Šport

Skvelá Zuzulová si v slalome vybojovala 2. miesto

Veronika Velez - Zuzulová na trati prvého kola slalomu žien Svetového pohára vo Švédskom Aare.
Veronika Velez - Zuzulová na trati prvého kola slalomu žien Svetového pohára vo Švédskom Aare. Zdroj: TASR

Bodovala aj Petra Vlhová na 24. mieste.

Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová dosiahla v sobotu svoje 18. pódiové umiestnenie v pretekoch Svetového pohára. V slalome vo švédskom Aare skončila na druhom mieste za suverénnou Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Ziskom 7 bodov zabrala aj Petra Vlhová na 24. mieste.

Iba 20-ročná Shiffrinová vyhrala po súťaži na MS aj druhý slalom SP po vrcholnom podujatí a potvrdila, že nemá momentálne konkurenciu. Vo všetkých troch prípadoch jej spoločnosť na bronzovom stupienku robila Češka Šárka Strachová, Velez-Zuzulová bola na MS štvrtá, ale potom v oboch pretekoch seriálu druhá. Kým pred tromi týždňami v Maribore stratila na superhviezdu sekundu a 5 stotín, teraz v Aare 1,41 s. Strachová sa však na tretej priečke nezmestila ani do dvoch sekúnd, jej manko narástlo na 2,15 s. Vlhová stratila 4,12 s, do druhého kola postúpila z 25. priečky (+3,04). 

Priebeh súťaže 

1. kolo

Američanka bola podľa očakávania najrýchlejšia už v 1. kole, pred Strachovou si vypracovala 89-stotinový náskok, Velez-Zuzulová stratila o tri stotinky viac (+0,92 s). Pritom prvé dva medzičasy 31-ročnú rutinérku hustých bránok radili jasne na druhé miesto a keďže bez zaváhania prešla "slepú" vertikálu i bránky v naklonenej časti svahu, zdalo sa, že sa zmestí po polsekundovej straty. Lenže v spodnej tretine mala v zatvorenejších oblúkoch dve malé chybičky a stratila trochu času, aj tak však so štartovým číslom 14 predviedla skvelý výkon. Prvé štartové čísla boli v odmäkových podmienkach jasnou výhodou a z piatich štartujúcich pred Velez-Zuzulovou sa štyri zaradili na koniec klasifikácie, jedna vypadla. Práve po dojazde pätnástky súťaž prerušili na viac ako štvrťhodinu, lebo bolo treba upraviť zničený povrch trate.   

2. kolo

Shiffrinová aj v druhej jazde predviedla najväčšiu dravosť, hoci mininálne vizuálne jej konkurovala slovenská slalomárska hviezda. Velez-Zuzulová dosiahla tentoraz druhý čas kola a bola podobne ako Shiffrinová osobitnou kategóriou súťaže. Predviedla totálne stabilnú a agilnú jazdu, precízny rytmus a nebolo badať ani náznak zaváhania. V hornej polovici bola dokonca výrazne rýchlejšia ako Američanka,  predsa to však na ňu napokon nestačilo.

"V druhom kole som vnímala na prvom medzičase moderátora, že povedal čosi, že som spomalila. Tak mi nezostávalo nič iné ako dupnúť na to. Aj takto sa potvrdilo, že som pred druhými jazdami trochu nervózna z veľkých náskokov. Keď vediem o pár stotín, nezostáva mi nič iné ako atakovať. Ak mám veľký náskok, špekulujem, ako ísť. Pre niektoré svahy mám slabosť a keď prídem do strediska, tak sa cítim ako ryba vo vode. Tu v Aare mi všetko štimuje," vyznala sa na tlačovej konferencii víťazka súťaže.

Velez-Zuzulová sa v celkovom poradí slalomu posunula z 10. na 8. priečku, ale v renkingu pre štartovú listinu SP je už siedma a na finálovú súťaž v Meribeli ju budú žrebovať v elitnej skupine. "Plním si ciele a je to ako sen. Prežívam nádherné obdobie. Moje sebavedomie rastie a rastie," citujú Zuzulovej tlačovkové slova  reportéri svetových agentúr. Slovenka sa v Aare postavila už deviatykrát na druhý stupienok v pretekoch SP, z toho siedmykrát v slalome, raz to bolo v paralelnom slalome.    

Výsledky slalomu SP v Aare:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:44,56 min.
2. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) +1,41 s
3. Šárka Strachová (ČR) +2,15
4. Nastasia Noensová (Fr.) +2,24
5. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +2,30
6. Frida Hansdotterová (Švéd.) +2,54
7. Wendy Holdenerová (Švaj.) +2,58
8. Carmen Thalmannová (Rak.) +2,93
9. Anna Swenn-Larssonová (Švéd.) a Bernadette Schildová (Rak.) +3,02
...
24. Petra VLHOVÁ (SR) +4,12.

Celkové poradie SP (po 28 z 32 súťaží):

1. Anna Fenningerová (Rak.) 1341 b.
2. Tina Mazeová (Slovin.) 1311
3. Shiffrinová 900
4. Lindsey Vonnová (USA) 842
5. Kathrin Zettelová (Rak.) 622
6. Lara Gutová (Švaj.) 594
...
29. VELEZ-ZUZULOVÁ 243,
81. VLHOVÁ 34

Slalom (8 z 9):

1. Shiffrinová 579
2. Hansdotterová 489
3. Mazeová 389
4. Zettelová 332
5. Strachová 331
6. Maria Pietilä-Holmnerová (Švéd.) 287
...
8. VELEZ-ZUZULOVÁ 243
33. VLHOVÁ 34

AARE/TASR - akualizácia

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.