Suverén Duplantis sa stal majstrom sveta v skoku o žrdi v novom svetovom rekorde

Suverén Duplantis sa stal majstrom sveta v skoku o žrdi v novom svetovom rekorde
Švédsky skokan o žrdi Armand Duplantis (uprostred) sa stal majstrom sveta v novom svetovom rekorde 621 cm na atletických MS v americkom Eugene 24. júla 2022. Zdroj: TASR/AP/Gregory Bull

Švédsky skokan o žrdi Armand Duplantis sa stal majstrom sveta v novom svetovom rekorde 621 cm. Na šampionáte v americkom Eugene prekonal o centimeter svoje doterajšie maximum z marcových halových MS v Belehrade. Úradujúci olympijský víťaz i majster Európy skompletizoval zlatú zbierku z vrcholných podujatí. Striebro získal domáci Christopher Nilsen a tretí bol Ernest John Obiena (obaja 594 cm), ktorý bronzom vybojoval historicky prvú medailu pre Filipíny na atletických MS.

Dvadsaťdvaročný Duplantis začal na výške 570, na 587 potreboval dva pokusy a potom bez problémov skočil 600 aj 606 cm, čím pokoril rekord šampionátov Austrálčana Dmitriho Markova z Edmontonu 2001. Prvý pokus na 621 mu ešte nevyšiel, ale druhým už triumfálne na radosť burácajúceho publika uzavrel celé MS.

„Je to skvelé, nemôžem sa sťažovať. Na rekord som až tak nemyslel, väčšinou to mám niekde vzadu v mysli, ale teraz som sa naozaj sústredil na to, aby som zvíťazil. Nesmierne som túžil po zlate, bola to medaila, ktorá mi chýbala. Keď som sa už dostal na tú výšku, všetko do seba zapadlo. Veľmi rád súťažím v Eugene, je radosť byť tu,“ povedal pre agentúru AFP rodák z USA, ktorý získal v Dauhe 2019 striebro. Stanovil svoj piaty svetový rekord, tretí tento rok.

Nilsen i Obiena dosiahli zhodne 594 cm, v prospech Američana hovoril nižší počet pokusov. Obiena však k bronzu pridal aj kontinentálny rekord. Olympijskí víťazi Thiago Braz z Brazílie (Rio de Janeiro 2016) a Francúz Renaud Lavillenie (Londýn 2012) skončili na 587 cm a obsadili štvrtú a piatu priečku.

muži - žrď:

1. Armand Duplantis (Švéd.) 621 cm, 2. Christopher Nilsen (USA) 594, 3. Ernest John Obiena (Fil.) 594 - kontinentálny rekord, 4. Thiago Braz (Braz.) 587, 5. Renaud Lavillenie (Fr.) 587, Oleg Zernikel 587, 7. Bo Kanda Lita Baehre (obaja Nem.) 587, 8. Ersu Sasma (Tur.) 580, 9. Pal Haugen Lillefosse 580, 10. Sondre Guttormsen (obaja Nór.) 570

TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Atletika

Dôležité udalosti