Profiskaut tímu NHL hodnotí úspešný draft. Čakal, že kluby siahnu aj po tomto Slovákovi

Profiskaut tímu NHL hodnotí úspešný draft. Čakal, že kluby siahnu aj po tomto Slovákovi
Hala Montrealu Canadiens, kde sa koná NHL draft 2022. Zdroj: Graham Hughes/The Canadian Press via AP

Fantastický, neuveriteľný, nezabudnuteľný. O tohtoročnom vstupnom drafte do NHL môžeme zo slovenského pohľadu hovoriť len v superlatívoch, veď dve najvyššie pozície obsadili nádeje spod Tatier. S názormi o nezabudnuteľnom drafte sa stotožňuje aj jeden z profesionálnych skautov, ktorý však vzhľadom na povahu svojej práce musí zostať pod rúškom anonymity.  

„Je to fantastický úspech chlapcov a celého slovenského hokeja. Ktovie, či sa niečo takéto ešte niekedy zopakuje. Všetci však veríme, že toto je nový začiatok. V športe sa striedajú vlny silnejších a slabších generácií, užívajme si preto, že momentálne máme dôvod na radosť,“ povedal skaut tímu z Východnej konferencie pre TVNOVINY.sk.

Súvisiaci obsah

​Ako vysvetlil, určitý podiel na tomto úspechu majú aj členovia našej reprezentácie. „Generálny manažér Miroslav Šatan a tréner Craig Ramsay spravili veľmi dobrú robotu, keď sa nebáli dať priestor mladíkom ako Juraj Slafkovský, Šimon Nemec či Adam Sýkora. Samozrejme, že chceme mať čo najlepšie výsledky na svetovom šampionáte, ale nie za každú cenu. Kompetentní radšej dajú šancu mladým hráčom, aby ukázali, čo vedia. Tým, že idú na takýto veľký turnaj, dostanú chuť do ďalej práce, keďže následne majú NHL na dosah,“ ozrejmil skúsený odborník.

Ako Slafkovský, tak aj Nemec majú podľa neho veľkú šancu, aby už pôsobili v prvých tímoch. „Obaja sú na to pripravení, keďže už pôsobili medzi mužmi. Myslím si, že by si zaslúžili dostať priestor v Montreale, respektíve v New Jersey,“ nazdáva sa.

Súvisiaci obsah

​Tretím slovenským mladíkom, ktorý prešiel prvým kolo, bol Filip Mešár. „V jeho prípade by podľa mňa bolo rozumné, aby dostal príležitosť zosilnieť a zmužnieť niekde inde ako v NHL. Ak by ho nechali v profilige, mohol by sa zraniť, nedajbože aj dlhodobejšie, čo by zbrzdilo jeho vývoj. Viaceré manažmenty klubov sú veľmi rozumné a opatrné a nechcú chlapca zničiť. Možno sa situácia vyvinie tak, že mu dajú možnosť ukázať sa v desiatich zápasoch a následne ho pošlú do juniorky,“ priblížil.

Ďalším Slovákom, ktorý sezónu 2021/2022 odohral takmer celú medzi dospelými, je Adam Sýkora. „V prípade, ak by spolu s Mešárom museli ísť hrať opäť medzi juniorov, nečaká ich nič ľahké. Museli by tam pre svoje tímy vyhrávať zápasy, keďže by patrili k najlepším a najskúsenejším. Obzvlášť Filip ako prvokolový hráč sa bude musieť vyrovnať s obrovskými očakávaniami. Na druhej strane, ak by sa vrátili do Tipos extraligy, mali by síce dobré výsledky, ale nebol by tam na nich taký veľký tlak a zodpovednosť ťahať tím,“ vysvetlil.

Súvisiaci obsah

​Celkovo v Bell Centre, kde sa draft konal, zaznelo šesť slovenských nádejí, skaut však počítal ešte s jedným. „Brankár Rasťo Eliaš chytal dobre na Hlinka Gretzky Cupe. Pamätám si ho aj z pôsobenia z Košíc, kde sa javil veľmi dobre. Následne sa presunul do Severnej Ameriky, kde sa mu až tak nedarilo. Napriek tomu ma zaskočilo, že si ho nikto nevybral,“ skonštatoval. Eliaš sa napokon dočkal pozvánky do rozvojového kempu Toronta.

Skaut však nezostal prekvapený z toho, že výberom napokon prešiel aj Adam Žlnka, ktorý pre ťažké zranenie odohral v sezóne len desať duelov. „Videl som ho predošlé leto v Piešťanoch na Hlinka Gretzky Cupe, kde hral veľmi dobre. Hoci nehral niekoľko mesiacov, veril som, že prejde draftom. Po tom, ako sa presunul do zámoria, tamojší kolegovia zobrali na seba zodpovednosť a odporučili ho vedeniu Arizony. Je to veľký bojovník a dobrý hráč pre NHL,“ uzavrel skaut.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti