Na ceste z dovolenky zistil, že bol draftovaný do NHL. Z gratulácií mu takmer vybuchol mobil

Na ceste z dovolenky zistil, že bol draftovaný do NHL. Z gratulácií mu takmer vybuchol mobil
Adam Žlnka na archívnej snímke. Zdroj: archív A.Ž.

Slovensko má za sebou významovo azda najúspešnejší draft NHL v histórii. Fakt, že najvyššie draftovaným hráčom spod Tatier je Marián Gáborík, od 7. júla už neplatí.

Jeho tretiu pozíciu z roku 2000 totiž tento rok pokorila až dvojica našich supertalentov. Juraj Slafkovský sa stal vôbec prvým slovenským hokejistom, ktorý sa stal jednotkou draftu, hneď za ním šiel Šimon Nemec.

Rekordom však nie je koniec. V prvom dni draftu totiž zaznelo aj meno Filipa Mešára. Ešte nikdy sa nestalo, že by mal slovenský hokej v prvom kole až troch draftovaných mladíkov.  

Prečítajte si tiež:

​Celkovo tímy profiligy siahli po šestici Slovákov. Okrem spomenutej trojice podľa predpokladov zazneli v Montreale aj mená Adama Sýkoru a Serváca Petrovského. Posledné meno však bolo pre niektorých miernym prekvapením.

V záverečnom siedmom kole si totiž Arizona Coyotes z celkovej 204. pozície vybrali útočníka Adama Žlnku. Ide taktiež o nesmierne talentovaného hráča, ktorý pôsobí v zámorskej USHL v tíme Sioux Falls Stampede. V ostatnej sezóne ho však výrazne limitovalo zranenie.

Na začiatku novembra si totiž roztrhol predný krížny väz v kolene a ročník 2021/2022 sa pre neho skončil dosť predčasne. Nečudo, že aj v preddraftových rebríčkoch sa jeho meno doslova len mihlo. Aj to bol možno dôvod, prečo nedúfal a draft nedopozeral.

„Bol som práve s kamarátmi na ceste domov z Chorvátska. Sledoval som v aute na telefóne, ako naskakovali mená. Pred posledným kolom bola na drafte krátka pauza, a tak som to vypol a mobil odložil,“ rozhovoril sa Žlnka pre TVNOVINY.sk.

V tej chvíli si pomyslel, že aj keď to už nebude sledovať a predsa len by to vyšlo, poľahky sa to dozvie. „Povedal som si, že ak by si ma niekto vybral, tak mi vybuchne telefón. Približne o dve minúty na to mi mobil ozaj začal bzučať a prichádzali kvantá správ. Dúfal som do poslednej chvíle,“ priznal.

Rovnaký postup zvolila aj jeho mama. „Tá to vypla ešte skôr, už po nejakom piatom kole. Zavolal som jej, že ma predsa len draftovali. Asi päťkrát sa ma to neveriacky opýtala. Bola nesmierne šťastná,“ priblížil šikovný krídelník.

Prečítajte si tiež:

​Ak by ho však kluby odignorovali, ťažkú hlavu by si z toho nerobil. „Bol som nastavený tak, že ak by to nevyšlo, budem pokračovať v tom, čo doteraz a do novej sezóny pôjdem s cieľom odohrať čo najviac. Fakt, že som bol draftovaný, sám osebe nič neznamená. Musím Arizone dokázať, že som si to zaslúžil a splatiť im dôveru,“ vysvetlil. 

Hoci v posledných mesiacoch toho veľa nenahral, predsa len sa kluby NHL o neho zaujímali. „Celkovo som bol počas sezóny v kontakte s 13 tímami. Najintenzívnejší záujem som však okrem Arizony pociťoval z Montrealu a Floridy. Mal som postupne tušenie, že by to mohlo vyjsť, hoci mi zástupcovia Arizony povedali, že mi nič nevedia zaručiť. Draft je vrtkavý a často sa rozhoduje podľa predošlého výberu,“ ozrejmil detviansky rodák.

Ten je však s klubom, ktorý po ňom siahal, nadmieru spokojný. „Zhodou náhod som pár hodín pred draftom spomenul, že Arizona je dobré miesto pre život, kde si to viem predstaviť. Je tam teplo, čo ja mám rád, takže by to bol pre mňa bonus. Taktiež tam majú veľa golfových ihrísk, takže niet čo riešiť,“ hovorí s úsmevom.

Nazdáva sa, že tento tím po ňom siahol aj z iného dôvodu. „Pri výbere asi zavážilo to, že som si vybral cestu univerzitnej súťaže (NCAA), čo schválili všetky tímy, ktoré o mňa prejavili záujem. Ja tam totiž vidím priestor na môj rozvoj. Jednu sezónu ešte musím odohrať v USHL, keďže musím dokončiť strednú školu a chcem ísť do NCAA. Závisí to však od toho, ako mi vyjde nasledujúca sezóna,“ spresnil.

Adam Žlnka. Zdroj: archív A.Ž.

​Žlnka v nedeľu ráno nášho času odletel do Arizony, kde sa na týždeň zúčastní tzv. rozvojového kempu, ktorý usporiadajú „kojoti“. Svoju budúcnosť však s nimi ešte nepreberal.

„Nebavili sme sa o detailoch, len mi pogratulovali a povedali, že sú radi, že som v ich organizácii a že sa im páčim ako hráč. Idem na ten ‚development camp‘, kde však ešte nebudem trénovať, čakajú ma rozhovory s trénermi. Chcem byť čo najlepšie pripravený na septembrový nováčikovský kemp.“

Jeden z členov silného slovenského ročníka 2004 už tiež výrazne pokročil v rekonvalescencii. „Cítim sa oveľa lepšie, aj na ľade. Stále to ešte nie je stopercentné, ale verím, že do jesenného kempu už budem úplne fit.“

Niektorí fanúšikovia sa možno nádejali, že by Žlnku mohli vidieť na augustovom preloženom šampionáte do 20 rokov. Ako na záver vysvetlil, táto možnosť je vylúčená. „Bol by to obrovský risk, keďže som nehral osem mesiacov. Momentálne by som však ani nebol ešte schopný hrať celý zápas.“

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti