Ihriská striedajú emóciami nabité hracie miestnosti. E-športy na olympiáde sú len otázkou času

Trávnaté ihriská striedajú emóciami nabité hracie miestnosti. Spájajú ľudí s odlišnými záujmami a vraj je otázkou času, kedy ich uvidíme aj na olympiáde.  

V reportáži vám ukážeme, ako vyzerá elektronický športový turnaj. Hoci sú spoluhráči hneď vedľa seba, rozprávajú sa cez slúchadlá. Dôležitá je stratégia a znalosť najsilnejšej stránky  protivníka.  

E-športy pritom nemusia byť iba rekreáciou či záľubou. Profesionálny hráč môže získať za jeden turnaj v priemere aj 100-tisíc eur. Ak chce hráč patriť medzi najlepších, musí trénovať rovnako, ako pri reálnych športoch. 

Psychologička konštatuje, že hry podporujú reakčné schopnosti hráča, ktorý sa vie následne lepšie orientovať v priestore.  

„Sú z nich často dobrí šoféri, ktorí si rýchlejšie všímajú situáciu na cestách oproti ostatným šoférom,“ myslí si psychologička Veronika Borgoňová.

„Nie je to ľahké počas štúdia hrať. Teda študovať, učiť sa na skúšky, predmety a ešte popritom aj hrať LOL-ko, ktoré si vyžaduje ten tréning,“ vysvetľuje správca univerzitných tímov Lukáš Lizák.

Medzi ostatnými športmi si e-športy upevnili svoju pozíciu aj vďaka vysokej sledovanosti cez stream. Ambíciou hráčov je, aby sa elektronický šport dostal aj na olympijské hry. 

„Možno 2028 alebo 2032 s najväčšou pravdepodobnosťou by sa už mohli e-športy vyskytnúť na olympijských hrách,“ verí Lukáš. 

Či tam naozaj budú, zatiaľ potvrdené nie je.  

Viac si pozrite v reportáži vyššie, ktorú pripravila Kristína Oravcová.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme E-šport

Dôležité udalosti