Večný asistent, ale aj muž, ktorý pôsobil v exotike. Bude niekto z nich trénovať Slovensko?

Večný asistent, ale aj muž, ktorý pôsobil v exotike. Bude niekto z nich trénovať Slovensko?
Na snímke v popredí slovenský futbalista Juraj Kucka počas tréningu slovenskej futbalovej reprezentácie. Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik na štvrtkovom brífingu potvrdil, že nový reprezentačný tréner bude zo zahraničia. Zväz hľadá nástupcu Štefana Tarkoviča, ktorého Výkonný výbor SFZ odvolal na začiatku júna.

„Máme vytypované osobnosti, ktoré by to mohli byť. V najbližších dňoch bude prebiehať komunikácia o podmienkach. Okruh je veľmi úzky, máme adepta číslo jeden a adepta číslo dva. Žiadne meno nepoviem, nebolo by to korektné. Sú to skúsení tréneri, ktorí môžu priniesť na Slovensko to, čo predchádzajúci tréneri nedokázali naplniť,“ povedal Kováčik, ktorý už bližšie okruh kandidátov nekonkretizoval: „Aj Česko je zahraničie, aj Taliansko je zahraničie, aj Francúzsko je zahraničie, aj Holandsko je zahraničie.“

Viaceré exotické destinácie

Prvý muž slovenského futbalu však prvé dve krajiny zrejme nepovedal náhodou. Už istý čas sa šušká, že jedným z adeptov by mohol byť Ivan Hašek. Päťdesiatosemročný rodák z Městca Králové naposledy viedol reprezentačný výber Libanonu.

Ivan Hašek. Zdroj: Profimedia.sk

V životopise však má ďalšie exotické zastávky. Pôsobil napríklad aj v japonskom Vissel Kobe, saudskoarabskom Al-Hilal, ďalej v Katare, a tiež viedol štyri kluby v Spojených arabských emirátoch.

Má však za sebou aj významnejšie angažmány, okrem pražskej Sparty (s ňou získal dva majstrovské tituly) či francúzskych tímov Saint-Étienne a Štrasburg aj reprezentáciu Gabonu a od júla do októbra 2009 trénoval český národný tím. Pamätný je najmä kvalifikačný zápas o postup na MS 2010, v ktorom sa v Bratislave zrodila remíza 2:2.

Veľavravné slová

Ani v prípade druhého spomenutého Talianska z úst Jána Kováčika pravdepodobne nepôjde o výstrel do tmy. Podľa našich informácií ide o odborníka z Apeninského polostrova, ktorý má skúsenosti so slovenským futbalom.

Jeho meno je Francesco Calzona. Päťdesiattriročný dlhoročný asistent tri sezóny spolupracoval aj s Marekom Hamšíkom, ktorý mal Calzonu podľa viacerých zdrojov odporučiť SFZ.

Francesco Calzona. Zdroj: Profimedia.sk

​Calzona má za sebou spoluprácu s legendárnym koučom Mauriziom Sarrim. Keď spolu s ním v lete 2018 opúšťal Neapol, pre web Calcio Napoli okrem iného povedal: „Teraz som pripravený chopiť sa novej výzvy ako hlavný tréner. Nastal čas prevziať tím,“ vyhlásil.

Z jeho vyjadrení však doteraz nebolo nič. Po dvojročnej pauze prišiel do Cagliari opäť v roli asistenta, od minulého leta je späť v Neapole, ako spolupracovník ďalšieho mága Luciana Spallettiho.

Prezident SFZ Ján Kováčik povedal, že do nového kouča je ochotný investovať viac prostriedkov než v prípade predchádzajúcich dvoch trénerov, Tarkoviča a Čecha Pavla Hapala. Časový rámec nestanovil, otázku by však chcel vyriešiť čím skôr. Či na lavičku „sokolov“ zasadne niektorý zo spomenutej dvojice sa zrejme dozvieme čoskoro.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti