Tragédia: Fanúšikov nepustili na štadión, udusili sa v dave

egypt.png

Miestne úrady hlásia 22 mŕtvych a desiatky zranených osôb.

Nepokoje fanúšikov pred nedeľňajším zápasom egyptskej futbalovej ligy medzi klubmi ENPPI a Zamalek si vyžiadali 22 mŕtvych a desiatky ďalších zranených osôb. Informovala kancelária miestneho prokurátora.

Obete sa udusili

K incidentom prišlo na štadióne Air Defense na predmestí Káhiry po tom, ako polícia tvrdému jadru priaznivcov Zamaleku s prezývkou "Bieli jazdci" zabránila vo vstupe na štadión. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na správy od miestnych bezpečnostných a zdravotníckych zložiek. Neskôr strašidelné zábery z dejiska nepokojov ponúkala vo svojom spravodajstva aj egyptská štátna televízia. Polícia údajne použila slzný plyn, aby rozohnala rozvášnený dav.

Väčšina obetí sa udusila v dave. Hovorca ministerstva zdravotníctva uviedol, že o život prišlo 19 ľudí a ďalších 20 sa zranilo. Kancelária prokurátora však hovorila až o 22 mŕtvych. Zatiaľ nie je známe, prečo sa informácie o obetiach líšili.

Podľa lekára v jednej z mestských nemocníc, ktorý si neželal byť menovaný, iba do nej transportovali osem mŕtvych a ďalších osem postrelených ľudí.

https://www.youtube.com/watch?v=n7-zLgRKAXk


Označili ich za mučeníkov

Pred nemocnicou v Káhire, kde ošetrovali zranených, sa zišlo množstvo mladých ľudí v dresoch Zamaleku a prichádzali rodiny, ktoré sa chceli zistiť, či sú ich príbuzní v poriadku. Jedna matka sa rozplakal a zrútila, keď sa dozvedela, že na zozname obetí je aj jej syn. "Hovorila som mu: 'prestaň chodiť na futbalové zápasy'," povedala.

"Veľké množstvo fanúšikov Zamaleku prišlo na štadión Air Defense a pokúsili sa dostať cez brány silou, čo viedlo bezpečnostné zložky k zásahu s cieľom zabrániť im v pokračovaní," informovala ministerstvo vnútra.

Prokurátor po nedeľňajšom incidente nariadil zatknúť vodcov fanúšikovskej skupiny Zamaleku "Ultras White Knights" - "Ultras bieli rytieri". Vedenie skupiny označilo na svojom profile na Facebook-u 22 obetí ako "mučeníkov" a bezpečnostné zložky obvinilo z masakru.

Zápas sa napriek incidentu odohral a skončil sa remízou 1:1. Krátko po tom však kabinet uviedol, že súťaž prerušia na neurčito.

Nejde o prvú tragédiu

V Egypte nejde o prvé obete na ľudských životoch. Pred tromi rokmi zahynulo až 74 fanúšikov v meste Port Said, keď došlo k násilnému vniknutiu fanúšikov na trávnik a samotný štadión sa ocitol v plameňoch. Výtržníci na záberoch televíznych kamier napadli hráčov mužstva Al Ahli a medzi obeťami boli aj pracovníci bezpečnostných služieb a organizátori. Ďalších vyše 1000 fanúšikov utrpelo rôzne zranenia.

"Veľký počet fanúšikov Zamaleku sa snažil silou dostať cez bránu štadióna bez toho, aby mal zakúpené platné vstupenky, na čo zareagovali bezpečnostné zložky zásahom," uvádza sa v prvom stanovisku egyptského ministerstva vnútra.

KÁHIRA/TASR, tvnoviny.sk, mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.