Šport

Kosovo prijali do ďalšej organizácie. Srbi majú nečakane zmierlivý postoj

Kosovskí Albánci
Kosovskí Albánci Zdroj: TASR

Balkánsky štát doteraz uznalo 108 zo 193 členských štátov OSN

Kosovo sa dnes stalo regulárnym, v poradí 205. členom Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Olympijskí šéfovia tak rozhodli na zasadnutí výboru v Monaku.

Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008. Belehrad s tým doteraz nesúhlasí a tvrdí, že územie Kosova je historickou súčasťou Srbska. Kosovo ako nezávislý štát doteraz uznalo 108 zo 193 členských štátov Organizácie spojených národov (OSN).

"Sme hrdí na to, že Kosovo sa pod vlastnou vlajkou zúčastní na premiérových Európskych hrách v azerbajdžanskom Baku," uviedol pre agentúru Reuters šéf Európskeho olympijského výboru (EOV) Patrick Hickey. Kosovo sa zároveň stalo 50. členom EOV.

Kosovský olympijský výbor bol založený v roku 1992, zlučuje 30 športových federácií, z toho 13 športov je zaradených do olympijského programu.

"Prezident olympijského výboru Srbska povedal, že nie je spokojný s rozhodnutím, ale prijíma ho v záujme športovcov. Využijem preto príležitosť a chcem sa poďakoval pánovi Divacovi, že nenadradil individuálne záujmy nad záujmy športovcov Kosova," informoval prezident MOV Thomas Bach.

Kosovský premiér Hashim Thaci privítal novinky a dokonca prezradil meno vlajkonosiča na OH 2016 v Riu de Janeiro. "Ponesie ju džudistka Majlinda Kelmendiová," povedal politik.

MONAKO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.