Šport

Medlová o MS: Jednu jazdu som nestihla, musela som na WC

Klaudia Medlová, bronzová medailistka v slopestyle z MS v snoubordingu, ukazuje trofeje po návrate na Slovensko.
Klaudia Medlová, bronzová medailistka v slopestyle z MS v snoubordingu, ukazuje trofeje po návrate na Slovensko. Zdroj: TASR

Slovenská snoubordistka sa vrátila z úspešných MS v Rakúsku. Podelila sa o svoje dojmy i pikošky.

Ovenčená bronzom z disciplíny slopestyle a štvrtým miestom z Big Airu sa z majstrovstiev sveta v rakúskom Kreischbergu vrátila domov úspešná snoubordistka Klaudia Medlová. Dosiahnutými výsledkami prekvapila 21-ročná členka oddielu Snowboard klub Jasná nielen seba, ale aj jej trénera Mareka Hliničana a príjemne šokovala celú snoubordovú obec. Medlová ziskom bronzu prekonala svoje maximum z MS, ktorým bolo 8. miesto z roku 2011 v španielskej La Moline a stala sa prvou športovkyňou pod hlavičkou Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA), ktorá na MS vybojovala medailu.

Pred šampionátom by zisk cenného kovu považovala za vtip, lenže v samotnom dejisku ju k nemu predurčovali viaceré okolnosti. Po 10. mieste z kvalifikácie si Medlová "vyjazdila" účasť vo finále slopestyle ako najlepšia zo šesťčlenného semifinále. V medailových bojoch naznačila, že si smelo môže trúfať atakovať najvyššie stupne. Skvele jej vyšlo prvé finálové kolo, v ktorom zajazdila čisto a od rozhodcov si vyslúžila vysokú známku 84,25 bodu. Po prvej "runde" figurovala na zlatej pozícii, po druhej na striebornej, no napokon aj kov bronzového lesku ocenila.

Pred semifinále som bola nervózna, tuším som v to ráno ani nič nezjedla

"Pred týmto šampionátom sme sa tri týždne rozhodovali, kam ísť jazdiť, lebo v Európe nebolo dosť snehu. Išla som na dvojtýždňové sústredenie do USA a teraz môžem povedať, že práve vďaka tomuto výletu sa zrodila tá bronzová medaila. Bez podpory Národného športového centra by som sa určite nedostala ani do finále. Som veľmi rada, že som mohla zdieľať radosť spolu so Zuzkou Stromkovou, ktorá získala bronzovú medailu o pár hodín neskôr v slopestyle akrobatických lyžiarok. Pred semifinále som bola nervózna, tuším som v to ráno ani nič nezjedla, no verila som si. Malá kuriozita, že pred druhou semifinálovou jazdou som musela ísť na WC a nestihla som štart. Ešteže som v tej prvej predviedla super výkon, ktorý stačil na postup do finále. Ale Marek (tréner - pozn.) bol na mňa poriadne nahnevaný (smiech)," vravela Medlová na pondelňajšej tlačovej besede v bratislavskej ŠH Mladosť.

Po zisku bronzu nasledovali iba krátke oslavy s rodinou a kamarátmi priamo v Kreischbergu, keďže Medlová mala pred sebou ešte štart v disciplíne Big Air. Pred sobotňajším finále si však bolestivo narazila priehlavok a nastúpila naň so sebazaprením.

Zdroj: TASR

"Vzhľadom na túto skutočnosť je 4. miesto a 'zemiaková' medaila úspechom. Noha jej opuchla a finále išla so sebazaprením, ozývali sa jej bolesti. Čo sa týka skokov, musela improvizovať. Myslím, že bola jednou z najúspešnejších snoubordistiek na tomto šampionáte, čo vypovedá o mnohom. Mňa veľmi milo prekvapila, bronz v slopestyle a štvrté miesto v Big Air... to keby mi niekto pred MS povedal, by som ho vysmial. Som presvedčený, že keby sa cítila na finále dobre a bola mentálne nastavená, bola by z toho zlatá medaila," povedal Hliničan, ktorý sa poďakoval Národnému športového centru a Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA) za podporu jeho zverenky.

Snom sú X-Games

Vo februári by mala Medlová absolvovať preteky Svetového pohára v kanadskom Stonehame (18.-22.2.), kde by mala ísť slopestyle aj Big Air. Následne sa presunie do Park City (25.2.-1.3.), kde ju čaká vystúpenie v slopestyle. Jej veľkým snom do budúcnosti je zúčastniť sa na populárnom podujatí X-Games, ktoré sa pravidelne koná v americkom Aspene.

"Sú to preteky závislé od sponzorov. Klaudii by pomohlo, keby predviedla nejaký nový trik a ukazovala sa čo najčastejšie v Amerike. Dôležité je tiež mať dobré výsledky na pretekoch Svetového pohára. Ja verím, že pozvánka na X-Games sa raz dostaví," povedal Hliničan.

Teraz si však jeho zverenka po hektických dňoch dopraje trochu oddychu.

"Ale nie dlho, pretože škola volá. Študujem na gymnáziu v Liptovskom Mikuláši, kde chodím len na skúšky, ale je to ťažké, najmä slovenčina. Možno na rok by som chcela ísť trénovať do Ameriky a získať športové štipendium podobne ako Češka Šárka Pančochová. Uvidíme, čo bude o rok, ale X-Games sú mojím veľkým snom. Teraz si však potrebujem oddýchnuť. Už sa teším domov na bryndzové halušky a krupicovú kašu od mojej mamy," smiala sa Medlová.

Výsledky z MS

Finále slopestyle

1. Mijabi Onicukaová (Jap.) 92,50 b.
2. Anna Gasserová (Rak.) 89,50
3. Klaudia MEDLOVÁ (SR) 84,25
4. Sina Candrianová (Švajč.) 79,50
5. Jenna Blasmanová (Kan.) 61,25
6. Anna Gyarmatiová (Maď.) - neštartovala

Finále Big Air

1. Elena Könzová (Švajč.) 157,75 b.
2. Merika Enneová (Fín.) 148,75
3. Sina Candrianová (Švajč.) 143,25
4. Klaudia MEDLOVÁ (SR) 136,75
5. Lia-Mara Böschová (Švajč.) 126,50
6. Urška Pribošičová (Slovin.) 63,50.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.