Aj o rok môžeme mať ďalšieho „Slafkovského“. Títo Slováci by mali byť v drafte poriadne vysoko

Dalibor Dvorský a hráč Ruska Kirill Kudrjavcev.
Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Slovenský hokej zažil minulý víkend najúspešnejší draft v histórii. Jednotkou sa stal útočník Juraj Slafkovský, ktorý sa dlhodobo nachádzal na najvyšších pozíciách. Montreal napokon z košického rodáka spravil celkovú jednotku. Prekvapujúcejšie bolo, že druhý supertalent spod Tatier, Šimon Nemec, sa stal dvojkou, aj keď aj on bol v dlhodobých predikciách v najlepšej päťke. Len druhýkrát v histórii sa stalo, že jednotka a dvojka draftu pochádza z rovnakej európskej krajiny.

Slovenskí hokejoví fanúšikovia môžu ostať optimistickí aj pred budúcoročným výberom talentov klubmi NHL. Aj o rok budú mať viacerí našinci šancu na draft, pričom niektorí z nich by mali byť opäť vysoko.

Dvorský môže pripomenúť úspech Slafkovského

Najjagavejším menom budúcoročného draftu je zo slovenského pohľadu Dalibor Dvorský. Ten sa už teraz dlhodobo pohybuje v rebríčkoch odborníkov v top päťke výberu. Rodák zo Zvolena by tak mohol napodobniť úspech Slafkovského s Nemcom. Hráč, ktorý poslednú sezónu strávil vo farbách švédskeho AIK v druhej najvyššej súťaži, dokazuje svoju šikovnosť, produktivitu a stabilnú výkonnosť.

Za seniorský tím odohral v minulej sezóne 17 zápasov, v ktorých si pripísal dva góly a asistenciu. Väčšinu sezóny však náš mladík strávil v tíme do 20 rokov, kde dominoval. Svojmu tímu pomohol v 33 zápasoch a jeho bodové konto sa zastavilo na čísle 40. Pripísal si 20 gólov a rovnaký počet asistencií.

Jeho výhodou na drafte by mohol byť aj fakt, že hráva na pozícii centra. V porovnaní so Slafkovským je Dvorský, ktorý prekonal rekord Mariána Gáboríka ako najmladší strelec v histórii slovenskej ligy, nižšieho vzrastu a má iné fyzické parametre. Obaja sú si však podobní v tom, že v mládežníckych kategóriách výrazne dominujú a majú skúsenosti s mužským hokejom.

Na snímke vpravo hráč Slovenska Dalibor Dvorský a hráč Dánska Oliver Marloth. Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Dominuje už od mladého veku

Dalibor bol hlavnou postavou slovenskej reprezentačnej osemnástky pri návrate do elitnej kategórie. K tomuto cieľu výberu Ivana Feneša pomohol jedenástimi bodmi v piatich zápasoch (5+6). Rovnako sa predstavil aj na predčasne ukončenom šampionáte do 20 rokov, kde bol našim najmladším hráčom. Zrušený turnaj sa zopakuje opäť v auguste, kde by sa Dvorský reálne mohol dostať.

Opäť môžu byť v prvom kole traja Slováci

Dvorský však nie je jediným želiezkom v ohni pre nasledujúci draft. Opäť by sa mohla zopakovať situácia z tohto roka a v prvom kole by sme mohli počuť mená troch Slovákov. Slovenskou dvojkou by sa mohol stať buď Alex Čiernik, alebo Ondrej Molnár.

Prvý menovaný je synom bývalého reprezentanta Ivana Čiernika a taktiež patrí k výrazným ofenzívnym talentom. Spolu s Dvorským bol lídrom 18-tky na majstrovstvách sveta B-kategórie a výrazne prispel k návratu do elitnej kategórie.

Aj on pôsobí vo Švédsku v tíme Södertälje, kde si pripísal 11 štartov za seniorský tím bez bodového zisku. V juniorskej súťaži do 20 rokov však rovnako ako Dalibor Dvorský vyčnieval svojimi výkonmi. V 43 zápasoch si na svoje konto pripísal 20 gólov a 27 asistencií.

Ondrej Molnár pôsobí podobne ako Šimon Nemec či Adam Sýkora v Nitre. V uplynulej sezóne nastúpil do 30 zápasov, v ktorých zaznamenal dve asistencie. V juniorskom tíme si pripísal 19 bodov v 25 zápasoch. Rovnako nastupoval aj za výber Slovenska do 18 rokov. V nasledujúcej sezóne by mal ostať pod Zoborom, kde sa očakáva výraznejší priestor aj významnejšia úloha v tíme pre mladého útočníka.

Na snímke Samuel Honzek pred reprezentačným zrazom. Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Dvojica so šancou na druhé kolo

Ďalšou nádejou slovenského hokeja je odchovanec Dukly Trenčín Samuel Honzek, ktorého meno by mohlo zaznieť niekedy v priebehu druhého kola. Dobre stavaný útočník má za sebou vydarenú sezónu v drese Trenčína, kde zohrával významnú úlohu v A-tíme.

Na začiatku ročníka bol dokonca najlepším strelcom svojho tímu. Jeho bodová produktivita sa zastavila na čísle 14, keď si pripísal 10 gólov a štyri asistencie. Na šampionáte 18-ročných zaknihoval štyri presné zásahy a dve asistencie v šiestich dueloch. Práve jeho robustná postava, kvalitná strela a korčuľovanie sú vlastnosti, ktorými by mal upútať pozornosť klubov NHL.

Šancu na druhé kolo by mal mať aj obranca Maxim Štrbák, ktorý sa rovnako ako Dvorský predstavil už aj na juniorskom svetovom šampionáte, ktorý bol predčasne zrušený kvôli koronavírusu. Uplynulú sezónu strávil syn majstra sveta z roku 2002 Martina Štrbáka v juniorke Jokeritu Helsinki vo Fínsku. V tej nasledujúcej sa už presúva do zámoria, kde bude pôsobiť v univerzitnej NCAA vo Vermonte.

V ďalších kolách by mohli zaznieť mená aj ďalších slovenských hokejistov, medzi nimi aj útočníka Martina Mišiaka, ktorý uplynulú sezónu strávil v slovenskej Tipos extralige v Nových Zámkoch. Počas nej získal 10 bodov za štyri góly a šesť asistencií. V rovnakom drese bude mladík pôsobiť aj v pre neho draftovej sezóne.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti