Skauta Haščáka šokoval najväčší Slafkovského konkurent: Svojím správaním ukázal, aký je nezrelý

Skauta Haščáka šokoval najväčší Slafkovského konkurent: Svojím správaním ukázal, aký je nezrelý
Draft NHL 2022 v Montreale.

Hoci od vstupného draftu do NHL ubehli už takmer dva týždne, v mnohých Slovákoch stále prevládajú pocity eufórie. Na najvyšších dvoch priečkach sa totiž umiestnili supertalenty spod Tatier – Juraj Slafkovský a Šimon Nemec.

Udalosť v Montreale na vlastnej koži zažil aj slovenský profesionálny skaut a syn legendy Oto Haščáka Marek Haščák. Niekdajší hokejista pracuje na tejto pozícii päť sezón v organizácii New Yorku Islanders. Hoci „ostrovania“ nevzali žiadneho mladíka zo Slovenska, draft si náramne užil. Potvrdzuje to v exkluzívnom rozhovore, ktorý poskytol pre TVNOVINY.sk.

Súvisiaci obsah

Slovensko bezprostredne po drafte zachvátila hokejová horúčka, aká bola atmosféra v montrealskom Bell Centre, keď po Slafkovskom prišiel na rad Nemec?

Bol som veľmi milo prekvapený. Všetci sme čakali, že obaja pôjdu veľmi vysoko. Lenže ruku na srdce, kto z nás očakával, že to skončí až takto? Tým, že som sedel s kolegami a vedením Islanders za jedným stolom, diali sa tieto historické chvíle doslova pár metrov odo mňa.

Aká bola odozva kolegov na tento úspech slovenského hokeja?

Tým, že dobre vedia, že ročníky 2004 a 2005 máme veľmi silné, boli po dlhých rokoch nadšení. Po Rusoch sme len druhou európskou krajinou, ktorá má na najvyšších dvoch priečkach svojich hráčov. Tento úspech za veľkou mlákou tiež považujú za akýsi nový začiatok slovenského hokeja. Skauti veria, že talentov bude pod Tatrami len pribúdať a budú môcť sem chodiť sa na nich pozerať. Pre Slovensko nemôže byť krajšia reklama.

Súvisiaci obsah

Utkvelo vám z tohto dňa ešte niečo v pamäti?

Nemilo ma svojim správaním prekvapil Shane Wright. Či už pohľady, ktoré adresoval predstaviteľom Montrealu, keď kráčal na pódium, a neskôr aj vyjadrenia, že klub spravil najväčšiu chybu v histórii organizácie a že ešte uvidia, ako sa zmýlili. Považujem to za nezrelé. Týmto ukázal, že nebol mentálne pripravený na to, aby sa stal jednotkou draftu.

Váš klub mal vysokú pozíciu, avšak tej sa zbavil trejdom počas draftu.

Všetko je v kompetencii generálneho manažéra. Mali sme výber v prvom kole na celkovej 13. pozícii. Prekvapilo nás, že dovtedy ešte boli k dispozícii severania Joakim Kemell a Jonathan Lekkerimäki. Ak by sme sa toho prvokolového výberu nezbavili, zrejme by sme po jednom z nich siahli.

Súvisiaci obsah

Napokon bol teda vašim najvyšším výberom až ten na 65. mieste. Len o dve pozície predtým váš rival New York Rangers zobral Adama Sýkoru.

Tesne predtým prišiel za mnou šéfskaut klubu s otázkou, či som stopercentne rozhodnutý, že by sme Adama zobrali. Odpovedal som mu, že jednoznačne áno. Žiaľ, už sme to nestihli. Veľkú zásluhu na tom, že Adam skončil v Rangers, však majú skauti Ján Gajdošík a môj otec, ktorí pracujú pre klub, hoci otec už končí. Neskromne si ale dovolím povedať, že aj vďaka nemu, ako členovi našej reprezentácie, ktorý bol tiež za to, aby sa Adam predstavil na MS, bol napokon na drafte takto vysoko.

Pozornosť sa už teraz upriamuje k budúcoročnému draftu. Ako tam vidíte slovenské šance?

Nielen ja, ale aj švédski kolegovia sú nadšení z Dalibora Dvorského. ktorý má obrovský potenciál. Určite je to ďalší slovenský diamant, ktorý môže pokojne atakovať pozíciu v prvej päťke. Zaujímavým menom je Samuel Honzek, ktorý sa ukazoval v dobrom svetle nielen v drese Trenčína, ale aj na šampionáte osemnástok B-kategórie. Veľmi sa mi páčil tiež Alex Čiernik zo Švédska, Ondrej Molnár v Nitre, zaujali ma aj Martin Mišiak z Nových Zámkov a Samuel Barcík zo Zvolena. Vo Fínsku pôsobil Maxim Štrbák, ktorý však už bude pôsobiť v zámorí. Opäť môžeme mať vyšší počet draftovaných hráčov. Verím, že sa im bude dariť čo najviac, aby sme boli takto spokojní aj o rok.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti