môžu byť upravené tak, aby zlepšili výkonnosť, a preto sa mi to zdá byť hraničné.“

„V cyklistike je niečo také už zakázané. Aj keby to bolo povolené a cyklista by urobil to isté, všetci by ho začali nálepkovať ako 'nadopovaného', pretože s cyklistikou sa spája množstvo kultúrnych klišé,“ pokračoval Martin.

Francúz Thibaut Pinot sa stal víťazom 20. etapy pretekov Giro d'Italia 2017.
Francúz Thibaut Pinot sa stal víťazom 20. etapy pretekov Giro d'Italia 2017. Zdroj: TASR/AP

K problematike sa na sociálnej sieti vyjadril aj ďalší slávny francúzky cyklista Thibaut Pinot. Ten uverejnil príspevok, v ktorom reagoval na rozhovor medzi Nadalom a bývalou rakúskou tenistkou Barbarou Schettovou, ktorá je v súčasnosti komentátorkou Eurosportu. Po finálovom zápase v Paríži sa Rakúšanka spýtala: „Koľko injekcií ste dostali počas turnaja?“ Nadal odpovedal: „Lepšie bude, keď to nebudete vedieť.“ Pinot k tomu poznamenal: „Hrdinovia dneška.“

Príspevok neostal bez povšimnutia. Francúzski tenista Jonathan Eysseric napísal: „Tento tweet je smutný“. „Prečo? Pretože mám svoje presvedčenie a na šport a športové výkony sa pozerám inak ako vy?“ reagoval Pinot a následne doplnil: „V žiadnom prípade nespochybňujem Nadalovu kariéru ani talent.“

„V posledných týždňoch vidíme príliš veľa športovcov, ktorí využívajú takéto praktiky. Prišiel som takmer o dva roky a množstvo krásnych pretekov, aby som si dal do poriadku chrbát. Bolo to náročné, ale teraz som na to hrdý,“ dodal Pinot.

Anestetiká sú povolené

Anestetiká nie sú zakázané podľa Kódexu svetovej antidopingovej agentúry. Ďalším spôsobom, ako sa vyrovnať s bolesťou je použitie kortikosteroidov, tie sú však, naopak, od prvého januára počas súťaženia zakázané. „Používanie anestetík je spôsob, ktorý bude odteraz frekventovanejší, pretože to je jediné, čo sa dá urobiť pre lokálne zmiernenie bolesti,“ uviedol doktor Francois Lhuissier pre AFP.

Kortikosteroidy môže využívať počas súťaží len športovec, ktorý má na to povolenie od antidopingovej agentúry. „Žiadna by toto povolenie Nadalovi nedala.“ „Udeľuje sa len v prípade, že má športovec zdravotný problém, ktorý ho ovplyvňuje v každodennom živote, nielen v kariére. Ide napríklad o astmu alebo hypertenziu. Tieto výnimky sa neudeľujú preto, aby umožnili návrat k športu, ale preto, aby sa zdravie športovcov vrátilo na normálnu úroveň,“ vysvetlil lekár.

Lance Armstrong
Zdroj: TASR

Cyklistika je športom, ktorý je pod drobnohľadom Svetovej antidopingovej agentúry. Najznámejší je prípad Američana Lancea Armstronga. Sedemnásobný víťaz Tour de France priznal, že počas kariéry užíval doping, na základe čoho mu tituly odobrali.

Nadal podstúpi liečbu

Pár hodín po víťazstve na Roland Garros Rafael Nadal odcestoval do Barcelony, kde podstúpil prvú procedúru pulznej rádiofrekvcenčnej liečby rôznych nervov, zapojených do oblasti zranenia, ktorým trpí.

 „Pri tejto liečbe je nerv dočasne znecitlivený. Rafa je už doma a strávi tri alebo štyri dni bežnou, udržiavacou fyzickou aktivitou. Neskôr, v závislosti od vývoja liečby, sa vráti k tréningu v prípade, že bude úspešná. Nevylučujeme, že budúci týždeň bude možné vykonať druhé ošetrenie,“ uvádza sa vo vyhlásení tímu aktuálnej svetovej štvorky, píše archysport.com.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Tenis

Dôležité udalosti