Šport

Schumacher je po operácii v kritickom stave. Lekári nevylúčili trvalé poškodenie mozgu

Michael Schumacher
Zdroj: SITA

Keby nemal prilbu, zrážku so skalou by zrejme neprežil.

Sedemnásobný šampión formuly 1 Nemec Michael Schumacher sa ocitol v kritickom stave po nedeľňajšej operácii hlavy, ktorej predchádzala nehoda počas lyžovačky vo Francúzskych Alpách. 

"Krátko po nehode bol pri vedomí, ale nereagoval normálne na kontrolné otázky záchranárov. Teraz je v umelom spánku, telesnú teplotu uňho udržiavame medzi 34 - 35 stupňami Celzia. Nedá sa vylúčiť trvalé poškodenie mozgu. Bez helmy by bol pravdepodobne mŕtvy," informoval lekársky štáb na pondelňajšej mimoriadnej tlačovej besede.

Schumacher údajne lyžoval mimo vyznačenej lyžiarskej trate a hlavou narazil do skaly. Na hlave mal našťastie prilbu. Ako prvá pri ňom bola horská polícia, pilota následne letecky transportovali do blízkeho medicínskeho zariadenia, odkiaľ ho previezli do Grenoblu.

Podľa informácií agentúry AP previezli bývalého nemeckého pilota "efjednotky" do Univerzitnej nemocnice v Grenobli z Paríža v kóme a zranenia v oblasti hlavy si vyžadovali rýchly operačný zákrok.

"Stále zostáva v kritickom stave," píše sa v pooperačnom vyhlásení, ktoré podpísal neurochirurg a anestéziológ Marc Penaud.

"Nemôžeme podávať informácie o jeho zdravotnom stave. Pri lyžovačke mal na sebe helmu a nebol sám," tvrdil manažér Sabine Kehm, podľa ktorého sa so svojím otcom lyžoval aj jeho 14-ročný syn.

V nemocnici je jeho manželka Corinna aj s oboma deťmi či bývalí kolegovia z Ferrari a Mercedesu Jean Todt a Ross Brawn.

Po nehode bývalého jazdca stajní Jordan, Benetton, Ferrari či Mercedes si želajú jeho skoré uzdravenie aj bývalí spolujazdci. Brazílčan Felipe Massa z Ferrari na sociálnej sieti Instagram uviedol: "Modlím sa za môjho brata. Dúfam, že sa rýchlo vyliečiš. Boh ti žehnaj, Michael." Podobnými vyjadreniami sa prezentovali aj Francúz Romain Grosjean z Lotusu či bývalý britský majster sveta Jenson Button.

Bývalý šampión opustil definitívne kolotoč formule 1 minulý rok po trojročnom návrate s Mercedesom, ktorý nasledoval po jeho predošlom ukončení kariéry vo Ferrari. Schumacher žije vo Švajčiarsku so svojou manželkou a dvoma deťmi.

PARÍŽ/ TASR, SITA - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.