Šport

Fantastický úspech Zuzulovej na konci sezóny

Bronzová Veronika Velez-Zuzulová po finále slalomu SP, v strede víťazka Mikaela Shiffrinová (USA), Frida Hansdotterová (Švédsko)
Zdroj: TASR

V slalome SP skončila tretia, tretí slalomový glóbus šampiónke.

Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová skončila v sobotu tretia vo finálovom slalome Svetového pohára. Vo francúzskom Meribeli predviedla na krátkom a pomerne jednoduchom svahu konštantné a dynamické jazdy, ktoré jej priniesli 19. pódiové umiestnenie v SP.

Držiteľkou malého glóbusu za celozimné výsledky v hustých bránkach prestížneho seriálu sa podobne ako v predchádzajúcich dvoch rokoch stala Shiffrinová, ktorá vyhrala aj finálové preteky o 5 stotín pred Švédkou Fridou Hansdotterovou a o 4 desatiny pred Zuzulovou.

V celkovom poradí slalomu sa posunula z ôsmej na konečnú šiestu priečku a v renkingu štartovej listiny SP pre žrebovanie prvej sedmičky a druhej osmičky je na rovnakej pozícii. Slovenka sa v Meribeli postavila už po ôsmy raz na tretí stupienok v (slalomových) pretekoch SP, zdobí ju aj 9 druhých miest (osemkrát v slalome a raz v paralelnom slalome) a samozrejme aj historické víťazstvá v špeciálnom slalome v Semmeringu v decembri 2012 i v následnom januárovom paralelnom slalome v Mníchove. 

1. kolo

Velez-Zuzulová na prvých dvoch medzičasoch držala krok s dvoma najrýchlejšími súperkami, potom v jednom oblúku príliš zahranila, čo v daných profilových podmienkach znamenalo okamžitú stratu niekoľkých desatín. Za Hansdotterovou zaostala na priebežnej tretej pozícii 56 a za Shiffrinovou 49 stotín.

Dvadsaťročná Američanka pri víťazstve Švédky potrebovala pre obhájenie sezónneho slalomového titulu bodovať, teda skončiť v prvej pätnástke. Každá iná situácia určovala zisk malého glóbusu už jeho dvojnásobnej držiteľke Shiffrinovej, ktorá je aj majsterkou sveta a olympijskou víťazkou medzi hustými bránkami.

Dramaticky pokračoval aj súboj o veľký glóbus celkovej víťazky SP. Tina Mazeová pristála po 1. kole hneď za Slovenkou na "50-bodovej" štvrtej priečke (+0,61 s) a potom sledovala obhajkyňu trofeje Annu Fenningerovú, ktorá ako neslalomárka štartovala na poslednej 25. pozícii. Rakúšanka, ktorá si pred víkendovými točivými finále držala pred Slovinkou 32-bodový náskok, zašla 22. čas s celkovou stratou 2,53 a na bodovanú 15. pozíciu (16 bodov) zaostala 84 stotín.

2. kolo

V druhom kole sa Fenningerová snažila riskantnejšou jazdou posunúť v poradí oveľa vyššie, ale robila chyby a tak svojej rivalke situáciu neskomplikovala.

Mazeová zašla veľmi umne, držala tempo, ale aj odstup od žrdí a splnila si "povinnosť" dostať sa na čelo SP. Podarilo sa jej to štvrtým miestom a s náskokom 18 bodov pred Fenningerovou. Následne prišla na rad slovenská slalomárska hviezda, predviedla svoj súčasný vysoký nadštandard a napriek menšiemu zaváhaniu v strede kopca sa dostala do vedenia.

Po jazde Shiffrinovej, ktorá zabrala v dolnej, bolo zrejmé, že glóbus jej už patrí a Hansdotterová navyše na jej výkon nestačila, takže Američanka slávila aj svoj 15. triumf v pretekoch SP a 14. v slalome. 

https://www.youtube.com/watch?v=tB4IEw-fAO8


 Výsledky finálového slalomu SP v Meribeli

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:34,08 min.
2. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,05
3. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) +0,40
4. Tina Mazeová (Slovin.) +0,47
5. Šárka Strachová (ČR) +0,93
6. Nastasia Noensová (Fr.) +0,97
7. Laurie Mougelová (Fr.) +1,19
8. Erin Mielzynská (Kan.) +1,33
9. Carmen Thalmannová (Rak.) +1,42
10. Nicole Hospová (Rak.) +1,51.

Celkové poradie SP (po 31 z 32 súťaží)

1. Mazeová 1471 b.
2. Anna Fenningerová (Rak.) 1453
3. Lindsey Vonnová (USA) 1042
4. Shiffrinová 1000, 5. Hospová 684
6. Hansdotterová 650 ...
24. VELEZ-ZUZULOVÁ 303
81. Petra VLHOVÁ (SR) 304. 

Konečné poradie v slalome (9)

1. Shiffrinová 679
2. Hansdotterová 569
3. Mazeová 439
4. Strachová 376
5. Kathrin Zettelová (Rak.) 356
6. Maria Pietilä-Holmnerová (Švéd.) a VELEZ-ZUZULOVÁ po 303
33. VLHOVÁ 34.

MERIBEL/TASR - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.