Šport

Adam Žampa reaguje, ponúka tri riešenia

zampa2.jpg

Tvrdí, že Rusi sú pripravení, aby reprezentoval ich krajinu.

Slovenský reprezentant v alpskom lyžovaní Adam Žampa prostredníctvom svojho oficiálneho konta na sociálnej sieti reagoval na medializované informácie ohľadom jeho možnej zmeny národného dresu i na vyjadrenia šéfa alpského úseku národnej asociácie Marina Mersicha. Zároveň predostrel tri návrhy, ako by bolo možné riešiť vzniknutú situáciu.

Podľa Žampu sa odvrátila pozornosť od hlavného problému

"Čakal som, že pán Mersich sa to celé bude snažiť proti mne otočiť a že do médií sa použije len suma, ktorá zaujíma všetkých a to 400-tisíc eur, ale ani ja ani moji rodičia nežiadame teraz 400-tisíc, ináč odídem. Ja sa snažím poukázať na to, že postavenie profesionálneho tímu a celá sezóna by sa dostala k sume 400-tisíc eur a to veľmi ľahko, vychádza to presne na 1095 eur na deň. Dvaja pretekári, tréner, asistent trénera, servisman, fyzioterapeut - 6 ľudí to je 182 na osobu na deň (ubytovanie 60, lístok priemerne 35, plat od 30 do 70 na deň, to je priemer 50, a to sú zatiaľ len základné veci). Trať na tréning, presuny, letenky, nadváhy a iné výdavky ani nerátam. Ok, nelyžujem 365 dní v roku, ale túto sezónu to bolo 275. To je 1454 eur na deň, no plat trénera, asistenta alebo servismana je na 12 mesiacov," uviedol Žampa.

Podľa neho sa odvrátila pozornosť od hlavného problému: "Pán Mersich zaujal sumou 400-tisíc eur a samozrejme, že médiá sa toho chytili a odvrátil tak pozornosť od problémov, ktoré v SLA sú. Vyšlo mu to, gratulujem. Teraz celé Slovensko rieši sumu 400-tisíc eur, ale nerieši hlavný dôvod prestupu do inej federácie a tým je, že chcem trénovať vo federácií, ktorá ma nastavený systém a pravidlá počas celého olympijského cyklu."


Spomína ZOH, ale aj Velez - Zuzulovú a Vlhovú

Žampa si myslí, že Mersich preukázal svoju neschopnosť a opäť potvrdili, ako viete manipulovať a klamať ľudí: "Nie ja a moji rodičia, ale on rieši peniaze namiesto problémov vo vašom úseku." Dvadsaťštyriročného reprezentanta mrzí najmä fakt, že "ani minuloročné výsledky neprinútili vedenie zväzu hľadať možnosti, ako zlepšiť financovanie slovenských reprezentantov".

Poukázal na svoje 5. a 6. miesto v olympijskej kombinácii, resp. slalome, ako i na Petru Vlhovú, ktorá sa stala majsterkou sveta juniorov v slalome.

Zdroj: TASR

" Aj Veronika Velez-Zuzulová sa po zranení vrátila a všetkým dokázala, že na to ešte stále má, ale za tým všetkým sú naši rodičia a sponzori, bez ktorých by to nebolo možné. Pán Mersich nenašiel spôsob, ako nájsť po takýchto výsledkoch, ktoré na Slovensku v lyžovaní predtým nikdy ešte neboli, sponzorov pre všetkých. Ale namiesto toho, aby ako šéf úseku a ako člen marketingovej komisie vytvoril čo najlepšie podmienky na prípravu všetkých reprezentantov spolu s realizačným tímom, tak riešil ako zastabilizovať svoju funkciu v ÚAD a naďalej bojoval proti rodičom reprezentantov, ktorí sú za našimi výsledkami, či už ide o mňa, o môjho brata Andreasa, Peťu alebo Veroniku..."

Žampa sa chce posunúť ďalej

Žampovci si podľa vlastných slov novú krajinu našli aj preto, že sa chcú v sľubne rozvíjajúcej kariére posunúť o čosi ďalej.

"Ja len chcem, aby bol vo veciach poriadok a novú asociáciu som si našiel aj preto, aby som sa mohol posúvať vyššie a ísť si tak za snom. Úprimne chcem ešte niečo napísať. Veronika Velez-Zuzulová je človek, ktorý všetkým ukázal, že je možné sa po zranení vrátiť, má môj obrovský obdiv, ale sama po majstrovstvách sveta na ktorých skončila na senzačnom 4. mieste, povedala, že ďakuje francúzskemu tímu. Pretože sama vie, že tam to funguje a že na Slovensku by sa tak o ňu v živote nepostarali. Má môj obrovský obdiv je najlepšia slovenská lyžiarka, aká kedy na Slovensku bola. Postavenie tímu - tréner, asistent trénera, fyzioterapeut, servisman, doktor a manažér - je na Slovensku nepredstaviteľné, nielen v lyžovaní," uvádza ďalej na svojom profile na sociálnej sieti.

Prvé riešenie

Žampa zároveň predstavil tri riešenia, ako by bolo možné riešiť vzniknutú situáciu. V prvej potvrdil už medializovaný odchod do Ruska.

"Po rozhovore v Rusku sú Rusi pripravení, aby som reprezentoval ich krajinu. Fungujúci tím už majú, tak by ma k nemu len pripojili a ďalej by som jazdil za nich. Na to však potrebujem súhlas národnej lyžiarskej asociácie SLA, ktorý som žiadal, ale stále neviem odpoveď."

Druhé riešenie

Druhým riešením by podľa jeho slov mohlo byť postavenie reprezentačného tímu, no zdôrazňuje tiež, že nejde len o neho. Zároveň priznal, že táto myšlienka je veľmi nepravdepodobná

"S profesionálnym trénerom, asistentom trénera, fyzioterapeutom, servismanom, doktorom, ktorí by sa o reprezentáciu starali a fungovalo by to tak, ako to funguje vo svete a vo všetkých profi tímoch. Toto riešenie chce ale skúseného človeka zo zahraničia, ktorý bude neutrálny a ukáže Slovákom, ako to má fungovať a ako to funguje v zahraničí, kde pretekári výsledky robia na svetovej úrovni. Nevidím to za moc reálne, keďže sa to ešte nespravilo a keďže dotácia SLA na to peniaze nemá."

Tretie riešenie

Ako najreálnejšie sa podľa Žampu ukazuje tretia možnosť: "Toto riešenie vidím ako najlepšie, pretože budú spokojné všetky strany. Rozprával som sa s Rusmi aj o možnosti, že má naša národná asociácia SLA nepustí, čiže keď mi nepodpíše prestup. Urobila by sa dohoda medzi mnou, Slovenskou lyžiarskou asociáciou a Ruskou lyžiarskou federáciou, kde by bolo napísané, že ja budem reprezentovať naďalej Slovensko, no tréner, fyzioterapeut a doktor budú platení z ruskej strany a ja by som si do tímu doniesol servismana a asistenta trénera, ktorých náklady by hradila SLA. SLA by to vyšlo oveľa lacnejšie, ako skladať svoj vlastný tím a Rusi by mali takisto menšie náklady. Urobila by sa podobná dohoda, ako má momentálne Veronika Velez-Zuzulová s francúzskym tímom. Náklady na sezónu by boli oveľa nižšie, ako sú teraz a myslím, že s touto časťou by SLA súhlasiť malo alebo nech ma pustia reprezentovať inú krajinu, pretože ja naozaj nechcem riešiť ako športovec tieto politické veci. Ja chcem, aby som mohol dokazovať čo najlepšie výsledky a ďalej lyžovať. Takáto spolupráca sa musí napísať aj na FIS, aby bolo možné fungovať takto aj počas sezóny, pretože hotely na 'sveťákoch' prideľuje FIS a keďže by to bol slovensko-ruský tím, bolo by nutné bývať spolu."

Najstarší z troch bratov Žampovcov v závere zdôraznil, že rovnaký problém riešia aj mnohí iní športovci a verí, že pomery na Slovensku sa čoskoro zmenia. "Nechcem byť len priemerným lyžiarom na svete tak, ako to je teraz, pretože som 31. v slalome, podľa nových bodov 32. v obráku a 9. na svete v kombinácií. Chcem sa posúvať vyššie, ale preto treba asi niečo zmeniť a toho som si ja vedomý. Toto nie je problém, ktorý riešim len ja, ale ktorý rieši 99% športovcov na Slovensku. Verím, že týmto sa to celé začne a že časom sa to pre všetkých športovcov na Slovensku zmení a budú sa môcť venovať športu na 100%. A nie tak ako to robia mnohí, že cez letné brigády si zarábajú na to, aby mohli v zime ísť na majstrovstvá sveta. Toto sa musí zmeniť. Financovanie od tých najmenších až po tých, ktorý to už robia profi. Slovensko je pekný štát, ale ťahajme už konečne všetci za jeden koniec," zdôraznil Adam Žampa.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.