Navštívili sme Sarajevo. Mesto, ktoré žilo olympiádou i vojnou

sarajevoweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Presne pred 31 rokmi sa tam začala zimná olympiáda, o päť rokov neskôr mesto spustošila vojna. Pozrite sa, ako to tam vyzerá teraz.

Viete, čo ste robili presne pred 31 rokmi 8. februára 1984? Pri tých o čosi skôr narodených si trúfame povedať, že to možno aj veľmi dobre vieme! V televízii ste sledovali úvodný deň zimných olympijských hier v Sarajeve. Mesto, ktoré len o pár rokov neskôr zdrvila vojna, si toho vytrpelo veľa. Na sarajevskú olympiádu sa priamo v metropole Bosny a Hercegoviny zameral Ľubo Fronko.


Bola to obrovská udalosť, keď juhoslovanské Sarajevo zdolalo vo voľbe o olympiádu japonské Sapporo. Nikdy predtým a ani nikdy potom najväčší zimný športový sviatok planéty neorganizovala komunistická krajina.

Zapálenie olympijského ohňa i celý otvárací ceremoniál sa konal na štadióne Koševo. Pred 31 rokmi sa ttam tlačilo 50-tisíc ľudí.

Organizačnú prípravu mal na starosti Ahmed Karabegovič. Pred otvorením hier vraj nechýbalo nič. Iba jedno. Sneh. Sovieti zababušení v kožuchoch sa do poslednej chvíle vyhrážali bojkotom.

V tú noc pred ceremoniálom ale napadlo všade kopec snehu. Uveličení Rusi v lóži vraveli: "Vy dokážete všetko!".

Nikto vtedy netušil, že už o päť rokov padne komunizmus. A o ďalších päť bude v Sarajeve fatálna vojna. Tam, kde sa športovalo, umierali ľudia. Silnejšiu symboliku ako pochovávanie mŕtvych v olympijskom areáli sotva čo prekoná.

Po vojne sa žiť musí ďalej. Ľudia športujú a využívajú pri tom aj olympijské vymoženosti. Tak ako ľad v hokejovej hale. Horšie je to už so športoviskami mimo mesta. Opúšťame rušné Sarajevo bez jedinej vločky snehu. Ideme do kopcov a neveríme vlastným očiam.

Oba 30 kilometrov od Sarajeva, v stredisku Malo Polje Igman, akoby sme sa ocitli v inom svete.

Všade kopec snehu, ticho a prázdno. Biatlonový areál je pustý od skončenia olympiády. O nič lepšie nie je na tom ani skokanský aerál. Mostíky sú zatvorené. Dokopy tu bolo asi dvadsať ľudí. Po návrate domov sme zábery ukázali bývalému skokanovi Martinovi Švagerkovi. Olympiády sa zúčastnil ako 16-ročný talent.

„Je smutné, že sa nevyužíva, ale aj tak som prekvapený, že to ostalo to tak ako to ostalo. Po tých veciach, čo Sarajevo zažilo," hovorí Švagerko.

Olympiáda je v Sarajeve stále všadeprítomná. Maskot Vučko je tak populárny, že sa stal symbolom mesta. Všetci ľudia, s ktorými sme sa stretli, hovorili o zlatom sarajevskom období.

Vzťah Sarajevčanov k olympiáde asi najlepšie vystihla pracovníčka z malého obchodíka: ,,Sarajevo z čias olympijských hier je Sarajevo, ktoré ja a mnohí iní Sarajevčania cítime v srdci, ale už ho niet."

SARAJEVO/ Ľubo Fronko

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

Dôležité udalosti