Parma zbankrotovala, hrajú tam aj dvaja Slováci

Futbalová lopta v bráne

Pre katastrofálnu finančnú situáciu Parma neodohrala ani dva ligové duely proti Udinese a Janovu.

Taliansky súd vo štvrtok vyhlásil bankrot futbalového klubu FC Parma, ktorého dlhy sa podľa odhadov vyšplhali na viac ako 200 miliónov eur. Informovala o tom agentúra AP.

Štvrtkové vypočúvanie v Parme trvalo iba desať minút, majiteľ a zároveň prezident Giampietro Manenti sa na ňom nezúčastnil, keďže v uplynulých dňoch ho zatkla polícia. Spolu s ďalšími 21 osobami čelí obvineniu z prania špinavých peňazí a sprenevery.

"Hovorili sme už so zamestnancami klubu, stretnutie s tímom je naplánované popoludní na neskoršiu hodinu. Budeme sa však snažiť udržať skutočné hodnoty tohto klubu, lepšie povedané jej zamestnancov a hráčov. Toto je neobvyklá situácia, ale verím, že nedeľňajší duel proti Turínu odohráme," vyhlásil Osvaldo Riccobene, člen audítorskej rady.

Klub zo severu Apeninského polostrova, v ktorom pôsobia aj mladý slovenský futbalista Lukáš Haraslín a brankár Pavol Bajza, dlhšie trápia obrovské finančné problémy. Hráči a zamestnanci nevideli svoje výplaty niekoľko mesiacov. 

Pomohli kluby, ale nestačilo to

Pre katastrofálnu finančnú situáciu Parma neodohrala ani dva ligové duely proti Udinese a Janovu. Za neplatenie finančných podlžností zamestnancom, hráčom a členom realizačného tímu národná federácia v marci odrátala dva body. Rovnako už v decembri jej zobrali jeden bod, tiež za neplatenie hráčom. Klub navyše v aktuálnom ročníku už trikrát zmenil majiteľa.

Pred časom podali pomocnú ruku Parme ďalšie kluby z najvyššej talianskej súťaže. Tie sa dohodli, že jej pomôžu dotáciou 5 miliónov eur, vďaka čomu by mohol tím dohrať sezónu. Zatiaľ nie je známe, či Parma bude naozaj schopná odohrať zvyšok zápasov. Aktuálne figuruje v tabuľke na poslednom 20. mieste s deviatimi bodmi, čo jej predurčuje zostup do druhej najvyššej súťaže.

Parma má teraz pred sebou dve možnosti

V prípade, že nájde nového majiteľa a vyplatí dlhy, v budúcej sezóne bude môcť štartovať v Serii B. Ak sa však kupca nenájde, klub sa pod novým názvom pokúsi o "znovuzrodenie" v štvrtej lige. Súd vo štvrtok zároveň vymenoval dvojicu Angelo Anedda a Alberto Guoiotto, aby dohliadla na konkurzné konanie.
Parma nikdy vo svojej histórii nevyhrala taliansku Seriu A, jej najväčším úspechom je druhé miesto z roku 1997 pod vedením súčasného trénera Realu Madrid Carla Ancelottiho. V rokoch 1995 a 1999 sa zase tešila zo zisku pohára UEFA, v 1993 sa stala víťazom Pohára víťazov pohárov.

PARMA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti