Šport

Zuzulová "rutinérsky" druhá, je už v TOP 10 renkingu

Veronika Velez Zuzulová (vľavo)s Mikaelou Shiffrinovou a Šárkou Strachovou na stupni víťazov.
Zdroj: TASR

Lepšia bola iba Američanka.

Lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová obsadila v nedeľňajšom slalome Svetového pohára druhé miesto a dostala sa tak v seriáli už v 17-tych pretekoch na pódium. V slovinskom Maribore vyhrala suverénne Američanka Mikaela Shiffrinová, Petra Vlhová na ceste za dobrým výsledkom v závere druhej jazdy vypadla. 

Čerstvá dvojnásobná majsterka sveta zdolala slovenskú slalomársku hviezdu s náskokom 1,03 s, ale z vedúcej pozície musela odolávať jej tlaku, lebo Velez-Zuzulová z 8. priečky zmietla všetky súperky pred ňou.

Iba 19-ročná Shiffrinová, ktorá je aj olympijská šampiónka a víťazka slalomového SP, však zachovala pokoj a hoci na Veroniku stratila takmer 3 desatiny, v podstate jasne triumfovala. tretia skončila nedávna bronzová medailistka z MS Šárka Strachová z Česka, ktorá zaostala ďalšie dve stotinky.

1. kolo

Velez-Zuzulová sa v 1. kole vydala na trať s číslom 12 a ešte pred polovicou svahu sa dostala do jednej z bránok neskoro.

Na pomerne jednoduchom profile tradičného kopca SP to znamenalo okamžitú obrovskú stratu na takmer dokonalý výkon líderky (8. čas, +1,32 s) a relatívne vysoké manko na ostatnú konkurenciu, od pódia ju delilo 51 stotín.

Vlhová so štartovým číslom 31 pristála na 29. priečke (+2,67 s) a do druhej jazdy si vzala výhodnú štartovú pozíciu číslo 2. 

2. kolo

Lenže iba 19-ročná Slovenka nezvládla záver druhého kola, keď oba medzičasy ju posúvali vysoko, v konečnom dôsledku by sa zmestila do prvej dvadsiatky. Potom ju v jednom z oblúkov vyhodilo hlboko mimo stopy a hoci ešte vošla do ďalšej bránky, následná snaha o korekciu ju vyhodila úplne mimo hry. Hoci jazdu s návratom na miesto chyby ešte dokončila, je čas bol mimo povoleného limitu straty a následne ju diskvalifikovali. 

Naopak, 30-ročná Velez-Zuzulová predviedla rutinérsku druhú jazdu, v ktorej na začiatku i na konci v priamych úsekoch skvele tempovala a v strednej časti išla takticky. V zatvorených bránkach bolo treba na rozbitom povrchu dávať väčší pozor na odskoky sklznice, čo Slovenka parádne zvládla, na rozdiel napríklad od Tiny Mazeovej, ktorá vypadla a domáca matadorka ako vedúca žena SP nedokončila cez víkend v Maribore ani jednu súťaž. Stále je síce na čele celkovej klasifikácie, ale len o 84 bodov pred Rakúšankou Annou Fenningerovou.

Zdroj: facebook.com/Veronika Velez-Zuzulová

V poradí slalomu Shiffrinová (479 b.) predstihla Švédku Fridu Hansdotterovú (449), Velez-Zuzulová poskočila so 163 bodmi zo 16-tej na 10-tu priečku. V slalomovom renkingu pre štartovú listinu SP je však už deviata a ak sa jej bude dariť 14. marca aj vo švédskom Aare, na finálový slalom vo francúzskom Meribeli (21. marca) by ju mohli žrebovať opäť v elitnej sedmičke.

Úspechy Veroniky v SP

V Maribore sa slovenskej lyžiarke podarilo vyšplhať sa druhýkrát na druhý stupienok, celkovo na ňom stála osemkrát, z toho 7-krát v slalomne a raz v paralelnom slalome.

Práve mestské preteky v Moskve (2. miesto) a predtým v Mníchove (1. miesto) boli jej predchádzajúcimi pódiovými zážitkami v SP.

V klasickej slalomovej súťaži sa táto jej radosť datovala naposledy pred viac ako dvoma rokmi 29. decembra 2012, keď v rakúskom Semmeringu slávila svoj prvý triumf kariéry v SP. 

Výsledky slalomu SP v Maribore

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:39,12 min.
2. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) +1,03
3. Šárka Strachová (ČR) +1,05
4. Nina Lösethová (Nór.) +1,17
5. Lena Dürrová (Nem.) +1,22
6. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,25
7. Kathrin Zettelová (Rak.) +1,33
8. Bernadette Schildová (Rak.) +1,40
9. Frida Hansdotterová (Švéd.) +1,55
10. Charlotta Säfvenbergová (Švéd.) +1,72
... Petra VLHOVÁ diskvalifikovaná v 2. kole.

Celkové poradie SP (po 22 súťažiach)

1. Tina Mazeová (Slovin.) 985 b.
2. Anna Fenningerová (Rak.) 901
3. Shiffrinová 750
4. Lindsey Vonnová (USA) 646
5. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 533
6. Kathrin Zettelová (Rak.) 526
...33. VELEZ-ZUZULOVÁ 163
78. VLHOVÁ 27

Slalom (7)
1. Shiffrinová 479
2. Hansdotterová 449
3. Mazeová 374
4. Zettelová 316
5. Strachová 271
6. Maria Pietilä-Holmnerová (Švéd.) 269
... 10. VELEZ-ZUZULOVÁ 163
32. VLHOVÁ 27.        

   

MARIBOR/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.