Skupiny smrti im náramne sedia. Maďari šokujú futbalový svet a búrajú prognózy

Skupiny smrti im náramne sedia. Maďari šokujú futbalový svet a búrajú prognózy
Radosť maďarských futbalistov po strelení gólu proti Anglicku. Zdroj: TASR/AP - Jon Super

Liga národov maďarským futbalistom náramne sedí. Po tom, čo v minuloročnej edícii vyhrali svoju skupinu v konkurencii Ruska, Srbska a Turecka, sa dostali do najelitnejšej spoločnosti. Kto si myslel, že sa medzi futbalovými velikánmi náš južný sused stratí, mýlil sa.

Žreb k nim nebol milosrdný. Pridelil im skupinu, v ktorej sú úradujúci európski šampióni Taliani, Nemci a Angličania. Napriek mimoriadne silným protivníkom sú po štyroch zápasoch práve Maďari lídrom 3. skupiny A-divízie.

Po úvodných štyroch vystúpeniach majú zverenci talianskeho trénera Marca Rossiho, ktorý pôsobil aj v Dunajskej Strede, na konte jedinú prehru, ktorú utrpeli v druhom zápase proti Taliansku (1:2).

Ťažia z výborného úvodu

Vstup do súťaže im vyšiel nad očakávania, keď si doma poradili s Anglickom 1:0. O najtesnejšom víťazstve rozhodol mladý útočník Dominik Szoboszlai. Dvadsaťjedenročný hráč Lipska je najzvučnejším menom v národnom mužstve. V uplynulej sezóne zaznamenal v 31 zápasoch šesť gólov a pridal osem asistencií. 

Prekvapujúci bod získali aj v treťom dueli, keď v šiestej minúte otvoril skóre zápasu Adam Nagy. O tri minúty neskôr síce vyrovnal Jonas Hofmann, avšak od tohto momentu už organizovaná maďarská obrana držala favorizovaných Nemcov na dištanc.

Zázračné víťazstvo

V utorkovom zápase proti Albionu pripravili futbalisti z Maďarska zahanbujúcu prehru Angličanom, ktorých zdolali jednoznačne 4:0. Dva presné zásahy zaznamenal ďalší zástupca z nemeckej Bundesligy Roland Sallai, ktorý na klubovej úrovni pôsobí vo Freiburgu.

Tréner Marco Rossi po stretnutí uviedol, že vyhrať nad Anglickom na jeho pôde takýmto výsledkom je zázrak. Zároveň však krotil prílišné emócie. „Hrali sme proti jednému z najsilnejších tímov na svete a favoritovi MS. Vyhrať nad ním 4:0 a ešte na jeho pôde, to znie ako zázrak. Tie sa vo futbale často neopakujú, preto musíme zostať nohami pevne na zemi," uviedol po stretnutí.

Skúsenosti so skupinou smrti

Maďari nemajú vo svojom tíme také hviezdy ako ich skupinoví konkurenti, avšak majú súdržné mužstvo, ktoré má svoju kvalitu. To dokázali aj na poslednom Eure, kde sa takisto ocitli v „skupine smrti.“ Na tomto turnaji ich dokázalo zdolať len Portugalsko, keď v závere zápasu ukázal svoje kvality Cristiano Ronaldo. Favoritov z Nemecka a Francúzska obrali o body po remízach 2:2, resp. 1:1. Aj tieto nedávne skúsenosti prispeli k tomu, ako sa maďarským futbalistom darí teraz v Lige národov.

Lídrom obrany hviezda z Lipska

V roku 2018 prebral tím súčasný tréner, ktorý svojich hráčov už dobre pozná. Reprezentácia má svojich stabilných členov, ktorí pravidelne reprezentujú a sú zvyknutí na systém, ktorý je založený na výbornej organizácii hry a pevnej defenzíve.

Jej lídrom je Willi Orban, ktorý už siedmu sezónu pôsobí v Lipsku, kde zastáva aj pozíciu kapitána. Maďari majú mimoriadne húževnatý tím, ktorý je aj pre papierovo kvalitnejších súperov mimoriadne nepríjemný.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti