Má dvojnásobný rozpočet, ako prvý sa prebojoval medzi smotánku. Toto je súper Slovana

Ferencvaros
Zdroj: TASR/AP Photo/Mindaugas Kulbis

Súperom Slovana v druhom predkole Ligy majstrov je najznámejší maďarský futbalový klub Ferencváros Budapešť. Najúspešnejší tím maďarského futbalu má u našich južných susedov obrovskú fanúšikovskú základňu.

Ferencváros bol v medzivojnovom období jedným z najlepších futbalových klubov sveta. V minulosti však zažil aj náročné časy, kedy padol až do druhej ligy. V posledných rokoch sa však klub stabilizoval a podobne ako Slovan Bratislava získal štyri majstrovské tituly po sebe.

Nemalý podiel na úspechoch Ferencvárosu má aj premiér Viktor Orbán, ktorý je futbalovým nadšencom. Futbal premiér využíva na budovanie národnej identity. Na podporu tohto športu vynakladá značné množstvo štátnych financií. Nový štadión dnešného súpera slovenského šampióna, Groupama Aréna, bol postavený v roku 2014 za 63 miliónov eur.

Ferencváros disponuje približne dvonásobným rozpočtom v porovnaní so slovenským majstrom. „Odhady sa pohybujú od 25 do 37 miliónov eur. Záleží aj na tom, či sa klub dostane do Ligy majstrov, Európskej ligy alebo Európskej konferenčnej ligy,“ uviedol Gergely Marosi, prispievateľ portálu Sport24.hu v rozhovore pre Denník N. Slovan pri tom disponuje rozpočtom medzi desiatimi až pätnástimi miliónmi eur.

Okrem štátnej podpory sa však futbalovému klubu aj veľmi darí a dokáže svojimi výsledkami lákať veľkých sponzorov. „Futbalovému tímu sa však zároveň aj veľmi darí, preto dokáže sám zarábať a lákať veľkých sponzorov. Má najväčšiu návštevnosť a najviac peňazí zo vstupeniek a z predaja reklamných predmetov v krajine a aj peniaze z európskych pohárov. Povedal by som, že štát zohral rolu v konsolidácii klubu, ale samotný futbalový tím je vďaka svojim úspechom stabilný aj bez zásahov štátu,“ dodal v rozhovore Marosi.

Na domácej scéne dominuje

Ako sme už spomenuli, Ferencváros získal v posledných štyroch sezónach maďarský titul. V minulom ročníku získal tím z hlavného mesta 71 bodov s bilanciou 22 výhier, päť remíz a šesť prehier a jednoznačne tak ovládol najvyššiu súťaž.

Naposledy v sezóne 2017/2018 sa z majstrovského titulu v Maďarsku tešil iný tím. Vtedy skončil Ferencváros druhý s dvojbodovou stratou na MOL Fehervar.

Pravidelný účastník európskych pohárov

Ferencváros je vďaka svojej dominancii na domácej scéne pravidelným účastníkom predkôl európskych pohárových súťaží. V sezóne 2020/2021 sa najslávnejší maďarský klub kvalifikoval do skupinovej fázy Ligy majstrov, kde v konkurencii Barcelony, Juventusu a Dinama Kyjev obsadil s jedným bodom poslednú priečku. Predtým sa mu do skupinovej fázy naprestížnejšej klubovej futbalovej súťaže podarilo preniknúť naposledy v sezóne 1995/1996, vôbec ako prvému klubu z Maďarska.

Úspešnejší je klub v posledných rokoch so snahou preniknúť do skupinovej fázy Európskej ligy. Do tejto súťaže sa kvalifikoval v sezóne 2019/2020, kedy obsadil tretie miesto a o dva roky neskôr, keď skončil v skupine na poslednom štvrtom mieste.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti