Uvidíme na šampionáte Slafkovského a spol a kto má istú účasť? Odpovedal nám tréner dvadsiatky Feneš

Uvidíme na šampionáte Slafkovského a spol a kto má istú účasť? Odpovedal nám tréner dvadsiatky Feneš
Ivan Feneš. Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Ešte poriadne neodznela eufória z nedávneho vstupného draftu do NHL, ktorý bol pre slovenský hokej najúspešnejší v histórii, a fanúšikovia sa už postupne začínajú koncentrovať na blížiace sa majstrovstvá sveta do 20 rokov.

Turnaj tejto vekovej kategórie sa pôvodne uskutočnil už tradične na prelome rokov, avšak pre nekontrolovateľné šírenie ochorenia COVID-19 ho museli predčasne zrušiť. Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) následne rozhodla, že najlepšie juniorské výbery sveta si to rozdajú nanovo od 9. augusta v kanadskom Edmontone.

Súvisiaci obsah

​Na šampionát sa zodpovedne pripravuje aj slovenský tím, ktorý sa aktuálne nachádza v Poprade. Pri tejto príležitosti sme oslovili trénera tímu do 20 rokov Ivana Feneša, ktorý nám poskytol exkluzívny rozhovor.

V pondelok ste začali záverečnú fázu prípravy na preložený juniorský šampionát. Ako hodnotíte doterajší priebeh prípravy?

Veľmi milo ma prekvapilo, ako chlapci prišli pripravení a dobre naladení. Tréningy majú svoju kvalitu a vidno, že šampionát je doslova predo dvermi. Keď si zoberieme do úvahy, akí hráči ešte môžu prísť, môže sa nám podariť zložiť veľmi slušný tím.

V stredu ste odohrali modelovaný zápas s reprezentačnou osemnástkou. Dostali príležitosť ukázať sa všetci 36 hráči, ktorí sú aktuálne v tíme?

Nie. Hráči, ktorých už dobre poznáme a ktorí majú jeden či dva šampionáty za sebou, dostali voľno a len si zatrénovali. Celkovo malo voľno dvanásť chalanov.

Súvisiaci obsah

V menoslove hráčov, ktorí sú v príprave na blížiaci sa turnaj, však od začiatku absentuje jeden z najskúsenejších obrancov Marko Stacha. Aký je dôvod?

Má vážnejšie zranenie chrbta, ktoré ho pripravilo o účasť na MSJ. Žiaľ, turnaja sa na sto percent nezúčastní.

V Poprade tiež absentuje dvojica Samuel Kňažko a Jakub Demek. Prvý je bronzový medailista zo ZOH v Pekingu a druhému sa darilo v zámorskej juniorke. Ako to s nimi vyzerá?

V prípade Jakuba to je na dobrej ceste, Vegas (vlastní na neho práva – pozn. red.) mu dalo súhlas na účinkovanie na MSJ. Počas sezóny utrpel nejaké drobné zranenie a Vegas si chcú ešte stopercentne overiť, či bude zdravotne naozaj v poriadku. On sám sa však cíti byť v dobrej forme a ak sa nič neočakávané neudeje, tak sa v pondelok (25. 7.) pripojí k nám. Samo Kňažko mal miernejší problém so zápästím, takže uvidíme, ako sa jeho stav bude vyvíjať. V tomto prípade by malo byť jasnejšie do pondelka.

V súčasnosti máte k dispozícii štyroch gólmanov, a to ešte medzi nimi nefiguruje Rastislav Eliaš z ospevovaného ročníka 2004, ktorý dostal pozvánku na rozvojový kemp Toronta. Aká je jeho situácia?

V uplynulej sezóne podával v drese reprezentačnej osemnástky skvelé výkony, či už na minuloročnom Hlinka Gretzky Cupe alebo na aprílovom šampionáte B-kategórie. V jeho prípade je veľká šanca, že sa na svetový šampionát do 20 rokov dostane. Aj on sa k nám pripojí v pondelok. Očakávame, že vytvorí dobrý brankársky tandem so Šimonom Latkóczym.

Súvisiaci obsah

Pred pár dňami vyšla informácia, že do prípravy sa nezapojili útočníci Maroš Jedlička a Martin Chromiak, ktorí mali byť ťahúňmi mužstva. Skúste nám priblížiť ich absenciu.

S oboma sme v kontakte. Maroš nehral už od apríla, keď si poranil väzy v kolene. Martin mal taktiež zdravotnú nepríjemnosť. Je potešiteľné, že u oboch sa stav extrémne dobre zlepšuje. Uvidíme, do akej miery to ovplyvní ich účasť na MSJ. Sami musia cítiť, že sú na ne úplne pripravení a pokiaľ to tak nebude, žiaľ, nebudú môcť ísť. Aj toto je otázka najbližších dní.

V stredu sa k tímu pripojila dvojica draftovaných hráčov Adam Sýkora a Servác Petrovský, znamená to s určitosťou ich účasť na majstrovstvách?

Momentálne to ešte nevieme povedať na sto percent, hoci rokovania s ich klubmi sú na dobrej ceste. Ako Adam, tak aj Servác mali záujem sa k nám pripojiť, takže zatiaľ sú s nami a trénujú.

Súvisiaci obsah

​​Verejnosť s napätím očakáva verdikt v prípade možnej účasti Juraja Slafkovského, Šimona Nemca a Filipa Mešára. Nastal v ich prípade posun?

Domnievam sa, že aj tu budú mať hlavné slovo ich kluby, teda Montreal a New Jersey. Tieto rokovania si zobral na starosti Miroslav Šatan (prezident SZĽH a generálny manažér seniorskej reprezentácie – pozn. red.), ktorí už absolvoval so zástupcami oboch organizácií niekoľko telefonátov. Stále čakáme na oficiálne vyjadrenia spomenutých tímov.

Dá sa povedať, kedy by v tejto otázke mohlo byť jasno?

Som presvedčený, že do konca tohto týždňa. Máme veľký záujem o to, aby sme dovtedy vedeli, na čom sme. Do pondelka by sme totiž chceli mať uzavretú širšiu nomináciu 25 hráčov v poli, plus troch brankárov.

Súvisiaci obsah

Súčasťou vášho tímu sú aj dvaja hráči ročníka 2005, Maxim Štrbák a Dalibor Dvorský, ktorí sú ešte vekovo oprávnení štartovať aj za výber do 18 rokov. Ten čoskoro čaká prestížny Hlinka Gretzky Cup. Ponecháte si ich alebo poputujú trénerovi mladšieho výberu Tiborovi Tartaľovi?

V ich prípade som rozhodnúť musel ja. Obaja chalani s nami pocestujú na majstrovstvá sveta do 20 rokov. V aktuálnom období, v akom sa nachádzajú prípravy, tak je zo športového hľadiska nezmysel, aby absolvovali dva takéto náročné turnaje po sebe. Čaká ich náročná sezóna a tím do 18 rokov ich bude prioritne potrebovať o rok na svetovom šampionáte.  

Aký je váš program do začiatku turnaja?

Vo štvrtok a v piatok nás čakajú dva modelované zápasy medzi sebou, po ktorých musíme spraviť záverečnú nomináciu. Budúci týždeň ešte zostaneme v Poprade, kde ešte šesť dní budeme tvrdo trénovať a venovať sa na ľade špeciálnym situáciám, ktoré budú na MSJ rozhodujúce. Po dni voľna sa 1. augusta stretneme v Bratislave, kde si zatrénujeme a o deň neskôr už odlietame do Kanady.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti