Šport

Svetový Tóth na Dudinskej päťdesiatke

Chodec Matej Tóth s fanúšikmi po príchode do cieľa preteku na 50 km na Dudinskej päťdesiatkej.
Zdroj: TASR

Nielenže vyhral, ale prekonal aj pár rekordov a strojovým tempom nalomil konkurenciu.

Víťazom 34. ročníka Dudinskej päťdesiatky chodcov sa stal slovenský chodec Matej Tóth impozantným spôsobom. Časom 3:34:38 pokoril cenné bariéry, vytvoril nový národný rekord i rekord podujatia a zaradil sa na tretie miesto svetových historických tabuliek. Ďalší v poradí už v kúpeľnom mestečku výrazne zaostávali, Poliak Rafal Augustyn došiel druhý v osobnom rekorde 3:43:55, jeho krajan Lukasz Nowak tretí s časom 3:44:53.

Podujatie, ktoré v tomto roku opuncoval premiérovo štatút B-kategórie seriálu IAAF, ohlasovalo v predstihu súboj dvoch veličín, vlani strieborného na ME v Zürichu Mateja Tótha a svetového šampióna spred dvoch rokov v Moskve Íra Roberta Heffernana.

Šiel som si svoje a vedel, že to bude veľký výkon

U oboch sa nevylučoval aj útok na osobné rekordy (Ír 3:37:56, Tóth 3:36:21), no očakávania sa naplnili hlavne u slovenského chodca. Po unikátnych sólo pretekoch v počasí, keď sa najmä ku koncu intenzívne oteplilo, prepísal históriu tejto disciplíny.

Za víťazstvo inkasoval 4000 dolárov, za rekord podujatia (predtým Yohann Diniz 3:38:45 v roku 2009) ďalších 1000 eur. 

Tóthovo úsilie na kilometrovom okruhu, ktoré medzi 48 chodcami odštartovala dvojnásobná olympijská víťazka biatlonistka Anastasia Kuzminová, mierilo v jeho treťom štarte v Dudinciach na 50 km jednoznačne na víťazstvo. Pred štyrmi rokmi dopochodoval prvý a odvtedy sa až do 34. ročníka čakalo, kým opäť zvíťazí slovenský chodec. 

Na pretekoch ostrieľané mená

V 34. ročníku sa nazbierala na štarte veľmi dobrá účasť, okrem Tótha a Heffernana aj známi Poliaci, Česi a Maďari, všetci spolu so Slovákmi bojujúcimi aj o národné tituly.

Najmä Poliaci sa predstavili v najsilnejšom zložení, so strieborným na ME'2010 Grzegorzom Sudolom, ostrieľaným olympionikom Lukaszom Nowakom a Rafalom Augustynom. Z Poliakov sa už do listiny víťazov v Dudinciach zapísali dvaja Sudol (2006, 2008), vlani triumfoval Augustyn a práve on musel prežívať trpké chvíle, keď ho tri km pred koncom predstihol Tóth o celý okruh.

Za Tóthom výrazne zaostal jeho klubový kolega v banskobystrickej Dukle Dušan Majdán, no časom 4:05:23 splnil limit na tohtoročné MS v Pekingu.

Matej Tóth v cieli rozdával úsmevy bez viditeľného náznaku únavy. "Boli nejaké krízičky, na 35. km aj spomalenie, akýsi záchvev z čriev, naštastie som dostal viac kyslíka do tela. Bolo to o energii, vďaka zmene v stravovaní ma podržala. Všetko šlo podľa plánu a namyslený naozaj nie som, keď to tvrdím. Vedel som, že mám na osobák, nesústredil som sa však na výkon, ale na pohyb a pocity, výsledný čas tomu nakoniec napovedal. Nie je to sen, cítil som formu lepšiu ako vlani na ME v Zürichu. Záver bol náročný, no som veľmi šťastný a dojatý, že som takýto výkon pred celou rodinou a úžasnými divákmi podal."

Zdroj: TASR

Strojovým tempom Matej Tóth úplne nalomil konkurenciu. "Šiel som si svoje a vedel, že to bude veľký výkon, motivácia pramenila ku koncu z pokorenia hranice 3:35 h. Uvedomujem si to pomaličky, chôdza sa síce posúva neustále vpred, no je to úžasné, neopísateľné, keď dosiahnete takýto čas. Pomohla mi príprava v Juhoafrickej republike, šíril sa odtiaľ aj môj optimizmu. Niečo sme zmenili v detailoch na tréningu a moja práca sa takto pretavila. Teraz budem mať pokoj v príprave, druhú päťdesiatku absolvujem až na MS v Pekingu. Aj v nadchádzajúcich tréningoch si treba dávať pozor, aby som nič neprepálil, poriadne sa mi treba zregenerovať a formu na MS správne naladiť."

Dudince Matejovi Tóthovi, zverencovi Mateja Spišiaka v Dukle Banská Bystrica, dopriali tradičným spôsobom, v pohostinnosti a v domácej atmosfére.

"Potvrdili svoju vyspelosť a teraz aj v bodovaní s podobnými mítingami budú vyčnievať. Organizátori sa zapotili, svojou šikovnosťou však naplnili svoju povesť. Dudince sú moja srdcovka a veľmi späté s mojím menom."

DUDINCE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.