Šport

Mersich tvrdí, že Žampu neprenasleduje, prestup je však zložitý

Adam Žampa.
Zdroj: TASR

Prečítajte si, za akých podmienok je to možné.

Slovenská lyžiarska asociácia (SLA) a Úsek alpských disciplín (ÚAD) uznávajú právo zjazdárov Adama a Andreasa Žampovcov vybrať si reprezentačný tím, ktorého farby budú v budúcnosti hájiť. Odmietajú argumenty o údajnej zlej komunikácii SLA a útokoch úseku voči otcovi Tomášovi Žampovi.

Zdroj: TASR

"Zo štátnych zdrojov tak náš úsek mohol v roku 2014 v kapitole Rozvoj a reprezentácia disponovať sumou necelých 60 tisíc eur, z čoho najväčšia časť bola použitá pre reprezentantov, ktorí mali podpísanú zmluvu s SLA. Súrodenci Žampovci medzi nimi neboli. V opačnom prípade by to totiž znamenalo, že SLA bude mať prehľad o všetkých ich príjmoch od rôznych darcov, sponzorov atď., čo v súčasnosti nemá," konštatoval prvý muž slovenského zjazdárskeho hnutia, ktorý alpský úsek riadi s podporou vedenia celej asociácie aj po tom, ako ho vlani na jeseň na členskej schôdzi jej delegáti odvolali. 

Vedenie asociácie upozorňuje, že nie je vecou SLA rozhodovať o finančných prostriedkoch pridelených priamo ministerstvom školstva. Odmeny za umiestnenie na zimných olympijských hrách sú zasa v kompetencii Slovenského olympijského výboru.

"Organizátori podujatí Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) poskytujú odmeny za umiestnenia vo Svetovom pohári a za každé preteky rozdajú priamo najlepšej tridsiatke pretekárov 100-tisíc eur. Sumy za štart na majstrovstvách sveta riadia zase iné pravidlá. Spomínaných 9000 dolárov za štart bratov na MS 2015 dostaneme asi až o dva roky, kým len pobyt tímu Žampovcov v USA stál SLA okolo 25 tisíc eur," tvrdí Mersich.

Pozrite si reportáž, ktorú odvysiela TV Markíza 22. marca


Snaženie SLA podľa jej čelných predstaviteľov smeruje k tomu, aby popri reprezentácii zabezpečila aj rozvoj mladých nádejných lyžiarov, čo je štandardným postupom všetkých športových federácií. SLA sa zároveň dlhodobo usiluje o uzatvorenie zmluvy s generálnym reklamným partnerom, čo by výrazne rozšírilo možnosti pre lyžiarsku obec na Slovensku.

"V súčasnosti je to však i naďalej zložité, tiež vzhľadom na negatívnu kampaň voči ÚAD a SLA. Údajné disciplinárne prenasledovanie Tomáša Žampu znamená len toľko, že asociácia skúma, či skutočne došlo vytvorením alternatívneho predsedníctva ÚAD na jeseň 2014 k porušeniu vnútorných pravidiel SLA a do akej miery sa tak stalo. Februárový verdikt Krajského súdu v Prešove medzitým zamietol oprávnenosť predbežného opatrenia Okresného súdu v Poprade, ktoré malo za cieľ označiť Marina Mersicha, teda mňa ako toho, kto porušil stanovy SLA. Naopak, faktom je, že Tomáš Žampa sa dlhodobo prostredníctvom médií podieľa na poškodzovaní dobrého mena SLA. Spor podľa nás nevychádza z rozdielnych pohľadov na koncepciu, ale najmä z nespokojnosti Žampovcov so sumou pridelených financií zo strany SLA," argumentuje Mersich. 

Šéf ÚAD poskytol TASR na jej žiadosť aj informácie o možnosti prestupu slovenských zjazdárskych reprezentantov do tímu inej krajiny. Na zmenu národnej federácie v duchu stanov FIS je potrebné splniť okrem iného nasledujúce podmienky:

- predloženie dôkazov o vzťahu k danej krajine (asociácii)
- pred podaním žiadosti u FIS potrebuje žiadateľ mať občianstvo a vlastniť pas novej krajiny
- zároveň musí mať trvalý pobyt v krajine minimálne dva roky pred podaním žiadosti u FIS
- od žiadateľa sa vyžaduje aj detailné vysvetlenie osobných okolností a dôvodu pre zmenu registrácie u inej národnej federácie
- predtým, ako nová asociácia podá žiadosť, pôvodná asociácia musí vydať súhlas s uvoľnením pretekára. Ak sa tak nestane, pretekár musí čakať 12 mesiacov od skončenia sezóny, počas ktorej pretekal za pôvodnú asociáciu a za ten čas nesmie štartovať v podujatiach kalendára FIS, nedostane ani povolenie reprezentovať v tomto čase novú federáciu
- Rada FIS môže v absolútnej diskrétnosti preskúmať vec a dospieť k záveru, že celá záležitosť sa nedeje v duchu fair play. Ak sa prechod k inej asociácii koná len na základe ponúknutých lepších finančných podmienok, ide o tzv. „import" pretekára, čo je zakázané.

POPRAD/TASR - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.