Šport

Rok od Schumacherovho pádu. Jeho vyhliadky nie sú veľmi priaznivé

Michael Schumacher
Zdroj: TASR

Stačili sekundy a život pilota F1 sa od základu zmenil.

Michael Schumacher presne pred rokom utrpel ťažké poranenie hlavy na lyžovačke v Meribel vo francúzskych Alpách. Po približne pol roku nemeckého pilota prebrali z umelého spánku. Na začiatku septembra ho prepustili do domácej starostlivosti. Podľa všetkého sa o 45-ročného Nemca bude potrebné starať celý život.

Bude to trvať dlho a bude to tvrdý boj

"Bude to trvať dlho a bude to tvrdý boj," povedala jeho manažérka Sabine Kehmová. "Robí pokroky, ktoré zodpovedajú vážnosti situácie," zopakovala vyhlásenie asi spred mesiaca.

Stačili sekundy a život pilota F1 Michaela Schumachera sa 29. decembra 2013 od základu zmenil.

Ako to celé prebehlo

Krátko popoludní informovala rozhlasová stanica Europe 1, že sedemnásobný majster sveta mal nehodu. Vzápätí francúzske médiá spresnili, že Nemec pri lyžovaní narazil na kameň, mal helmu, je pri vedomí a nie je žiadny dôvod na obavy.

Skala, ktorú nevidel, bola mimo vyznačenej trate pokrytá tenkou vrstvou snehu. Hlavou narazil do inej skaly, ktorá bola od prvej vzdialená približne desať metrov.

"Schumacher je veľmi dobrý lyžiar, správal sa normálne a kontroloval tempo. Lyže bolo v perfektnom stave," citovala agentúra DPA veliteľa žandárov Stephane Bozona po ukončení vyšetrovania.

Zdroj: TASR

Telefonát so žiadosťou o pomoc dostali záchranári o 11.07 hod, záchranný vrtuľník odštartoval o pol dvanástej. "Záchrana Michaela Schumachera prebehla extrémne rýchlo," reagoval riaditeľ strediska Olivier Simonin.

Helikoptéra so Schumacherom najprv pristála v nemocnici v Moutiers, po pol jednej bol už v univerzitnej nemocnici v Grenobli, kde ho okamžite operovali.

Vzápätí sa rozprúdili nepotvrdené mediálne špekulácie o jeho zdravotnom stave a nádej striedali sklamania. "Sme znepokojení. Jeho stav je mimoriadne vážny. Utrpel rozsiahle zranenia hlavy a je v umelom spánku," informovali lekári 24 hodín po nehode na tlačovej konferencii.

Z neho ho lekári prebrali približne po pol roku a neistota stále trvá. "O Michaela, ktorý je od 10. septembra doma pri Ženevskom jazere, sa bude potrebné starať do konca života. Aj keď nádej nikdy nezomiera," napísal v nedeľu internetový portál blick.ch.

Schumacher, ktorý vyhral rekordných 91 pretekov v seriály F1, ukončil svoju kariéru po druhý raz pred dvomi rokmi vo farbách Mercedesu. Prvý raz sa lúčil so svojimi fanúšikmi v roku 2006 zo stajne Ferrari.

Zdroj: TASR

BERLÍN/TASR, tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.