Do NHL sa dostal z českej ligy. Ďalší Slovák sa balí a skúsi šťastie za morom

Do NHL sa dostal z českej ligy. Ďalší Slovák sa balí a skúsi šťastie za morom
Na snímke hokejový útočník Slovenska Miloš Kelemen počas tréningu reprezentácie. Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

V kontakte s Arizonou bol od začiatku minulej sezóny a teraz sa pripravuje na svoj odchod do zámoria. Miloš Kelemen si ako nedraftovaný hráč vybojoval kontrakt v NHL a v septembri sa zúčastní nováčikovského kempu.

„S ich hlavným skautom pre Európu sme sa prvýkrát stretli v októbri. Prostredníctvom video mítingov sme komunikovali aj s ich manažérmi,“ povedal na úvod Kelemen. 

Reálne kontúry začala dohoda naberať po úspešnej olympiáde.

„Po návrate z Pekingu mi prišla od nich už konkrétna ponuka. Keďže ešte v Česku aj inde prebiehala sezóna, tak sme sa dohodli, že verejnosti sa podpis oznámi až po našom konci v play-off českej extraligy. Hneď na ďalší deň to už bolo von. Arizona to musela držať v tajnosti, kvôli zmluvám s IIHF. Dá sa povedať, že s predstaviteľmi klubu sme boli stále v kontakte a riešili sme to počas celej uplynulej sezóny,“ priblížil okolnosti dohody s „kojotmi“ slovenský útočník.

Najskôr ide len trénovať a adaptovať sa

Zúčastniť sa kempu v tíme NHL je výzva pre každého hokejistu. Rodák z Lučenca sa na septembrovú akciu pripravuje už dlhšie.

„Pripravujem sa už od 20. apríla u kondičného trénera v Banskej Bystrici. Po sezóne som mal problémy s kolenom, takže som začal skôr a venoval som sa tomu, aby som si ho dal dokopy. Tréningy mám každý deň, dvakrát, trikrát do týždňa chodím aj na ľad,“ ozrejmil Kelemen.

Do zámoria sa držiteľ titulu so Zvolenom presunie s predstihom.

„Mal by som odísť koncom tohto mesiaca alebo začiatkom augusta. Chcú ma vidieť, aj keď nechceli, aby som išiel na development kemp, ktorý bude už teraz. Povedali mi, že stačí, keď tam prídem trénovať. Pôjdem a uvidíme ako to dopadne. Možno mi povedia, že sú spokojní a po dvoch týždňoch sa vrátim domov. Môžem tam ostať aj dlhšie, ale kemp sa začína až v septembri,“ uviedol bronzový medailista z Pekingu.

Ani sám Miloš ešte presne nevie, čo ho v USA čaká.

„Ťažko povedať ako to tam bude fungovať. Možno tam budú nejakí chalani, ktorí tam taktiež budú trénovať, ale neviem. Ja som v kontakte iba s trénermi, ktorí sa mi budú venovať. Určite tam budem mať nejaké testovanie a podľa toho uvidia, ako na tom som. Ja som tam chcel ísť skôr aj kvôli tomu, aby som si zvykol, predsa je to iné ako v Česku. Chcem sa tam trošku oťukať a zabývať sa.“

Skorší príchod do zámoria môže Kelemenovi pomôcť najmä v adaptácii.

„Prvý rok nechcem riskovať. Idem do niečoho nového. Keď budem teraz s nimi trénovať, tak zistím, ako to tam bude fungovať. Tréningy na ľade aj všetko okolo a uvidíme ako dlho tam ostanem,“ priblížil dôvody svojho skorého odchodu.

Očakáva rýchlosť a súboje

Pre odchovanca Zvolena pôjde o prvú dlhšiu skúsenosť so zámorským klziskom, kde očakáva rýchlejší hokej.

„Určite to bude rýchlejšie, keďže klzisko je tam menšie. Čoraz častejšie sa hrá na menších plochách. Očakávam aj viac súbojov, takže hlavne v tomto bude rozdiel. V NHL sa hrá na najvyššej možnej úrovni, takže si na to budem musieť zvyknúť a prispôsobiť sa,“ vyslovil svoje očakávania rodák z Lučenca.

Do kempu pôjde s jasným cieľom presadiť sa do prvého tímu Arizony.

„Budem dúfať, že sa mi podarí dostať do prvého tímu. Ak nie, tak budem robiť všetko preto, aby som sa tam dostal čo najskôr.“

U mladého útočníka prevláda radosť a nadšenie.

„Som veľmi rád, že som sa tam dostal. Veľa hráčov o tom sníva a nepodarí sa im to. Ja tam idem a mám z toho radosť. Na druhej strane mám aj trochu trému, ale myslím si, že to je normálne. Prevláda však u mňa nadšenie a očakávanie. Som zvedavý, ako to tam bude vyzerať a teším sa na celé to fungovanie,“ povedal.

V zámorí sa bude zdokonaľovať vo viacerých veciach, aby bol na kemp maximálne pripravený.

„Tréneri, ktorí budú so mnou pracovať vedia aký som hráč. Komunikujú s mojím kondičným trénerom aj s fyzioterapeutmi. Už teraz majú nejaké moje výsledky. Budem tam pracovať aj na ľade, aby som sa zlepšoval v tých veciach, ktoré odo mňa očakávajú. Bude to skôr také vývojové a zamerané na zlepšovanie sa,“ priblížil svoje očakávania pred odchodom do zámoria.

Miloš Kelemen v drese materského Zvolena. Zdroj: TASR - Michal Svítok

​Verí v nárast počtu Slovákov v NHL

Slovenský hokej prežíval historické chvíle počas nedávneho draftu do NHL.

„Je to výborná vizitka celého slovenského hokeja a samotných chlapcov, ktorí boli draftovaní. Všetci sú veľmi šikovní, čo dokazovali v kluboch aj v reprezentácii. Všetkých ich poznám, takže som bol za nich veľmi rád a prajem im, aby sa aj oni čo najskôr dostali do svojich tímov. Chcel by som, aby nás tam bolo zo Slovenska čo najviac. Konečne sa tam presúva viac slovenských hokejistov a dúfam, že to takto bude pokračovať,“ zaželal si Kelemen.

Posledným Slovákom, ktorého meno zaznelo na tohtoročnom drafte bol Adam Žlnka. Vybrala si ho práve Arizona, a tak na septembrovom kempe by mali byť hneď dvaja slovenskí hokejisti.

„Písal som si s ním. Letel tam pred pár dňami a obaja by sme mali byť aj na septembrovom kempe. Som rád, že tam bude aspoň jeden ďalší Slovák aj nejakí Česi, takže tam nebudem sám, čo je výborné.“

Draft je len začiatok, Jedličku čaká dobrá kariéra

Slovákom s reálnou šancou na draft bol aj útočník Zvolena Maroš Jedlička, ktorého si ale napokon nevybral žiadny tím profiligy. V predminulej sezóne spolu s Kelemenom získali titul v drese „rytierov“, a tak sa dobre poznajú.

„Veľmi ma mrzí, že to Marošovi nevyšlo. Minulú sezónu mal naozaj výbornú.“

„Škoda toho zranenia v play-off. Nebyť toho mohol byť aj na majstrovstvách sveta. Ďalej sa zrušili aj MS do 20 rokov, na ktorých hral naozaj dobre, takže bola to pre neho aj smola. Myslím si však, že má pred sebou ešte veľmi dobrú kariéru, takže môže mať hlavu hore. Byť draftovaný je super, ale to je len iba začiatok cesty,“ povzbudil kamaráta Kelemen.

Pavol Regenda a Samuel Buček sa prepracovali k podpisu zmlúv s tímami NHL priamo zo slovenskej extraligy. Podľa Kelemena, ktorý rovnako ako spomínaná dvojica nebol draftovaný, ide kvalita slovenskej extraligy hore.

„Myslím si, že tým, že Šimon Nemec pôsobil v extralige, tak ligu sledovalo viacero skautov z NHL. Súťaž ide kvalitatívne hore. Palo Regenda mal výbornú olympiádu aj majstrovstvá sveta, tam sa nie je o čom baviť. Samo Buček mal skvelú sezónu, kedy v drese Nitry v podstate lámal rekordy, takže si to zaslúžil. Ja som za to iba rád. Najlepšie by bolo, keby každý rok chodili do NHL dvaja, traja hráči aspoň s dvojcestným kontraktom,“ uzavrel Miloš Kelemen.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti