Šport

Majsterkami sveta sú Nemky, naše kvarteto na chvoste

Biatlonistka Jana Gereková.
Zdroj: TASR

Gereková, Fialková, Poliaková a Chrapánová na víťazky stratili vyše päť minút.

Štafeta Nemiek v zložení Franziska Hildebrandová, Franziska Preussová, Vanessa Hinzová, Laura Dahlmeierová) si vybojovala titul majsteriek sveta.

Na 4x6 km trati vo fínskom Kontiolahti akoby mali na trati krídla, na strelnici len šesťkrát dobíjali a ich náskok bol jednoznačný. O striebro bojovali dve a lepšia z dvojice Dorinová Habertová a Wiererová bola Francúzka Habertová (+1:00,3), tretia priečka patrila Taliankám (+1:06,1).

Slovenské kvarteto v zložení Paulína Fialková, Jana Gereková, Terézia Poliaková a Martina Chrapánová finišovalo na 19. mieste so stratou 5:18,7 min.

Titul spred dvoch rokov v Novom Měste na Morave patril Nórkam, tentoraz však k favoritkám ani zďaleka nepatrili. Viac sa medzi 25 štartujúcimi dôverovalo vicemajsterkám sveta, olympijským víťazkám v Soči Ukrajinkám a najmä Češkám, ktoré sa v Kontiolahti už radovali zo zlata v mix štafetách. V tejto sezóne bol ich výsledkový záber pozoruhodný, v každých z piatich pretekov dotiahli úsilie na medailový stupeň, z toho trikrát zvíťazili, vrátane generálky na MS v Holmenkollene. Okrem nich sa podarilo zvíťaziť už len dvakrát Nemkám. 

Zdroj: TASR

Slovenská štafeta cez sezónne úskalia prechádzala so širokým rozptylom od 10-teho cez 17. miesto, v Anterselve však po strate jedného okruhu do cieľa nedobehla, rovnako ako predtým v Ruhpoldingu, Oberhofe a ak sa by v Kontiolahti zmestila do top ten, bola by spokojná.

Úvodný úsek pre Slovenky dobre nedopadol

Fialková (bilancia 1 tr. okr.+3 dobíjania, 0+3) musela ísť po 'ležke' na trestný okruh a ocitla sa až na poslednom 25. mieste. Janu Gerekovú poslala na trať na 24. mieste s hrozivým odstupom 1:47,7 min za najrýchlejšími Poľkami, keď ako jediná si odtrpela trestný okruh.

Gerekovej (0+0, 0+3) bezchybná 'ležka' veľký posun v priebežnom poradí nevyvolala, z takmer dvojminútovej straty len nepatrne ukrojila, v 'stojke' trikrát dobíjala a dobehnuté zasa stratila. Po polovici pretekov viedli Talianky pred Češkami a Nemkami, 19. sa snažilo Slovensko (+2:10,6).

Tretí úsek zveľaďovala Terézia Poliaková (0+2, 0+1) pridala ďalšie tri dobíjania a otázne bolo, či vôbec dobehnú Slovenky do cieľa a nestratia jeden okruh. Na čele sa nedarilo Češkám, keď Landová si taktiež zakrúžila a medaila sa pre ne vzdialila.

Zdroj: TASR

Do záverečného úseku vbehla na prvom mieste Nemka Dahlmeierová so sľubným polminútovým náskokom pred Ruskou Šumilovovou, minútu dobiehala Talianka Wiererová, na 17. mieste Chrapánová takmer trojminútovú (+2:53,7).

Dahlmeireovej náskok narástol na minútový po streľbe ležmo, Chrapánová sa zasa nevyhla trestnému okruhu a bolo zrejmé, že Slovenky dopadnú veľmi zle. Nemky sa mohli po záverečnej 'stojke' oddávať zlatému opojeniu a trvalo celú minútu, keď sa zo striebra tešili Francúzky. 

Výsledky štafety žien na 4x6 km

1. Nemecko (Franziska Hildebrandová, Franziska Preussová, Vanessa Hinzová, Laura Dahlmeierová) 1:11,54,6 (0+6)
2. Francúzsko (Anais Bescondová, Enora Latuillereová, Justine Braisazová, Marie Dorinová Habertová) +1:00,3 (1+9)
3. Taliansko (Lisa Vittozziová, Karin Oberhoferová, Nicole Gontierová, Dorothea Wiererová) 1:06,1 (0+9)
4. Rusko 1:16,8 (0+7)
5. Nórsko 1:24,6 (0+10)
6. Ukrajina (1:42,5 1+9), ...
19. Slovensko (Paulína Fialková, Jana Gereková, Terézia Poliaková, Martina Chrapánová) 5:18,7 (2+16)

KONTIOLAHTI/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.