Šport

Armstronga pri dopingu kryla samotná medzinárodná cyklistická únia

Američan Lance Armstrong
Američan Lance Armstrong Zdroj: TASR

Prišla s tým správa vypracovaná Nezávislou cyklistickou reformnou komisiou.

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) v pondelok zverejnila prvú rozsiahlu správu Nezávislej cyklistickej reformnej komisie (CIRC), ktorá okrem iného na 227 stranách potvrdzuje krytie dopingu bývalého amerického cyklistu Lancea Armstronga zo strany niekdajšieho vedenia UCI. Komisia zároveň konštatovala, že doping je v cyklistike stále rozšíreným nástrojom na vylepšenie výkonnosti.

Podľa CIRC, ktorá sa usiluje o celkové napravenie obrazu cyklistiky v očiach verejnosti, chcela UCI prostredníctvom Armstronga spopularizovať tento šport, aj za cenu tichej akceptácie jeho dopingových praktík.

"UCI brala Armstronga ako popovú hviezdu, jazdca so štatútom celebrity, ktorý robil cyklistiku atraktívnejšou. Prišiel navyše v perfektnom čase," pripomenula komisia obdobie, keď cyklistika potrebovala superstar po Tour de France 1998, ktorá bola opradená dopingovými škandálmi. Armstrong, ktorý sa vracal na scénu po úspešnom boji s rakovinou, bol podľa CIRC ideálnym adeptom.

UCI privierala oči

V roku 1999 Texasan získal prvý zo svojich siedmich titulov na TdF. Práve vtedy počas najslávnejších etapových pretekov sveta ho prvýkrát pozitívne testovali na kortikosteroid, medikament, na ktorého užívanie nemal oprávnenie. Podľa zverejnenej správy UCI vtedy privrela oči, aby problém vyriešila, keď akceptovala spätne datovaný lekársky predpis.

"Dopustili sa tak závažného porušenia svojich povinností, medzi ktoré patrí, že majú riadiť šport korektne," zdôraznila CIRC v správe, z ktorej v pondelok citovali svetové agentúry.
UCI, počas Armstrongovej éry vedená Heinom Verbruggenom a následne Patom McQuaidom, nesie podľa správy obrovský diel viny na tom, akým nedôveryhodným športom sa cyklistika stala.

Únia vraj dobre vedela, že v 90-tych rokoch bol doping v cyklistike všadeprítomný a cestnú cyklistiku zamorilo EPO. UCI to tolerovala a doping videla ako problém, až keď ohrozoval zdravie jazdcov. "Prenasledovanie podvodníkov bolo vnímané ako hon na čarodejnice, ktorý by mohol poškodiť povesť cyklistiky i jej imidž," uvádza sa v správe CIRC.

90 percent cyklistov vraj dopuje

Trojčlenný tím nezávislej komisie neprichádza so žiadnymi konkrétnymi odhaleniami, ale domnieva sa, že aj v dnešnej cyklistike je doping rozšírený. Nemenovaný svedok, označovaný ako dôveryhodný, odhadol, že približne 90 percent jazdcov dopuje a "tri až štyri špičkové stajne majú všeobecne rozšírenú povesť podvodníkov". CIRC v rámci vyšetrovania preverila dokopy 174 svedkov, medzi nimi aj veľké mená dopingových hriešnikov a súčasných funkcionárov ako Alexander Vinokurov či Bjarne Riis, ale i samotný Armstrong a víťaz Tour de France 2013 Chris Froome.

Podľa CIRC pomáhajú s dopingom jazdcov aj takzvaní dopingoví lekári, pričom sa to deje mimo kontroly tímov. Jazdci sa údajne adaptovali na vylepšené metódy a testovanie dopingu, užívajú mikrodávky, aby sa vyhli odhaleniu, hoci tak môžu vylepšiť svoj výkon o 3 až 5 percent.

Komisiu založili v januári po aktivite samotného vedenia UCI na čele s Brianom Cooksonom, ktorý sa stal prezidentom v septembri 2013. CIRC má za úlohy vyšetrovať problémy, ktorým UCI v minulosti čelila.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.