Šport

Hádzanárky dostali do baráže "neželaný scénar"

20141210_hadzana54207985.jpg
Zdroj: TASR

Čakajú nás finalistky tohtoročných majstrovstiev Európy.

Naše hádzanárky sa v baráži o postup na budúcoročné MS v Dánsku stretnú so strieborným tímom z ME 2014, ktorým bude Nórsko alebo Španielsko. Rozhodol o tom nedeľňajší žreb v rámci záverečného dňa európskeho šampionátu v Budapešti, pri ktorom figurovali zverenky trénera Dušana Poloza medzi nenasadenou deviatkou tímov.

MS 2015 budú od 5. do 20. decembra v štyroch dánskych mestách

Slovenky odohrajú prvý duel na pôde súpera. Baráž sa bude hrať systémom doma-vonku v termínoch 6./7. júna a 13./14. júna budúceho roka.

Slovenky naposledy štartovali na MS v roku 1995 v Rakúsku a Maďarsku, kde obsadili 12. miesto.

"Nedávno sme finalistu MS zdolali, tak teraz zdoláme druhého finalistu," reagoval s úsmevom na meno súpera tréner Poloz, ktorého tím na v nedeľu skončených ME vyradil Srbsko ako finalistu MS 2013 po triumfe 23:21 v základnej skupine v Osijeku.

Postup by bol zázrak

"Ak by sa nám podarilo postúpiť, bol by to ďalší zázrak. Je úplne jasné, že to bude nesmierne náročné, či už to bude Nórsko alebo Španielsko. Nórky z historického hľadiska na MS patria už dlhé roky a ich vyradiť asi nepôjde a Španielky potvrdzujú veľký nárast výkonnosti. Prvý zápas hráme vonku a bol by iba bonus, ak by sme v ňom pred odvetou uhrali solídny výsledok. Čo ale bude o pol roka uvidíme, to je ešte ďaleko."

Už pred žrebom bolo isté, že súper Sloveniek vzíde z elitnej jedenástky prebiehajúcich ME v Maďarsku a Chorvátsku. Na zaradenie medzi nasadené tímy potrebovali Slovenky skončiť na európskom šampionáte do 11. miesta, čo im ušlo o jednu priečku.

Reakcie na žreb

"My sme svoju šancu premárnili tým, že sme na ME neskončili do 11. miesta. To je veľká škoda a bude nás to možno mrzieť. Ale budeme ďalej budovať tím, pracovať na tom, aby sme sa čo najviac výkonnostne priblížili k špičkovým európskym tímom," povedal Poloz, ktorý by privítal konfrontáciu s Nórskom z toho pohľadu, že tam v minulosti dlho pôsobil.

"Mám tam veľa známych, priateľov. Poznám ich štýl hry, myslenie trénerov i hráčok, v národnom tíme sú dokonca niektoré, ktoré som tri či štyri roky trénoval. Pre mňa je ale Nórsko ešte oveľa ťažší súper ako Španielsko."

Zdroj: TASR

"Najhorší možný žreb, či už to bude Nórsko alebo Španielsko. Obaja sú finalisti ME, a to hovorí za všetko, ale s každým sa dá hrať. Radšej by som bola, ak by sme dostali Španielky. Myslím, že by sme mali väčšie šance na postup," povedala pre TASR skúsená spojka Katarína Dubajová.

Jej spoluhráčka z reprezentácie Simona Szarková dodala: "Žreb nám vôbec neprial, vedela by som si predstaviť množstvo lepších súperiek. Každý rok je však iný, hráčky sa obmieňajú a my sme nedávno dokázali, že sa dá hrať aj proti silným."

Meno barážového súpera Sloveniek nepotešilo ani pivotku nemeckého Trieru Andreu Czanikovú. "Presne tento scenár som si vôbec neželala. Budeme mať čo robiť, hoci možné je všetko. Aj Srbky sú vicemajsterky sveta a dokázali sme ich zdolať. Musíme tvrdo pracovať a uvidíme. Nič ľahké nás však nečaká," dodala pre TASR Czaniková. 

Generálny sekretár Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Martin Simonides v reakcii na žreb uviedol: "Je to to najťažšie, čo sme mohli dostať. Tajne sme aj s trénerom dúfali, že by nám mohli vyžrebovať Poľky, Rumunky alebo Holanďanky, rozhodne nie zdolané finalistky majstrovstiev Európy. Uvidíme, či to budú Nórky alebo Španielky a podľa toho budeme zháňať pred barážou na prípravný dvojzápas súpera, ktorý má podobný štýl hry."

Ostatné žreby

Nasadenými tímami boli Nórsko/Španielsko, Čierna Hora, Švédsko, Francúzsko, Maďarsko, Holandsko, Rumunsko, Nemecko a Poľsko.

V koši nenasadených figurovali tímy od 12. do 16. miesta na ME Slovensko, Chorvátsko Rusko, Srbsko a Ukrajina a štyri postupujúce družstvá z I. fázy kvalifikácie - Rakúsko, Česko, Island a Slovinsko.

Istú účasť na MS 2015 má zo starého kontinentu Dánsko ako organizátor i aktuálny majster Európy, o ktorom sa rozhodovalo v nedeľňajšom finále v Budapešti medzi Nórskom a Španielskom (18.00 h).

Svetový šampionát sa na budúci rok uskutoční od 5. do 20. decembra v štyroch dánskych mestách. Sú nimi Herning (hrať sa tu budú obe semifinále i finále), Kolding, Frederikshavn a Naestved.

BUDAPEŠŤ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti