Slafkovský môže byť prvý Slovák v NHL s diakritikou na drese

Slafkovský môže byť prvý Slovák v NHL s diakritikou na drese
Juraj Slafkovský pózuje s pukom v drese Montrealu, ktoré si ho vybralo ako jednotku v drafte NHL 2022. Zdroj: Profimedia.sk

Juraj Slafkovský môže byť prvý slovenský hokejista v ére samostatnosti s diakritikou na drese NHL. Klub Montreal Canadiens, ktorý ho nedávno draftoval ako celkovú jednotku, viackrát prezentoval jeho dres s číslom 20 a menovkou, v ktorej nechýba písmeno "ý" s dĺžňom. Žiadny iný slovenský hráč v samostatnej histórii doteraz nemal v NHL menovku s diakritickými znamienkami.

„S klubom sme sa o tejto téme nerozprávali, ale všimol som si, že menovku na dresoch mi vyrobili s dlhým 'ý'. Netrval som na tom, ale budem rád, ak budem mať na drese správne napísané priezvisko," uviedol Slafkovský pre TASR. 

Montreal mu pripravil dres s diakritikou v priezvisku už na drafte a menovku mal správne napísanú aj počas následného rozvojového kempu Canadiens. Klub medzičasom informoval, že Slafkovský bude hrať s číslom 20 (v kempe mal 60) a podložil to aj videom z výroby dresu, na ktorom je okrem nového čísla aj menovka "Slafkovský". Zaujímavosťou je, že ďalší slovenský útočník Filip Mešár, ktorého si Canadiens vybrali z 26. miesta, mal na tohtoročnom drafte aj v následnom kempe dres bez diakritiky – Mesar. 

Slafkovský nebude prvým hráčom Montrealu s diakritikou. V roku 2013 si správnu menovku presadil aj kanadský útočník Daniel Brire. Kluby NHL dlhodobo neuvádzali na dresoch diakritiku v menovkách hráčov, no v nedávnej minulosti došlo k viacerým výnimkám. 

Nemecký útočník Tim Stützle požiadal klub Ottawa Senators o správne napísanie priezviska aj s germánskou prehláskou "ü". Klub mu vyšiel v ústrety a rovnako tak aj fanúšikom, ktorí si už kúpili jeho dresy s menovkou "Stuetzle" a tieto im bezplatne vymenil. So žiadosťou o diakritiku na dresoch uspeli aj Nils Höglander vo Vancouveri, fínsky brankár Veini Vehviläinen v Toronte, ale aj Česi David Kämpf či brankár Petr Mrázek. Správnu menovku má aj jednotka draftu 2020 Alexis Lafrenire z New Yorku Rangers.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti