Vypočítali, koľko peňazí by stratila Bratislava, keby Slovan odišiel z KHL

1235919_10151935481293974_1877271452_n.png

Zisťovala to Ekonomická univerzita v Bratislave.

Ak by Slovan Bratislava ukončil svoje pôsobenie v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL), hlavné mesto Slovenska by prišlo o štyri milióny eur ročne.

Vyplýva to zo štúdie tamojšej Ekonomickej univerzity (EU), ktorú realizovala dotazníkovým prieskumom počas 17 domácich zápasov Slovana.

"Podobné štúdie sa ukázali byť výborným prostriedkom zapojenia študentov a učiteľov EU v Bratislave do výskumu zaujímavého pre prax. Študenti odboru verejná správa a regionálny rozvoj realizovali samotný prieskum na zápasoch, čím nielen zažili atmosféru zápasov KHL, ale zároveň získali praktické skúsenosti s terénnym prieskumom. Veríme, že výsledky výskumu budú zaujímavé aj pre verejnosť a inšpiráciou pre lokálnych politikov a miestne firmy," uviedol na oficiálnom webe klubu rektor EU Rudolf Sivák.

Zdroj: Facebook/HC SLOVAN Bratislava

Metodika výskumu

Výskum prebiehal prostredníctvom dvoch paralelných dotazníkových prieskumov. Záznamovým dotazníkom sa zisťovala štruktúra návštevníkov. Anketári získali vyše 5300 dotazníkov, čo predstavovalo 19.130 respondentov. V druhom prieskume zameranom na výdavky návštevníkov sa získalo 921 dotazníkov, čo predstavuje 3327 respondentov. 

Bratislava by prišla o milióny

Pôsobenie Slovana v KHL prinieslo mestu a miestnym firmám dodatočné príjmy vo výške 3,8 milióna eur, na ktorých sa návštevníci z ostatných častí Slovenska podieľali sumou 2,7 milióna a zahraniční hostia sumou 1,1 milióna.

"Na základe podobných výskumov v minulosti sme predpokladali, že usporiadanie veľkého športového podujatia v meste má pozitívne dopady aj na ekonomiku samotného mesta a regiónu. Teraz pôjde najmä o to, ako ďalej využiť potenciál účasti Slovana v KHL pre podnikateľské subjekty pôsobiace v meste, ako aj pre jeho obyvateľov," dodal generálny manažér Slovana Maroš Krajči.

Podľa ďalších informácií chodí na zápasy Slovana približne 54% Bratislavčanov, ďalších 16% z okolia, vyše 26% z ostatných regiónov a necelé 4% predstavujú fanúšikovia zo zahraničia. Celkove minuli návštevníci v Bratislave v súvislosti so zápasom KHL na Slovane 10,3 milióna.

Špekulácie o odchode

Budúcnosť "belasých" v nadnárodnej súťaži je veľmi neistá. Prednedávnom informovala ruská tlačová agentúra TASS o ich konci po troch sezónach pre nelichotivú finančnú situáciu.

Vedenie Slovana túto informáciu poprelo a na rozhodnutie o vstupe do nové ročníka KHL si stanovilo termín do 15. marca. Podľa ďalších informácií má Slovan aj niekoľko ďalších alternatív, ktoré sa spájajú s účasťou v slovenskej či českej extralige, respektíve nadnárodnej EBEL lige.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.