Šport

Zuzulová trinásta: "Mám radosť a viem prečo"

Veronika Velez - Zuzulová na trati prvého kola slalomu žien Svetového pohára vo Švédskom Aare.
Veronika Velez - Zuzulová na trati prvého kola slalomu žien Svetového pohára vo Švédskom Aare. Zdroj: TASR

V treťom slalome tejto sezóny si k doterajším 18 bodom pridala ďalších 20.

Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová obsadila v treťom slalome prebiehajúcej sezóny Svetového pohára 13. miesto a k doterajším 18 bodom pridala ďalších 20. Víťazkou súťaže vo švédskom Aare sa stala domáca Maria Pietilä-Holmnerová, ktorá dosiahla najlepší čas už v 1. kole. Medzi ňu a tretiu krajanku Fridu Hansdotterovú (+0,32 s) sa zmestila so stratou 6 stotiniek Tina Mazeová a tiež istým spôsobom "dobyla" sever Európy, lebo jasná "šéfka" SP v piatok vyhrala obrovský slalom.

Mazeová vedie celkovo po deviatich súťažiach, ziskom 560 bodov a s už 257-bodovým náskokom pred obhajkyňou trofeje Rakúšankou Annou Fenningerovou. V poradí disciplíny hustých bránok je na čele Hansdotterová (220), Velez-Zuzulová je s 38 bodmi osemnásta.

Pietilä-Holmnerová slávila svoj tretí triumf kariéry, ale prvý po takmer štyroch rokoch, keďže 28-ročná pretekárka sa pred dvoma rokmi niekoľko mesiacov borila so zranením. "Využila som šancu, že mi sadli domáce podmienky a aj formu mám dobrú. Pomáha mi aj to, že súťažím vo výbornom tíme, naše slalomové družstvo jazdí naozaj parádne a som rada, že sme potešili našich divákov," vyznala sa pre Eurosport víťazka.

Sobotňajšie preteky sa na sever Európy presunuli namiesto plánovaného Courchevelu, keďže vo francúzskych Alpách nie sú dostatočné snehové podmienky. Lepšie poznanie domáceho svahu v 1. kole využili švédske pretekárky, ale aj za "pomoci" dvoch najlepších Rakúšaniek, keď Kathrin Zettelová po skvelých medzičasoch spravila hrubú chybu a víťazka predchádzajúceho slalomu Nicole Hospová dokonca vypadla. Za vedúcu Pietilä-Holmnerovú sa tak s mankom 22 stotín zaradila Mazeová, tretia Hansdotterová zaostala 43 stotín.

Velez-Zuzulová so štartovým číslom 9 predviedla vyváženú jazdu, ktorej síce v hornej časti chýbal esprit, ale v ďalšom úseku atakovala bránky priam optimálne. Jej strata narástla až dole, nepochybne vplyvom ubúdania síl po zranení kolena a výpadku z tréningového i súťažného rytmu. Slovenská reprezentantka sa do 2. kola klasifikovala na 11. mieste so stratou 97 stotín sekundy. Druhú jazdu odpichla naopak skvele, po prvý medzičas išla priam optimálne, dravo a s úžasnou prácou dolnej časti tela. Postupne dvakrát jemne zaváhala, pred záverečnými oblúkmi ju to dokonca odhodilo ďaleko od bránky a hoci aj túto chybičku expresne skorigovala, na agresívnejší záver už nemala dosť síl.

Potvrdil to prvým vyjadrením otec a tréner Timotej Zuzula: "Vieme prečo dole v oboch kolách stratila, s tým zranením to je komplikované, ale nechceme stále o tom hovoriť. Podstatné pre nás je, že najmä v druhom kole väčšinu svahu zrýchľovala, sedelo to technicky i dynamikou. Predovšetkým sa tešíme, že nešla nejako bojazlivo, naopak snažila sa o popredný výsledok. Je fajn, že nám vyšlo rozhodnutie neoperovať to koleno a náš výjazd do Aare sa určite vyplatil." Veronika Velez-Zuzulová pre TASR zdôraznila: "Dnes to boli pre mňa veľmi ťažké preteky, možno by som ich zaradila medzi najťažšie v kariére. Teším sa z môjho umiestnenia, možno budú trináste miesto mnohí kritizovať, ale ja mám z neho naozaj radosť a viem prečo."

Výsledky slalomu SP vo švédskom Aare

1. Maria Pietilä-Holmnerová (Švéd.) 1:43,65 min. (51,81-51,84)
2. Tina Mazeová (Slovin.) +0,06 s (52,03-51,68)
3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,32 (52,24-51,73)
4. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,34
5. Michaela Kirchgasserová (Rak.) +0,71
6. Chiara Costazzová (Tal.) +0,76
7. Carmen Thalmannová (Rak.) +0,77
8. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,84
9. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,99
10. Šárka Strachová (ČR) +1,08.

Celkové poradie SP (po 9 súťažiach)

1. Mazeová 560 b.
2. Anna Fenningerová (Rak.) 303
3. Kathrin Zettelová (Rak.) 290
4. Shiffrinová 285
5. Pietilä-Holmnerová 283
6. Hansdotterová 248
... 45. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) 38.

Poriadie v slalome (3)

1 .Hansdotterová 220
2. Mazeová 209
3. Pietilä-Holmnerová 200
4. Zettelová 136
5. Nicole Hospová (Rak.) 129
6. Shiffrinová 119
... 18. VELEZ-ZUZULOVÁ 38.

AARE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti