FedCup: Slovenky spoznali svoje súperky, po dlhom čase sa predstavia doma

Slovenský fedcupový tím
Slovenský fedcupový tím Zdroj: TASR

Po prvý raz od roku 2008 tak budú bojovať o udržanie sa v druhej lige.

Slovenské tenistky nastúpia v baráži o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie 18.-19. apríla doma proti Švédsku. Rozhodol o tom utorňajší žreb v londýnskej centrále ITF, pri ktorom figurovali medzi nasadenými tímami. O výhode domáceho prostredia rozhodol až dodatočný žreb, keďže pôjde o prvý vzájomný súboj. 

Okrem severaniek ešte mohli naraziť na Argentínu, Bielorusko alebo Paraguaj. Zverenky kapitána Mateja Liptáka počas uplynulého víkendu prehrali na antuke v Apeldoorne s domácim Holandskom 1:4.

Po prvý raz od roku 2008 tak budú bojovať o udržanie sa v druhej lige. Švédky podľahli doma v Helsingborgu Švajčiarsku 1:3. Ich najlepšia hráčka Johanna Larssonová je 71. vo svetovom rebríčku WTA (66. vo štvorhre). Ďalšie patria až do tretej stovky: 227. Rebecca Petersonová, 231. Susanne Celiková, 254. Sofia Arvidssonová.

Konečne budeme hrať doma

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška bol s výsledkom žrebu spokojný. "Veľmi sa teším, že budeme hrať vo Fed Cupe konečne opäť doma. V tejto tímovej súťaži je domáce prostredie veľkou výhodou. Za posledný rok sme nemali šťastie na žreb a museli sme absolvovať ťažké zápasy vonku v Kanade a v Holandsku. Proti Švédkam budeme favoritom. Súper má vo svojom strede jednu dobrú hráčku Johannu Larssonovú, ktorá je vo svetovom rebríčku WTA na 71. mieste a v minulosti dosiahla úspešné výsledky. Ak však bude mať náš kapitán Matej Lipták k dispozícii naše najlepšie hráčky Dominiku Cibulkovú, Danielu Hantuchovu a Janu Čepelovú, verím, že uspejeme a udržíme sa v druhej svetovej skupine. Voľbu povrchu nechám na neho a na hráčky," povedal pre TASR Moška.

Aj trénerka slovenského fedcupového družstva Janette Husárová považuje Švédky za prijateľného súpera. "Je veľmi dôležité, že hráme doma a budeme si môcť zvoliť povrch. Švédsko je rebríčkovo podobný súper ako bolo Holandsko, tiež má len jednu hráčku vo svetovej stovke. Johanna Larssonová i Rebecca Petersonová sú dobré tenistky, no ani jedna z nich zasa nepatrí medzi top hráčky. To, na akom povrchu sa bude hrať, je téma pre hráčky a kapitána," povedala bývalá výborná deblistka a víťazka Fed Cupu z roku 2002.

Slovensko je ťažký súper

Švédskeho kapitána Larsa-Andersa Wahlgrena žreb príliš nepotešil. "Slovensko sú zrejme najťažším súperom, ktorého sme mohli dostať. V prvej svetovej stovke má päť hráčok. Fed Cup je však tímová súťaž, kde aj rebríčkovo nižšie postavené družstvo vždy má určitú šancu, hlavne barážové duely a zápasy regionálnych zón bývajú nevyspytateľné. Pre moje hráčky bude duel so Slovenskom veľkou výzvou a príležitosťou nabrať nové skúsenosti. Verím, že budú všetky zdravé a pripravené nastúpiť. Hoci budeme v pozícii outsidera, pokúsime sa vyhrať," povedal Wahlgren pre oficiálnu stránku Švédskej tenisovej federácie.

Žreb baráže o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie:

SLOVENSKO - Švédsko
Srbsko - Paraguaj
Japonsko - Bielorusko
Argentína - Španielsko

Žreb baráže o účasť vo svetovej skupine Pohára federácie:

Kanada - Rumunsko
Taliansko - USA
Poľsko - Švajčiarsko
Holandsko - Austrália

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Tenis

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.