Šport

Basketbalista Gavel má opäť náš pas, ale dostal výnimku

Basketbalista Anton Gavel.
Zdroj: Euroleague.net

Rodák z Košíc prišiel o slovenský pas ešte vlani po tom, čo sa stal nemeckým občanom.

Zákon o "dvojakom občianstve" má dvojaký meter. Kým stovky ľudí stratili slovenské pasy, špičkový športovec dostal výnimku. Potrebuje ho basketbalová reprezentácia. Anton Gavel opäť získa stratené slovenské občianstvo.

Toto už zrejme nikto nechcel. Zákon o dvojakom občianstve pripravil Slovensko o prvotriedneho reprezentanta. Keby sa zákon vzťahoval na všetkých rovnako, kvôli nemeckému pasu by náš basketbalista prišiel o ten slovenský na dobro.

Rodák z Košíc prišiel o slovenský pas ešte vlani po tom, čo sa stal nemeckým občanom. V Bundeslige mu to síce prinieslo miestenku v dobrom tíme, ale doma ho to pripravilo o možnosť reprezentovať.

Nechcení (ne)Slováci

Tí, čo však prínosom pre slovenskú republiku nie sú - a tých je väčšina, to už majú ťažšie. Právna norma pripravila o slovenské občianstvo doteraz spolu takmer 950 ľudí. Najviac tých čo požiadali o české, nemecké, rakúske a anglické občianstvo.

Kvôli Maďarskému pasu prišlo o ten slovenský len 58 ľudí. Otázka znie, či vôbec potrebujeme tak prísny zákon? Ministerstvo vnútra však už pripravilo zmeny, rezort diplomacie to už pripomienkoval. Na ťahu sú teraz ministra Robert Kaliňák a Miroslav Lajčák, ktorí sa majú stretnúť.

Akési zmiernenie zákona sa zrejme črtá. No skôr ako získa Gavel späť slovenský pas to určite nepríde. A otázne je, či vôbec ministri vnútra a zahraničia nájdu spoločnú reč skôr ako basketbalista nastúpi na palubovku v reprezentačnom drese Slovenska.BRATISLAVA/Marek Gudiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.